| onuta a întrebat:

Adeseori a merge mai departe inseamna tristete si durere; si e nevoie de mult curaj sa infrunti aceasta durere. Ati avut acest curaj? E oare semn de lasitate daca uneori ne lasam prada durerii? Daca aceastadin urma e mai mare decat curajul nostru?

Răspuns Câştigător
| Anisoara79 a răspuns:

Curajul nostru fara Dumnezeu nu inseamna nimic, dar impreuna putem trece peste absolut orice, crede-ma vorbesc din proprie experienta.Roaga-L pe El sa se alature curajului tau si vei avea puterea sa depasesti orice durere.Pa

9 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Pentru mine a merge mai departe inseamna a trai.Nu am de gand sa ma las prada trecutului. E timp pentru regrete mai tarziu.Acum vreau sa traiesc, sa ma cunosc si sa cunosc.Peste dureri trec relativ usor, nu port ura, nu ma razbun dar nici nu ma mai uit inapoi.Cand ma simt rau imi amintesc de acele amintiri frumoase care ma fac sa sar din pat in fiecare dimineata si sa zambesc stiind ca intr-o zi voi face ce imi place

mira
| mira a răspuns:

Cred ca mai degraba este o slabiciune.

| costi a răspuns:

Intrebarea este de ce a merge mai departe inseamna pentru tine durere si tristete? pentru majoritatea inseamna suferinta pentru ca sunt deja angrenati in niste tipare mentale din cauza carora sufera. dar nu sufera pentru ca li s-ar fi intamplat ceva, ci sufera din cauza atasamentului fata de anumite lucruri.
un exemplu: sunt foarte multe persoane care sufera enorm la despartirea de partener/partenera. de ce? pentru ca relatia respectiva deviase in dependenta, si persoanele isi facusera planuri de viitor impreuna (o greseala, daca acele planuri te leaga de persoana de langa tine; cum sa faci planuri pe luni de zile, cand nu poti controla ceea ce nu tine de tine in viitor? poate peste o saptamana intalnesti pe altcineva, de ce sa te atasezi de niste planuri?). sau dintr-o cunoastere insuficienta de sine, unul dintre parteneri proiecteaza in celalalt nevoia naturala de stabilitate. atunci normal ca apar asteptari, si o despartire arunca persoana respectiva in suferinta. dar suferinta vine tocmai din acest tipar mental, conform caruia persoana sufera si sufera pentru ca nu poate sa se autosustina. si atunci normal ca viitorul ii apare in negru, si i se pare ca trebuie sa lupte pentru a inlatura povara pe care o duce (o povara adusa de tiparul mental, nicidecum ceva de netrecut). asa ca trebuie sa fie multa atentie pe sursa problemei: de ce sufar. de cele mai multe ori oamenii sufera din cauza lor, desi stiu ca suna paradoxal, si pentru mine a sunat contradictoriu multa vreme, pana am inteles asta. oamenii sufera din cauza predefinirilor mentale cu care opereaza, de cele mai multe ori.
sa-ti mai dau un exemplu, si inchei, ca se face lung lung mesajultongue un om foarte fixat in orgoliul lui, intr-un anumit domeniu, e atacat verbal si i se spune ca e incompetent si ca ar trebui sa-si schimbe jobul. ce crezi ca face? isi apara pozitia, evidenthappy pentru ca ii este atacata imaginea de sine, care este eronat data de orgoliul lui. ce ar face o persoana echilibrata? si-ar sti in general potentialul si ce stie sa faca, si nu ar riposta cu nimic, sau chiar daca ar riposta, ar ramane constant fata de el insusi. cel fixat in orgoliu va suferi din cauza imaginii de sine plasata unde nu trebuie, cel echilibrat nu va suferi, fara sa fie macar nevoit sa lupte ca sa inlature o suferinta. e o diferenta foarte mare intre cele doua tipuri de persoane, si nu in sensul ca una e mai buna si alta mai rea, ci in genul de reactie interioara

| baru a răspuns:

Sall. A merge mai departe, nu inseamna, tristete. Numai un om, care are o putere interioara mare, care are un tel, care stie ce vrea, numai acela va merge mai departe. Pentru acel om, nu exista greu, nu exista, durere, nu exista, nu pot. Ce-ti pot spunein doua cuvinte,: Saracia, este bogatia ta, nu o schimba cu o viata imbelsugata. Cuvintele trebuiesc scoase ca si pietrele. : Rar, si scump. Tu esti un om deosebit, si sunt sigur ca vei avea curaj, si demnitate, pentru a putea merge mai departe. Pa

| yoyodedeea a răspuns:

Nu mi se pare deloc ca ar fi un semn de lashitate.in unele cazuri chiar e nevoie de ceva curaj ca sa mergi mai departe...sa depasestianumite momente oricat de dureroase ar fi.

| gigiro a răspuns:

A merge mai departe, inseamna sa incerci sa uiti. trecutul. Poate fi asociat si cu durerea pentru ceea ce ai lasat in urma.De obicei, se merge inainte pentru a scapa mai usor de aceste probleme ale trecutului. E indicat sa mergi mai departe decat sa te lasi doborat de tristete si durere.Asa dupa cum spun romanii:viata merge inainte! Daca suferi din dragoste, e de inteles starea in care te afli, dar sa stii ca nimeni nu e de neinlocuit. Gandeste-te cate divorturi, cate fiinte dragi au murit si totusi, a aparut la un momendat. un altul/a, a aparut o a doua, a treia sansa. Nu e un semn de lasitate, doar de putina slabiciune, care e de inteles atunci cand suferi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca Dumnezeu nu ne da niciodata cat putem duce, si trebuie sa avem incredere in noi insine. Uneori credem ca nu avem putere sa trecem peste durerea respectiva, dar chiar atunci ne da Cineva putere. E cred ca se poate trece peste durere, daca suntem puternici, am trecut peste niste dureri pe care personal nu ma vedeam in stare sa le depasesc... dar le-am depasit cu o forta pe care nimeni nu ma credea in stare. Sper ca toti oameni sa reuseasca asta, sa poata trece peste orice durere.

| loving3112 a răspuns:

Da, cu siguranta daca ne lasam prada durerii e un semn de lasitate.Trebuie sa mergem mai departe indiferent de situatie.

| gege_4333 a răspuns:

Depinde si de durerea pe care o simti! Trebuie sa ai curaj, sa reusesti sa treci peste greutati, gandindu-te ca esti mai tare decat ele!