| sabin89 a întrebat:

Am cateva intrebari pentru cine se pricepe la istorie. In ultimele doua-trei secole î.Hr. era un regat puternic in centru-nordul Anatoliei: regatul Pont. 1. De unde isi tragea numele acest regat? De ce "Pont"? In limba greaca pont cred ca insemna "mare" (daca pontul euxin = marea ospitaliera). Aici nu avem de-a face cu o mare, ci cu o regiune pe uscat. Nu e vorba nici de un regat de pe o insula aflata pe mare. 2. Regatul a fost condus mult timp de niste regi cu numele Mitridate (Mithridates). Ce origine aveau acestia? Erau greci sau persani? sau autohtoni? 3. Ce limba vorbeau aici localnicii? limba pontica? Nu ma refer la cuceritori, ci la localnici. 4. Ultimul Mitridate, care se mai numea si Eupator si care a fost si cel mai puternic (invins totusi de Pompei) isi supusese mai multe cetati grecesti, intre care Olbia, Hristia si Callatis. Unde era localizata aceasta Olbia (celelalte doua stiu)? Ce oras din prezent îi corespunde? Am mai intalnit la istorie acest nume de cateva ori. Daca nu ma insel, si despre Burebista se spune ca isi extinsese stapanirea pana la Olbia (dictionarul il da ca pe o localitate din Sardinia, ceea ce nu ar putea fi vorba).

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

1. Regatul isi trage numele de la Pontul Euxin. Desi era pe uscat, imortanta strategica a statului consta in pozitia avantajoasa pe malul Pontului, mare pe care a dominat-o in vreo trei randuri. 2. Regatul continea multe etnii, din care specifici erau lazii, caci avea centrul de greutate in Nord-Estul Anatoliei. Nu prea se tinea cont de etnie pe vremea aia. Iar dinastia era persana. 3. Se vorbea pe scara larga limba greaca, cultura era greaca, iar populatia rurala vorbea limbile autohtone, cel putin la ei in sat. 4. Olbia este la varsarea Bugului in mare, pe malul drept. 5. Te salut si o zi buna!

| sabin89 explică (pentru minrest):

Ce bine ca mai avem aici si profesori de istorie! Ai putut raspunde la toate intrebarile si intr-un timp rapid. Dar, stii cum zice vorba: îi dai unui om un deget si el iti ia toata mâna. Eu as mai lungi un pic discutia. 1. Unde era Tars-ul? Ma refer la acel Tars de unde era biblicul Saul. Cum se numeste azi localitatea? 2. Orasul de la varsarea Bugului se numeste si azi tot Olbia? 3. Ce parere ai de Armenia din acele vremuri? Nu era si ea un regat puternic, de nivelul Pontului? Si parca era chiar mai vechi. Totusi nu s-a numit Pont, ci Armenia. 4. Pilat era din Pont. Ce nationalitate o fi având el? Roman, grec, persan (pontiac happy? Lucru sigur, avea cetatenie romana; dar ce nationalitate?

| minrest a răspuns (pentru sabin89):

Intreaba, ca mie imi place sa raspund. 1. Tars e in Siria de azi. 2. Nu e un oras acolo, e un sat nu departe. 3. Armenia Mare, care acum nu mai exista de loc in urma genocidului armean, trecea atunci printr-un con de umbra, exista in schimb un alt regat armean, tocmai in Cilicia. 4. Originea etnica nu forma o mare parte din identitate pe vremea aia. E foarte probabil ca Pilat nu stia sa isi spuna exact originea etnica a bunicilor. El era cetatean roman, ceea ce constituia cea mai importanta parte a identitatii lui; magistrat roman, cu spiritul de corp si cultura institurionala respectiva; om de cultura greaca, de asta intreaba: ''Ce este adevarul?''; si sigur ca se tragea cel putin din paflagonieni, probabil si din multe alte neamuri, daca te ajuta asta.

| sabin89 explică (pentru minrest):

As mai intreba, dar mi-e ca ma iau astia la goana, zic ca imi fac temele. laughing

| minrest a răspuns (pentru sabin89):

Intreaba, ca daca e ceva facem contestatie. La ce sa fie temele astea? Ai facut asa ceva la scoala?

| sabin89 explică (pentru minrest):

Mai intreb: Cand vorbim de secolele î.Hr., care este prima jumatate a secolului si care este a doua?

| minrest a răspuns (pentru sabin89):

Prima e cea mai indepartata de noi, caci ea a fost prima care a trecut. Intre 101 i.Hr. si 50 i.Hr avem prima jumatate a sec. 1 i.Hr.

| minrest a răspuns (pentru minrest):

Uite ca am gresit si eu. Intre 99 i.Hr. si 51 i. Hr., prima jumatate a sec. 1 i. Hr., desigur.

| sabin89 explică (pentru minrest):

Tars-ul de care ziceam era in Cilicia. Ar trebui sa fie in Turcia de astazi; nu in Siria.

| minrest a răspuns (pentru sabin89):

Acolo si este, in Turcia. L-am plasat gresit in Siria.

13 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mi se pare mie sau este o temă pentru la scoală?

| sabin89 explică (pentru darrio2007):

Cred ca n-ai ghicit. happy

| darrio2007 a răspuns (pentru sabin89):

Posibil sa ai dreptate dar nu esti primul care pune asemenea intrebare si spune ca nu este o tema scolara.

| minrest a răspuns (pentru darrio2007):

Cam la ce scoala s-ar da o astfel de tema? Crezi sa se pierde mult timpul cu Regatul Pont la liceu? Nici la Universitate nu-si bate nimeni capul cu asta.