| MindBlowing a întrebat:

Am cateva nedumeriri. Prima: exista dovezi relevante (nu doar marturii) ca exista ceva dupa viata noastra materiala? Daca da, exista "Raiul" si "Iadul". Daca si astea exista, cum putem fi chinuiti/rasplatiti vesnic pentru faptele noastre pe acest pamant. Nu ne-am satura? As fi bucuros daca ati impartasi si niste ideologi despre ce am scris mai sus.

Răspuns Câştigător
| RelaţiiCuClienţii a răspuns:

Nu cred că există dovezi relevante în legătură cu existenţa unei vieţi după ce murim.
Nu sunt sigură nici de existenţa unui Dumnezeu, aşa că nu-ţi voi da un răspuns care să conţină ceva biblic.happy
Există dovezi, ca să zicem aşa, care neagă dar şi susţin această supoziţie, care cam îi chinuie pe oameni de ceva vreme. Reîncarnarea ar fi o teorie care sprijină existenţa unei vieţi după moarte, deoarece sunt foarte multe cazuri puternic studiate de către medici. Plus că, pe unele persoane care nu sunt conştiente de aceste amintiri, dar care sunt mult mai puternice, se poate folosii hipnoza, iar persoanele respective vor descrie în detaliu evenimente din viaţa anterioară.
Mai este şi mecanica cuantică într-un fel în favoarea acestei vieţi.
Dacă chiar ar exista viaţă după moarte, această noţiune ar fi mult, mult mai diferită faţă de cea pe care o are religia. Cred că ar fi mai mult în genul pe care fizica cuantică o susţine. Adică că suntem formaţi şi din energie, de fapt, că materia şi energia sunt aceleaşi lucruri, şi după ce ne-am termina existenţa într-o viaţă materială, ne-am întoarce într-una energetică, formată din mii şi mii de atomi şi molecule de energie.happy
Cam SF, huh?
Ştiinţa a studiat foarte mult acest "fenomen", iar ei au ajuns la concluzia că nu poate exista această aspiraţie, şi că atunci când murim, pur şi simplu ne încetăm existenţa superficială pe care o ducem.happy
Oamenii pur şi simplu nu pot accepta această noţiune de inexistenţă, de somn etern, pentru că este cel mai înspăimântător lucru pentru majoritatea majorităţii.
Să presupun prin absurd că există Rai şi Iad. Biblia spune clar cum am fi chinuiţi/răsplătiţi pentru faptele noastre bune/rele. Cam prea clar după gustul meu.
Ei, cred că majoritatea se vor plictisi după ceva timp în Rai, şi probabil că unii se vor sătura de Iad. Nu ştiu, parcă prea absurdă este pedeapsa pe care o primeşti dacă ajungi în Iad, chinuri eterne.
E ilogic, Satana ar trebui să fie de partea ta şi să te trimită în recunoaştere pe Pământ că să ispiteşti oamenii.
Asta mai zic şi eu distracţie!laughing

8 răspunsuri:
| ramona30 a răspuns:

Nu exista niciun fel de dovezi (in niciun caz relevante) ca exista ceva dupa viata materiala. Dimpotriva e ilogic sa existe o alta viata.
Oamenii sunt tematori in fata mortii si au creat/inventat o continuare a existentei.
Referitor la Rai, am inteles ca tot ce faci acolo e sa stai si sa te rogi la d-zeu si sa-l preamaresti pe d-zeu. Nu stiu cum sunteti voi dar eu dupa primii 50 de mii de ani de facut asta, cred ca m-as plictisi putin. happy

| ramona30 a răspuns:

Biblia e o colectia de legende, o carte plina de erori. E o carte desueta, era poate utila cand a fost scrisa dar acum suntem in 2011, un om sanatos la cap nu poate crede intr-o asemenea carte.

| DorelSudoru a răspuns:

Daca ar exista viata dupa morte ar fi poate doar rai si iad dar totusi voi nu luati si miile de religi care au fiecare o alta viata dupa moarte deci ajunjem la concluzia ca nu exista nimic...

| Skylar a răspuns:

Ti-e frica de prospect? Oricum cand o sa mori nici nu o sa realizeziwinking

| Iulică_3456 a răspuns:

"pur şi simplu ne încetăm existenţa superficială pe care o ducem"
-fragment din răspunsul user-ului "RelațiiCuClienții"
De ce zici că e o existență superficială? Ați fost vreunul din voi acolo și nu știu eu? Nu e nimic "pe partea ailaltă". Mulți oameni nici măcar nu își pun problema asta când ajung bătrâni, iar noi deja știm ce se află acolo?

| summertime a răspuns:

Normal ca exista dovezi.Citeste si tu Biblia, sa stii ca Biblia nu e un basm, e cuvantul lui Dumnezeu.In Rai sau iad, timpul trece mai greu si crede-ma ca in Rai sigur nu te plictisesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi,fara sa ne dam seama, omul vrea sa afle si sa stie mai multe.Ma bucura intrebarea.Nu cred ca ai vazut asemenea dovezi. Exista insa SPERANTA, bazata pe scrierile bibliei.Biblia,nu este o carte obisnuita, este greu de inteles.VOI repeta, ex:scrie in biblie"vor apare cai cu aripi de fier(avioanele); pamintul va 'scuipa' limbi de foc(vulcanii). Incercati sa intelege-ti.Atentie insa:satana va incerca si reusi pentru un timp,in multe cazuri,sa ne invrajbeasca si sa credem in el, nu cedati. Iisus ne preia pacatele, numai D-zeu stie ce va fi DINCOLO.numai bine.

| DianaPp a răspuns:

Nu cred ca poti sa percepi in vreun fel eternitatea... si in cazul asta sa te plictisesti