| abramovici a întrebat:

am 26 anii,Cum scap de timiditatea excesiva?

De ce o am? Nu am suferit traume,abuzuri,etc,din contra, am avut o copilarie fericita.

Din cauza timiditatii.sunt prea timid cu fetele

Răspuns Câştigător
| MiyakoSaki a răspuns:

Asta este firea ta.Trebuie sa vorbesti foarte mult cu persoanele ca sa scapi de ea.Fi mai sociabil.Chiar daca nu ai suferit traume, si ai avut o copilarie frumoasa asa este firea ta happy

5 răspunsuri:
| NOBODY a răspuns:

Fii un nesimporc. Lipsa timidității se datorează fricii de a comunica.

| Mădă0611 a răspuns:

Esti complexat, scapa de asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice lucru din Univers poate fi modificat, dacă respectă anumite legi. Te ignori. Când o să realizezi că totul se întâmplă doar în tine, o să dispară şi timiditatea de la sine. Doar du-te şi vorbeşte despre vrute şi nevrute cu oricine vrei şi nu te mai lua în serios. Învaţă să vorbeşti şi să intri în legătură cu oamenii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate nu esti timid, poate doar iti este teama sa te deschizi in fata oamenilor...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Timiditatea nu e bariera care sta pe loc. Are si ea cauze. Tu zici ca nu e vreuna. Pai ce te opreste?

Oricum. Stii ca se spune ca timiditatea este un defect al oamenilor mari. Tupeul al celor mici. Când dobandesti o abilitate de a analiza foarte bine lumea din jur (pe sleau: Te duce capul ca sa vezi cat de prostanaci si ridicoli sunt majoritatea celor fără rușine din jurul tau) atunci vei începe sa prinzi curaj. E o reteta care nu poate da gres.

Si sa nu se faca confuzie cu abilitatea de a socializa cu oricine. Nu poti avea același grad de socializare cu toata lumea fiindcă nu te poti împrieteni de asemenea cu toata lumea numai de dragul socializarii. In destule cazuri e firesc sa discuti mai mult cu unele persoane fără nicio bariera iar cu altele abia gasesti câteva cuvinte. Nu ai cum sa interactionezi la fel cu toată lumea.