| mODIN a întrebat:

De ce sunt crestinii impotriva avortului?

Răspuns Câştigător
| OOOLEOOO a răspuns:

Poate prezervativul e mai putin sangeros, nu aduce traume psihice, este mai putin costisitor si nu provoaca durere nimanui happy

Vasusem odata un videoclip in care fatul lovea cu mana utensilele folosite de medici pentru a se apara...

Videoclipurile nu sunt injositoare, ele doar arata lucrurile cum sunt, restul este perceptie.

"Tie cum ti se pare mai bine?
-Un fetus inconstient sa sufere cateva minute.
-Un copil sa sufere toata viata din cauza ca parintii nu-l vor"

Imi place idea ta, aici problema tine de educatie nu de precautie si nici de morala sau perceptie.
"Avortul ar fi inutil daca oamenii ar fi educati" comenteaza un prieten din aceasta comunitate.
E la fel ca problema celor care abandoneaza animale de companie in strada:speciesisti sunt fortati sa trateze animalele de strada la fel cum au fost tratati Evreii de catre Nazisti (daca vrei iti arat un intreg documentar care o sa-ti "dea cancer" despre asta) happy

Concluzia poate fi ca lipsa de educatie isi arata efectele si in acest caz...Pana la urma culegem cea ce samanam adica traim o viata care se potriveste cu gradul nostru de inteligenta : un mediocru traieste o viata plina de probleme si necazuri fiindca este prost si nu de ce s-a nascut mediocru.

44 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Pentru ca este o CRIMA.

Hai sa ne luam vecinul, ii taiem o mana, apoi un picior si asa mai departe, doar de ce nu ne multumeste existenta lui.

Nu trebuie sa fii crestin ca sa nu accepti avortul.

http://youtu.be/CPWWEPPaRZI

Din punct de vedere psihologic o femeie care face avort nu isi va reveni niciodata 100% din punct de vedere psihic.

Exista metode de precautie, hai sa le folosim :D

| mODIN explică (pentru OOOLEOOO):

Exemplul tau cu vecinul nu este nici pe aproape de un avort. Copilul face parte din femeie pana la momentul nasterii. Pana la urma, folosirea unui prezervativ nu are aceeasi urmare ca si avortul? Si legat de videoclip, mi-a dat cancer.Folosirea unor imagini socante in acest context este pe putin injositoare.
E ca si cum as arata acest videoclip cuiva ca sa fie importriva operatiilor pe creier. https://www.youtube.com/watch?v=yhORvX-4Bx4

| mODIN explică (pentru OOOLEOOO):

Tot sunt de acord cu avortul, dar mi-a placut raspunsul.

| Moisie a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Pentru ca au impresia ca nevestele lor, de aceea au burta mare, pentru ca sunt "pompate" noaptea de Dumnezeu, asta a crezut si saracu Iosif dupa ce flacaul din vecini, adica soldatul roman pe nume Caius Abdes Pandira, a vorbit sera la portita cu fecioara Mariuca ...doar ca atunci nu se facea avort.
Acum sa revenim la intrebarea ta
Crestinii sunt si impotriva prezervativelor, si folosirea prezervativului nu se numeste crima, dar crestinii care interzic pina si asta, se numesc prosti.

| OOOLEOOO a răspuns (pentru Moisie):

Nu-mi dau seama daca raspunsul tau este adresat mie (chiar daca asa imi arata) si de rostul lui in afara de a arata revolta ta fata de indoctrinarea religioasa.

PS: Nu sunt crestin practicant. Nu sunt de acord cu avortul din motive personale, la fel cu nu sunt de acord cu consumul de carne, consumarea apei imbuteliate, consumul de alimente procesate, violenta asupra animalelor, sistemul educational, televizorul, industria farmaceutica s.a.m.d

| Moisie a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Eu am raspuns la modul generic celui care a pus intrebarea/
Da raspunsul meu arata revolta mea fata de indoctrinarea religioasa.
Referitor la PS.
Treba ta ce faci... daca vrei sa dezbatem subiectele mentionate de tine, atunci deschide un topic nou sau pune o intrebare!

| OOOLEOOO a răspuns (pentru Moisie):

Interesant deoarece mie imi arata ca raspunsul este pentru mine si nu pentru cel ce a pus intrebarea, adica intra in categoria "raspunsuri primite"...

