| Mariela_1621 a întrebat:

Am constatat ceva ciudat aici si vreau neaparat sa ma ajute si pe mine cineva : de ce crestinii sunt impotriva avorturilor si eutanasierilor?

Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Despre care crestini vorbesti tu? Eu sunt crestin-ortodoxa si sunt pentru amandoua operatiunile pomenite de tine, desigur ca in anumite circumstante!

38 răspunsuri:
| red84ro a răspuns:

Eu sunt Atee si sunt impotriva avortului in principiu, mai ales cum e folosit facum, ca metoda anticonceptionala. Cu eutasasierea sunt de acord, e viata mea nu a unui omuletz invizibil din cer si pot sa fac ce vreau cu ea, si e dreptul meu sa hotarasc cand vreau sa se termine, mai ales daca sufar.
Sa-ti dau in exemplu:
De ce sa sufar eu asteptand, pe pamant, posibil ani de zile pentru a avea parte de "fericire dupa moarte"
Si cand mori c sa vezi - teapa si ai mai si suferit ca prostu atata timp.

| neynya_4078 a răspuns:

Pentru ca biserica intrezice avorturile si eutanasierea. Avortul(care cred ca e asimilat pruncuciderii de catre biserica) si eutanasierea incalca una din cele 10 porunci -sa nu ucizi. Cel putin asta cred ca ar fi motivul. Dar nu suntem toti de-acord cu asta, chiar daca suntem crestini. Stiu ca n-ar trebui sa fim noi cei care hotaram, pentru ca aici nu e vorba de viata noastra, ci de viata altor persoane, dar sincer acum-sunt cateodata si situatii exceptionale.Si sa nu ma puneti sa dau exemple de situatii exceptionale, caci abia le-am sters happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca sunt crime, iar crima este un pacat. Una dintre cele 10 Porunci, fiind: Sa nu ucizi`!happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crestinii nu sint impotriva avorturilor si femeile zis crestine fac avorturi la greu...
Pocaitii sint impotriva.
Nu este o crima sa faci avort atita timp cit juridic o persoana nenascuta NU EXISTA!
Eutanasierea la cerere ar trebui sa fie permisa. ( adolf )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se pune problema, nu intre cine e impotriva sau nu, ci intre cine intelege perfect situatia dincolo de orice "am vrea"noi din pricina unor reguli morale sau din cauza banilor.Nu te pot sfatui decit sa fi-i mamasi cuvintul asta sper sa explice tot ce simt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este dureros sa iei viata unei fiinte, dar uneori situatia chiar o cere. Mi se pare mie sau pe atei ii treci de partea celor care sunt de acord cu ele? Nimanui nu i-ar convine sa ia viata unei fiinte, indiferent in ce crede.
Inca o observatie: nu inseamna ca orice crestin este impotriva acestui lucru. Poate se uita la TV si vede fete de 14-15 ani care avorteaza si zic:,, Dumnezeu sa le ierte, pacatoasele!``, dar de multe ori nu se pun in situatia respectiva si cum a devenit o obisnuita, este mult mai usor sa privesti desfasurarea lucrurilor din afara dar sa te implici, fara sa ai habar ce ti se cere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine ai aprofunda unele notiuni si sa le intelegi sensul perfect cum ar fi; crestin, credincios, pocait si alte natii din astea mahomedanisme.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca de fapt, sunt ...CRIME

| Cosy a răspuns:

Pentru ca inseamna ucidere.Si uciderea se,, pedespseste". Nu de pamanteni, ci de Dumnezeu.
Si mai ales, cum ai putea sa ucizi sange din sangele tau?