| LisaJulie a întrebat:

Credeți că dacă lumea rămânea în Evul Mediu si nu se intamplau revolutiile si renasterea am fi ajuns în pragul extinției din cauza bolilor și războaielor constante?

15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Omul tot primata a ramas,tot maimuta idioata, cancerul naturii, paraziti universului, multi sunt in evul mediu, ce sa descoperit faceau parte din grupul iluminati adica aveau panouri solare pe cap

| dullcat a răspuns:

De acord cu StoicAnalysis.De unde stii ca nu s-ar fi intamplat? Evolutia ar fi fost amanata cu cateva secole cel mult, insa tot ar fi avut loc, inevitabil, nu incape nicio indoiala aici.Gasesti numeroase videoclipuri pe subiect...

https://www.youtube.com/......s?/results

| J0B0MAT a răspuns:

Ăm, nu asta se întâmplă și acum? Războaie constante, cancere și alte boli din ce în ce mai dese, un drum direct spre extincție.

| StoicAnalysis a răspuns:

Nu putem sti sigur. Oricum o evolutie tot trebuia sa se intample chiar daca nu era cea cu renasterea sau cu cea industriala. Pana si cel mai prost om din lume evolueaza cumva fara prea mult efort. Deci o blocare in stadiul evului mediu era imposibila.

| Korkodeln a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Nu sunt de acord cu teoria evolutiei obligatorii, au fost descoperite, chiar si recent, triburi izolate care aveau aceeasi organizare sociala de mii de ani si majoritatea cand au fost "momite" cu chestii moderne, le-au refuzat.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Korkodeln):

Altii evolueaza mai rapid si altii atat de lent incat nu prea observi, dar evolueaza.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Korkodeln):

Crezi ca triburile respective acum sute de ani, faceau exact aceleasi chestii identic ca si acum? Ceva tot s-a schimbat la ei. Ca nu e atat de sesizabil, e alta mancare de peste.

| Korkodeln a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Nu "cred" eu, cred antropologii si sociologii care au studiat acele triburi si au scris lucrari si studii despre asta. Ideea e ca evolutia e accelerata de schimbarea conditiilor de trai, de aceea a fost mult mai pronuntata in Europa unde dupa o vreme excelenta a urmat "mica era glaciara" si a fortat populatia sa creeze orase pentru adapost si sa imbunatateasca agricultura.

In locurile unde asta nu era o problema mancarea si adapostul si puteai supravietui fara sa te strofoci prea mult cu inventii si eforturi, selectia natura ii favoriza pe cai care se reproduceau mai mult/repede si asta e.

| J0B0MAT a răspuns (pentru Korkodeln):

Evoluția există și va exista mereu, chiar dacă uneori e mai lentă și nu foarte wow. De exemplu, am tot pus un pahar pe marginea unei mese și am tot observat că este trântit jos. La un moment dat îl pun pe mijloc și problema dispare, asta e tot evoluție.

| RAY a răspuns (pentru Korkodeln):

Ai perfecta dreptate, maimuta a scapat de blana cand a ajuns in europa ce ironic

| RAY a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Omul se ca o primata si traieste ca o maimuta nebuna, nu s-a schimbat nimic, cu ce am evolat, cu nimic

| RAY a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Nu evolutia conteaza si reproducerea

| Theo94 a răspuns:

Cum au scris ai altii aici, nu se stie sigur si probabil aceste evenimente cum ar fi renastearea, iluminism, revolutia stiintifica, revolutia industriala, etc. apareau mai tarziu si poate pe alt continent.

| EliLeli a răspuns:

Nu.

| Korkodeln a răspuns:

Nu, societatea medievala era destul de stabila, razboaiele si epidemiile fiind suficiente ca sa tina cresterea populatiei sub control la nivelul resurselor disponibile.
Practic nu se ducea nimeni la razboi cand era foamete sau epidemie, ca aceeasi cetateni erau si soldati si agricultori si nu avea cine planta si strange recolta, armata permanenta apartinea aristocratilor dar erau cateva sute de cavaleri si scutierii lor si era mai mult pentru protectia lor, dar pentru raboi trebuie sa mobilizezi cetatenii, cand ai destui sau prea multi mai pornesti un razboi sa extinizi teritoriul, mai o colonizare si tot asa.