| SadBoyForever a întrebat:

Cum scap de timiditatea excesiva?

Nu pot sa privesc in ochi o femeie din cauza timiditatii, practic ma blochez cand o femeie ma intreaba de vorba, las capul in pamant si tac sad.

De fiecare data cand o femeie ma intreaba ceva, eu abia daca pot sa ii raspund va implor din suflet sa imi spuneti cum pot scapa de timiditate ca sa am si eu in sfarsit o prietena.

Si inca ceva, in ziua de azi fetele sunt fitoase si rele, sunt tupeiste la mine in oras, eu sunt dintr-un oras mare al provinciei si aici fetele sunt foarte ingamfate.

Inca din generala am fost genul de copil cuminte, timid, care nu vorbea cu cineva decat atunci cand era intrebat, cum depasesc timiditatea aceasta oare?

VA ROG DIN SUFLET SA IMI OFERITI UN SFAT!

Răspuns Câştigător
| LonelyLoner92 a răspuns:

Voi face o rectificare la raspunsul meu:

Fii atent: atunci cand discuti cu o fata, gandeste-te ca discuti cu un bun prieten de-al tau.
Nu te mai gandi la timiditate.
Si incearca atunci cand discuti cu o femeie sa o privesti in ochi, ca ea sa NU vada ca iti este frica, gandeste-te ca si fetele sunt tot ca noi, au 2 ochi, 2 picioare, 2 maini, 2 urechi, nu te mai considera inferior.

Tu ai impresia ca esti inferior oricarei femei.

Nu mai gandi negativ.

Femeile vor langa ele un barbat curajos, deci fi mai tupeist, dar atentie, nu nesimtit.

Iti urez succes, sper sa treci peste timiditate.

5 răspunsuri:
| LonelyLoner92 a răspuns:

Fii atent: atunci cand discuti cu o fata, gandeste-te ca discuti cu un bun prieten de-al tau.
Nu te mai gandi la timiditate.
Si incearca atunci cand discuti cu o femeie sa o privesti in ochi, ca ea sa vada ca iti este frica, gandeste-te ca si fetele sunt tot ca noi, au 2 ochi, 2 picioare, 2 maini, 2 urechi, nu te mai considera inferior.

Tu ai impresia ca esti inferior oricarei femei.

Nu mai gandi negativ.

Femeile vor langa ele un barbat curajos, deci fi mai tupeist, dar atentie, nu nesimtit.

Iti urez succes, sper sa treci peste timiditate.

| LonelyLoner92 a răspuns (pentru LonelyLoner92):

Voi face o rectificare la raspunsul meu:

Fii atent: atunci cand discuti cu o fata, gandeste-te ca discuti cu un bun prieten de-al tau.
Nu te mai gandi la timiditate.
Si incearca atunci cand discuti cu o femeie sa o privesti in ochi, ca ea sa NU vada ca iti este frica, gandeste-te ca si fetele sunt tot ca noi, au 2 ochi, 2 picioare, 2 maini, 2 urechi, nu te mai considera inferior.

Tu ai impresia ca esti inferior oricarei femei.

Nu mai gandi negativ.

Femeile vor langa ele un barbat curajos, deci fi mai tupeist, dar atentie, nu nesimtit.

Iti urez succes, sper sa treci peste timiditate.

| neutrino a răspuns:

Nu cred ca un copil asa sensibil si bun ca si tine isi doreste o fata rea si insensibila, asa cum sunt fetele din jurul tau. Mai asteapta putin.

| AnotherNimrod a răspuns:

Ăm,ai o problemă, e evident.E bine ca un copil să fie tratat mic, fiindcă după aceea e greu să scapi de timiditate. Încearcă să te gândești că nu ești cu nimic inferior acelor femei, că ești cu mult mai bun fițoasele alea și că n-ar trebui să te cobori la nivelul lor.Sunt multe fete care ți s-ar putea potrivi și timiditatea ta n-ar mai fi o problemă. Până la urmă, ce se poate întâmpla? O da-i în bară? Mai sunt fete! Caută pe cineva cu aceleași(aproximativ) ocupații și hobby-uri, fiindcă așa o să te simți mai în largul tău.Este bine de asemenea să vorbești cu psiholog, fiindcă cineva care a ajutat persoane cu aceleași probleme te poate ajuta mai mult decât utilizatorii TPU.Mult succes!

| Andreea22X a răspuns:

Tu probabil nu ai incredere/siguranta in tine..Nu ai de ce sa te rusinezi..sau sa fii asa timid in fata unei fete/femei. Poti sa mergi la un psiholog cred ca te va ajuta

| AlbertSeby a răspuns:

Pana nu demult si eu am fost asa. Sfatul meu ar fi sa te apuci de sala, asta iti va da tupeu si siguranta de sine.Incearca sa iesi cu baietii la bere, la c***e. Apropo, cati ani ai?big grin