Probabil o simpla eroare. Scuze, o seara placuta happy

| Moisie a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Probabil am gresit eu ceva
Multumesc, la fel si tie!

| OOOLEOOO a răspuns (pentru mODIN):

Poate prezervativul e mai putin sangeros, nu aduce traume psihice, este mai putin costisitor si nu provoaca durere nimanui happy

Vasusem odata un videoclip in care fatul lovea cu mana utensilele folosite de medici pentru a se apara...

Videoclipurile nu sunt injositoare, ele doar arata lucrurile cum sunt, restul este perceptie.

"Tie cum ti se pare mai bine?
-Un fetus inconstient sa sufere cateva minute.
-Un copil sa sufere toata viata din cauza ca parintii nu-l vor"

Imi place idea ta, aici problema tine de educatie nu de precautie si nici de morala sau perceptie.
"Avortul ar fi inutil daca oamenii ar fi educati" comenteaza un prieten din aceasta comunitate.
E la fel ca problema celor care abandoneaza animale de companie in strada:speciesisti sunt fortati sa trateze animalele de strada la fel cum au fost tratati Evreii de catre Nazisti (daca vrei iti arat un intreg documentar care o sa-ti "dea cancer" despre asta) happy

Concluzia poate fi ca lipsa de educatie isi arata efectele si in acest caz...Pana la urma culegem cea ce samanam adica traim o viata care se potriveste cu gradul nostru de inteligenta : un mediocru traieste o viata plina de probleme si necazuri fiindca este prost si nu de ce s-a nascut mediocru.

| danay72 a răspuns:

Pentru ca e vorba de viata, e o celula vie.

| robby212 a răspuns:

Daca parintii nu-l vor, atunci de ce il mai fac?
Eu si toata Biserica Ortodoxa suntem impotriva avortului.Noi nu avem dreptul sa luam ceea ce Dumnezeu a dat, adica un sulfet, o viata.
Daca doi oameni au facut o greseala, sa suporte consecintele!

| mODIN explică (pentru robby212):

Dar copilul de ce trebuie sa sufere din cauza greselii parintilor? Nu mai bine sa-l scutim de suferinta?

| robby212 a răspuns (pentru mODIN):

Nu! Parintii trebuie sa isi asume intreaga responsabilitate fata de copil.
Fiecare dintre noi avem dreptul la viata!

As vota o lege conform careia avortul sa fie INTERZIS in TOATE statele democratice, constitutionale, unitare si indivizibile ale lumii.

Tu crezi ca e de bun augur avortul?

| mODIN explică (pentru robby212):

Gandeste-te la asta: Iti este pus in fata ochilor un om al carui picior a fost taiat.Si iti este dat un pistol.Ce alegi? Sa-l lasi sa sufere cateva ore pana moare din cauza infectiei sau lipsei de sange? Sau sa-l impusti ca sa-i scurtezi suferinta? Iti zic eu, ai alege sa-l impusti.Si e ca si cum ti-ar zice cineva ca nu e bine sa-l impusti pentru ca fiecare om are dreptul al viata.E exact aceeasi chestie.

| robby212 a răspuns (pentru mODIN):

As incerca sa ii bandajez piciorul, sa ii opresc hemoragia. Daca piciorul i-ar fi taiat, vitamina K din sange nu ar putea coagula sangele.L-as bandaja si as suna cat mai repede dupa o ambulanta.
Dar NU l-as impusca. big grin

| milan9 a răspuns:

Un copil în stare prenatală are la 3 luni spre exemplu un statut bine definit, un SISTEM NERVOS COMPLET DEZVOLTAT prin care simte totul (-urmăreşte "silent screem" pentru a vedea agonia de 5 minute a sfâşierii unui copil nevinovat ce se zbate neputincios in toata aceasta perioada).

