emanuellex
| emanuellex a întrebat:

"Adevarata iubire incepe de acolo de unde tu nu mai astepti nimic in schimb". (Antoine de Saint-Exupery) Traiti cu acest tel in viata? Ce raspuns va da insasi iubirea? Ce rasplata?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta e noapte iubirii?laughing Nu mai apuc sa ma culc.

De ce sa astept un raspuns de la iubire? cand ea este o parte din mine. De ce sa astept sa primec ceva in schimb ca sa fiu multumit, cand eu sunt fericit atunci cand ofer iubire. Iar a iubi inseamna sa oferi fara sa astepti ceva in schimb. Iubirea este involuntara, nu putem scapa de acest blestem.
Niciodata nu vom urî suficient de mult si de puternic, ca sa uitam a iubi. Ura va naste noi iubiri. Insa eu caut iubirea in sufletul meu, in natura.
Rasplata o gasesc in clipele fericite din viata mea, o gasesc in soarele ce-mi zambeste in geam dimineata, in luna ce ma striga in miezul noptii, si râul ce plange atunci cand nu-i sunt alaturi.
Iubire fara natura nu exista, e moarta!
Eu incerc sa gasesc iubirea in sufletul meu, pentru ca acolo e singurul loc unde ma inteleg pe mine si ma cunosc cu adevarat.
Ne nastem din iubire, oferim iubire, murim iubind!

18 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Iubirea îmi dă răspuns (evident pozitivtongue)că, exist pentru ea, simplu trăiesc...cu alte cuv., din ea îs conceputăhappy, ca mai departe să o transmit/încredinţez, cui merită!

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Eu am doar ţelul de a iubi. De aşteptat, nu aştept nimic decât să fiu tolerat, iar de cele mai multe ori primesc mai mult decât mă aştept, ceea ce mă bucurăhappy

| costi a răspuns:

Ce politic corect ati raspuns majoritateatongue se verifica si in relatiile voastre?happy

Răspuns utilizator avertizat
| Astaeparereamea a răspuns:

Dac eu nu am iubire in sufletul meu nu trebuie sa ma astept de la altcineva sa-mi ofere iubire

| andalu a răspuns:

1-Nu iubirea e telul meu in viata!
2-Sunt de acord ca asta este definitia adevaratei iubiri insa nu cred ca ajuns nimeni sa simta o iubire pura,,, nu stiu care dintre noi ar fi fericit doar sa iubeasca pe cineva daca acel "cineva" nu ar oferi nimic si nu numai ca nu am fi fericiti, mai mult, am suferi enorm si asta pentru ca ne iubim cel mai mult pe noi insine iar cand iubim pe cineva totul vine ca o reciprocitate si o rasplata a faptului ca acea persoana ne iubeste la randu-i! cel putin asa vad eu lucrurile happy
ce raspuns imi da iubirea? Iubire happy ce rasplata? fericire si liniste sufleteasca

| andalu a răspuns:

@esapament Lol, de ce intrebi? Nu prea vad vreo legatura intre pagina mea de Hi5 si intrebarea pus sa emanuellex happy Poate ma "luminezi" tu

| Himura a răspuns:

Da! Iar rasplata cea mai mare este bucuria de a iubi Iubirea!

| maya_7683 a răspuns:

Adevarata iubire se jertfeste.Cind iubesti cu adevarat te lasi pe locul doi pentru implinirea nevoilor celui de linga tine.Cind iubesti cu adevarat e imposibil sa nu capeti in schimb tot iubire. Dar in general, noi oamenii consideram ca niciodata nu am primit cit it am oferit.happy

| Ana213 a răspuns:

Rasplata cred ca e ca ai o persoana alaturi de tine de care te-ai indragostit o viata intreaga cu care mai apoi vei avea copii. ce poate fi mai frumos?

| esapament a răspuns:

@alecor, tu ai hi5? happy

| primaru a răspuns:

Cred ca iubirea e o boala care nu trebuie tratata dar zic oameni de stinta ca dureaza dect 3 ani dupa aceea te obisnuiesti sastai cu o persoana

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba astept ceva in schimb, astept tot iubire happy tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adevarata dragoste e dincolo de orice intelegere.Adevarata dragoste stinge orice flacara a egoului. E ceva inaltator imposibil de descris.Si avea dreptate scriitorul.Singura rasplata este ca descoperi in sufletul tau alte dimensiuni mai presus de intelegerea unora care cred ca este conditionata.Conditionarea se naste din ego si se hraneste tot de acolo. Ce rasplata mai mare doresti decit ca descoperi ca poti "simti".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adica eu daca iubesc, nu trebuie sa astept nimic in schimb? trebuie sa traiesc zi de zi cu un gol in suflet, sa il iubesc doar eu, el sa isi permita orice, sa nu ma respecte sau sa ma respecte, sa ma jigneasca sau nu. dar nu conteaza, caci eu il iubesc nu? eu pot trece peste orice, ii pot permite sa ma insele, ii pot permite sa isi aduca aminte de mine cand are el chef, il pot ierta mereu cand greseste, ca doar eu il iubesc, nu? poti sa traiesti langa cineva care stii ca nu te iubeste? poti sa te trezesti dimineata langa el si sa fii multumita si fericita doar pentru ca l-ai vazut acolo langa tine? Cine spune ca pentru el e important mai mult sa iubeasca, decat sa fie iubit este putin egoist cu el insasi. Da, eu il iubesc la nebunie si astept din partea lui macar un gram din toata iubirea ce i-o port si aceeasi intelegere pe care o am eu fata de el. si respect sa nu uit. si daca ar fi si putin sprijin ar fi perfect, si daca nu ar mai fi asa suparacios si copil. Eu il iubesc, dar daca el se joaca cu sentimentele mele, pana cand crezi ca voi mai putea trai asa, in propria-mi capcana? merit sa fiu fericita, ca si tine, ca si ea, ca si el, merit sa ma trezesc dimineata cu zambetul pe buze, merit ceva bun. pentru ca eu ofer si am oferit mereu ce e mai bun din mine. de ce nu pot avea si eu parte de aceste lucruri...macar pentru o clipa? cer prea mult?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Caut iubirea pura si nu o gasesc, mi-am pierdut speranta, o caut de 10 ani si ...nimic crying(

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate ca alti nu stiu ce este iubirea stiu iubirea nu seamna doar petru ca faci sex nu seamna ca este doar o avetura sesuala

| silviae a răspuns:

Rasplata: Te simti liber, descatusat.