| Aldebaran a întrebat:

Am auzit de mult timp despre energia orgonica, dispozitive de captare a energiei orgonice... As vrea sa stiu daca a utilizat cineva acest tip de energie, daca a achizitionat cineva un asemenea dispozitiv orgonic iar daca da, va rog lasati parerile.

Răspuns Câştigător
| Sentinel a răspuns:

Salut, eu am achizitionat astfel de dispozitive si sincer sa fiu, nu am simtit nimic din simpla folosire. Daca intr-adevar vrei sa obtii un raspuns corect, cred ca ar trebui sa intrebi un bioenergetician sau persoana care poate detecta campurile energetice (aure). Mai am cateva teste de facut cu aceste dispozitive, teste finale. Se spune ca daca ai un aparat sau ceas cu baterii ale carui baterii sunt terminate, si pui un dispozitiv orgonic langa, dupa o perioada scurta de timp ceasul incepe sa functioneze. Daca ai un astfel de ceas si baterii descarcate poti incerca. Mit sau realitate! Si ar mai fi ceva : atata timp cat crezi ca ai nevoie de diferite lucruri pentru a-ti mentine sanatatea, vei mentine sentimentul de frica in subconstient, ca esti necomplet, ca ai nevoie de ceva pentru a fi complet, sanatos, implinit, fericit, protejat,. La un adica, daca esti o astfel de persoana, cineva poate sa iti vanda o piatra de râu frumos sculptata si vopsita si sa iti spuna ca este un cristal protector. Tu daca il accepti, automat spui (subconstientului) faptul ca esti vulnerabil la ceea ce piatra te=-ar proteja. Si ca fara acea piatra poti fi afectat. In cele din urma poti ajunge cu 100 de pietre in buzunar doldora pentru diferite protectii, asa cum spune si Eric Pearl in cartea Reconectarea. Sincer, trebuie sa realizezi faptul ca esti complet, implinit, nu ai nevoie de protectie deoarece Divinitatea este sursa existentei tale. Daca nu poti nutri acel sentiment de implinire, o poti face prin autosugestie si o mica imagerie mentala : "sunt implinit, perfect din toate punctele de vedere, nu am nevoie de protectie deoarece Divinitatea (Dumnezeu) este sursa existentei mele si Fiinta Sa curge in tot ceea ce fac. Toate gandurile si faptele mele sunt inspirate de Divinitate. Sunt un izvor de lumina, pace si iubire pentru tot ceea ce este in jurul meu si pentru orice informatie cu care intru in contact. " In scurt timp, aproximativ 3 saptamani, daca repeti aceasta formula in fiecare seara inainte de a adormi sau dimineata la trezire vei vedea schimbarea. Nu vei mai avea cosmaruri, visele devin mai reale, iti amintesti mai multe detalii, iti maresti vibratia fiintei tradusa printr-o stare de-a fi cufundat in pace si liniste etc. Nu crezi? Incearca singur si fii tu insuti dovada.

1 răspuns:
| Aldebaran explică:

Salutare Sentinel, multumesc pentru raspunsul tau (pacat ca singurul primit) pe care il consider complet si competent. Adevatul este ca si psihologia joaca un rol critic in viata individului si mai ales tehnicile NLP care pot sa-ti schimbe oarecum viata. Personal nu folosesc aceste tehnici deoarece am un caracter investigativ, prefer sa cercetez si sa ma incred in propriile-mi forte pentru a obtine un anume lucru. Cunosc persoane care imi spun ca NLP-ul le-a schimbat viata, sincer ma bucur pentru ele dar eu cred ca se imbata cu apa chioara. // Cat despre asa-zisa energia orgonica, intrebarea este pusa strict din punct de vedere al adevarului stiintific, verificabil, masurabil, nu din dorinta de a ma autosugestiona in vreun fel. Admir documentarea ta si de aceea daca doresti putem discuta si prin alte mijloace. Astept raspunsul tau, fie el negativ sau afirmativ!