| Vizitiul a întrebat:

Ai bani, ai dusmani; n-ai bani, n-ai dusmani. Asa o fi? Daca am avea toti bani, n-am mai fi dusmani?
Si inca o mica intrebare: ceea ce este in inima celui treaz este pe limba betivului? Oare?

11 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Adevarat,dar de multe ori cand ai bani esti inconjurat de multi prieteni.Se termina banii, se risipesc si prietenii.
Cel treaz stie sa se abtina, sa nu spuna ce crede.In schimb cel baut, nu mai tine cont de nimic.De obicei,cand glumim, spunem o mare parte de adevar, din ceea ce credem sau simtim.Dar avem grija ca acesta sa fie intr-un ambalaj mai frumos.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Ai sa razi, dar am observat recent ca cei care au bani (nu toti, o parte din ei) au dusmani inchipuiti.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Asta suna a manea happy Poti avea bani si sa n-ai dusmani, la fel cum te poti afla intr-o saracie lucie si sa ai si 1000 de dusmani. Consider ca nu e o regula. Unii dusmani ti-i faci tu ca om, cu sau fara bani.
Cat despre mini-intrebare, da...in majoritatea cazurilor, exista persoane care doar cand au ceva la bord spun ce au pe inima! Treji nu au curaj!

| Malphas a răspuns:

Întotdeauna are unul mai mulţi bani, ori e mai frumos, mai inteligent, cu mai mult "lipici" la femei, are o maşină mai frumoasă, mai mulţi dinţi în gură... Invidia va exista întotdeauna, asta e evident happy
Cât despre a doua întrebare, un pic de ţuică ne dă curaj întotdeauna!

| Romanian a răspuns:

Daca nu ai bani, toti iti sunt dusmani!

| Damasc a răspuns:

Hmm daca am avea toti bani cred ca ar fi un haos mai mare decat cel de acum,si chiar daca am avea toti bani, dusmani tot ar exista pentru ca omul nu este satul niciodata cu ce are si vrea intotdeauna si mai mult.Dar adevarul cam asta e, de la bani pornesc majoritatea problemelor,dar sa nu crezi ca daca n-ai bani nu poti avea dusmani.Iar a doua teorie ai dreptate dar nu deplina, omul cand este beat de cele mai multe ori spune ce gandeste fara ezitare dar poate la fel de bine sa si aiureasca, deoarece el nu mai judeca corect.

| Flori a răspuns:

Sincer? Nu stiu.N-am avut niciodata bani destui incat sa-mi fac dusmani.Si nici n-am avut atat de putini incat sa realizez lipsa lor(a dusmanilor, zic!).
Cat despre mica intrebare...Nu pot spune decat ca da, ai punctat bine:este pe limba betivului, nu in afara ei.Incurajati de 1-2-3-4 pahare de betie avem tendinta de a spune mult mai mult decat este necesar.Asta nu inseamna ca o si facem.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca esti om destept intr-adevar < (sper ca am scris corect) se pot evita dusmanii. Stiu oameni bogati care au fost fericiti toata viata lor. Nu au avut conflicte ca tiganii si alte rahaturi. Astea sunt tiganeli cu : ai bani ai dusmani. Normal ca ai dusmani daca ai stat cu ei mereu. Stiti vorba aia "semeni cu cine umbli". Atata timp cat muncesti, te distrezi cand e timp liber cu familia cu prietenii si nu hoinaresti cu mari smecheri si prosti de dau in gropi nu ai probleme. Dupa parerea mea, cine are dusmani ii c-am place sa ii aiba. Doar sa para mai interesanti si ca, cica duc o viata grea din cauza dusmanilor. Astea se evita cel mai usor nici un om nu poate avea putere asupra altui om.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai vezeteule? in vino veritas.adica in vin sta adevarul.sa stii ca din proprie esperenta, omul beat nu minte.dar beat.ala va spune adevarul intotdeauna.

| tusha a răspuns:

Dusmani ai si daca nu ai bani.