| LaviniuA a întrebat:

Ce s-ar intampla daca as varsa apa pe un prelungitor (care e conectat la priza)?
1) sunt in pat si vars pe el
2) sunt cu picioarele pe parchet si vars pe el

Oare pot sa ma curat? sad
Eu mai beau ceai stand in pat, cu cana pe noptiera, iar langa noptiera e prelungitorul pentru veioza si laptop. Un loc e liber, nu e nimic bagat.
Uneori mai scap chestii pe jos mna...

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Normal, ca sa te prinda trebuie sa ai contact cu mediu prin care se transmite curentul.
Te ardea doar daca patu era din fier si stateai pe el fara saltea, adica aveai contact cu fierul, picioarele de la pat aveau contact cu apa, si de acolo la tine, dar nu e cazul.

10 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Acum multi ani, am varsat multa apa intr-un prelungitor cu 220v in el. Direct in gauri. L-am umplut cu apa, aproape.
Culmea, nu s-a intamplat nimic, si la ce minte aveam atunci, cred ca nici macar nu l-am deconectat de la curent, l-am lasat asa... Ma rog, nu-mi aduc aminte sigur.
Facusem multe prostii care au dus la declansarea sigurantelor, dar de data aia, nu s-a intamplat nimic.
In pat nu prea are ce cauta un prelungitor, e prea periculos. Iar daca esti pe parchet si uzi priza, sansele de a inchide circuitul prin tine (ca sa te curentezi), sunt destul de mici. Dar tot sunt sanse.
In teorie, curentul alege cel mai scurt circuit, iar ala ar fi prin apa, de pe faza, pe nul. Daca tu ai atinge apa, ar ajunge la tine ori faza, ori nulul. Ambele nu prea au cum (in teorie), pentru ca tocmai spuneam ca daca ambele ar ajunge la apa, circuitul s-ar inchide intre cele doua, si nu ar mai ajunge in tine. Dar puterea de la priza este foarte mare, iar curentul alternativ este imprevizibil. Te poti curenta, totusi.

| Mosotti a răspuns:

Daca apa de jos face contact cu piciorul tau dar si cu, curentul din prelungitor risti sa ti-o iei.

Altfel nu. daca exista o intrerupere intre apa de pe parchet si contactele din prelungitor, nu e nimic.
Dar e bine de evitat asta.
Ca risti sa nu te cureti dar nici sanatos sa nu ramai, ba sa ramai cu aritmii nasoale, ba cine stie, adica sa ramai handilau mai asa pe romaneste spus, sau sa nu mai vezi, ca na, poate atace si diversi nervi din creier.
Nu te juca ca e de rau. Muta alea cumva sa nu ai prelungitorul acolo.
Eu am prelungitorul langa pat jos ca incarc telefonul asa si stau pe el, dar beau doar din sticla ce beau, nu are cum cade pe jos.

Tensiunea ce te prinde in contextul ala e mai mica decat daca ai pune mana sau picioru direct pe contacte, dar destul de mare sa fie posibil sa te f, deci poti sa nici nu mori dar nici sanatos sa nu ramai.

| LaviniuA explică (pentru Mosotti):

Mersi. Deci daca stau in pat si se varsa nu ar fi risc.

| Mosotti a răspuns (pentru LaviniuA):

Normal, ca sa te prinda trebuie sa ai contact cu mediu prin care se transmite curentul.
Te ardea doar daca patu era din fier si stateai pe el fara saltea, adica aveai contact cu fierul, picioarele de la pat aveau contact cu apa, si de acolo la tine, dar nu e cazul.

| dullcat a răspuns:

Cred ca intuiesti si tu ce se poate intampla. Pune prelungitorul pe un suport, o cutie sau ceva mai inalt daca te stii neindemanatica si risti sa versi cana.Sau pune-ti cana intr-o tava cu margini inalte, pe pat si astfel nu mai risti nimic.

Iar intrebarea merita pusa la alta categorie.

| relian a răspuns:

Vezi ce se poate intampla atunci cand o sa versi ceva. Daca nu se intampla nimic, stai linistita in continuare, mergi scoti din priza, lasi ala sa se usuce o vreme.
Sa te cureti la ce anume la unghii? E posibil sa te curete si la picioare daca te arde nitel laughing

De ce nu ai priza si sa bagi veioza direct si laptopul? Sint si prize duble asa ca ce sa mai umbli cu prelungitoare, apoi sa iti faci griji ca te poti curata laughing

Daca se intampla ceva o sa sara siguranta, pana sa te dai tu jos si sa calci in ceaiul ala, apa nu-i asa buna conducatoare de electricitate ca si metalul, de aia nu prea se intampla cine stie ce, dar daca esti ud si pui mina pe cabluri electrice ai sanse sa te cureti mai rapid, datorita faptului ca ai un contact mai bun intre tine si acele cabluri.

In prelungitorul ala sa spui sa se intimple sa sara siguranta, trebuie sa intre lichid astfel inct sa acopere contactele de la faza si nul, atunci se intampla ceva, se directioneaza energie pe nul si va sarea siguranta.

| Mosotti a răspuns (pentru relian):

Pai oricum nu se intampla nimic daca se varsa apa pe ala.
Problema e sa nu aiba contact cu apa aia daca curge din prelungitor, dara de apa il arde daca pune piciorul acolo, ca e mediu de conductivitate intre bornele din prelungitor si picior.

Daca pune piciorul acolo poate sa se curete adica sa moara, sau sa nu moara, sa nu pateasca nimic, ori sa ramana handilau.
Cum am vazut caz in Germania de m-a socat.
Dupa curentare avea batai neregulate brutale ale inimii 1-2 ore de a vazut iadul cum se simtea, apoi a facut stop cardiac.

Bine ca a facut si a murit, altfel era terminoiu daca ramanea asa. Lucrase la intrerupator fara sa taie curentu, facea pe viteazu ca e f atent.
Cum e si curentul de inalta tensiune, nu mori, te arde! Ramai fara maini, fara picioare, ars.
Nu mai apuca sa perturbe activitatea electrica care comanda inima ca sa crapi.

In momentul in care te-a prajit, mainile alea nu mai conduc curentul ca sa mai ajunga mai departe.
Am vazut la TV copil de 11 ani cu mainile taiate de la umar! Dadea din cioatele alea aiurea in gol instinctiv sa faca aia si aia.

| gabicoo a răspuns:

E mai simplu dacă bagi in cui în priză. Rezolvi mai repede problemă.
laughing

| Dragobeta a răspuns:

Te poti "praji" nitel si ajungi sa negociezi cu Sf Petru de care parte sa mergi.

| gabicoo a răspuns (pentru Dragobeta):

Că veni vorba de Sf. Petru.
La poarta Raiului vine Ion cu permis de intrare directă în Rai. Singura problemă fiind că poate intra doar împreună cu soacra. Este înconjurat rapid de 20 de femei care fiecare susținea că este soacra lui. Atunci Sf. Petru a zis îngerilor să-l taie pe Ion in 20 de bucăți. Una singură din cele 20 a fost de acord. Atunci Sf. Petru a zis: "Tu ești adevărata soacră! Poți intra!"

| CLaludiu1234 a răspuns:

Exista risc foarte mare sa te curentezi puternic, asa ca mai bine încearcă sa nu verși nimic pe aceea priza