Dacă fiul tău de 5 luni nu ştie încă să vorbească, asta înseamnă că nu are statut uman? Te gândeşti oare că trecerea la "umanitate" este doar momentul ieşirii din "găoacă"? Greşit! Independenţa organică a acelui prunc exista deja de mult timp. Iar UNICITATEA lui genetică exista deja din prima zi!

La fel îşi permit şi musulmanii să anuleze drepturile femeilor considerându-le simple obiecte de care dispun cum vor. Nu înseamnă că acei musulmani au dreptate doar pentru că pot să abuzeze de cineva!

| mODIN explică (pentru milan9):

Din moment ce vine vorba de avort, inseamna ca parintii au un motiv bun. Poate nu au bani de un copil, poate chiar nu vor unul si nu ar putea sa-i ofere iubirea de care are nevoie.Si eu cred ca e mult mai bine sa suferi 5 minute decat o viata intreaga.

| milan9 a răspuns (pentru mODIN):

In 5 minute poti ucide o tara intreaga pe cale nucleara, si nici nu e chinuit nimeni 5 minute ci doar 2-3 secunde, dar asta nu justifica nici masacrul in masa milioane pe an avorturi si nici o crima individuala pe constiinta cuiva sau o viata care avea drepturi egale cu a ta si a a mea...

| milan9 a răspuns:

Dacă fiul tău de 5 luni nu ştie încă să vorbească, asta înseamnă că nu are statut uman? Te gândeşti oare că trecerea la "umanitate" este doar momentul ieşirii din "găoacă"? Greşit! Independenţa organică a acelui prunc exista deja de mult timp. Iar UNICITATEA lui genetică exista deja din prima zi!

La fel îşi permit şi musulmanii să anuleze drepturile femeilor considerându-le simple obiecte de care dispun cum vor. Nu înseamnă că acei musulmani au dreptate doar pentru că pot să abuzeze de cineva…

| milan9 a răspuns:

Orice incercare de asa-zisa "argumentare" a crimei (avortului) nu este decât o încercare disperată de a găsi o justificare pentru odioasa crimă, de a împăca conştiinţa printr-o "rezolvare" cât se poate de simplă...

Nici un motiv nu poate justifica avortul aşa cum nici un motiv nu poate justifica în general crima. Toţi ucigaşii încearcă să-şi aducă justificări pentru faptele lor, dar, nici o conştiinţă lucidă, nici o gândire sănătoasă nu ar putea accepta aceste motive care încearcă să argumenteze uciderea celuilalt (privarea celuilalt nu doar de un dar de mare preţ ci de tot ceea ce înseamnă viaţa lui pe pământ) pentru susţinerea unui interes, a unei comodităţi sau aparenţe.
Aşa cum odioase sunt marile crime de război ale omenirii făcute în numele unor idealuri deşarte, bolnave, (ex. holocaustul) la fel de monstruoase sunt şi crimele făcute prin avort.

| milan9 a răspuns:

Dacă copilul ar putea complica şi mai mult viaţa mamei, mai ales atunci când este necăsătorită, este bine de ştiut că mama îşi poate,, reface" viaţa dar se poate evita în acelaşi timp şi uciderea fiului sau fiicei sale. În acest sens există instituţii de asistenţă socială care pot oferi un viitor acestor copii, unele chiar sub patronajul Bisericii (ex.: Asociaţia Pro Vita, Valea Plopului - Pr. Nicolae Tănase ).

| mODIN explică (pentru milan9):

Uite,prea putini copii sunt adoptati, iar orfelinatele au niste conditii oribile.Eu mult mai rau sa fi orfan decat sa mori.Iar legat de asistenta sociala:Nu totul tine de bani.

| milan9 a răspuns (pentru mODIN):

Introducerea "asistentilor maternali" este un adevarat succes. Sunt familii ai caror copii tinuti in plasament sunt toti olimpici, si nu e o singura familie pe care o cunosc a fi intr-o astfel de situatie ci chiar mai multe...

Trebuie ţinut cont de faptul că în ultimul timp situaţia adopţiilor, a asistenţilor maternali care suplinesc rolul familiilor, a instituţiilor de asistenţă socială s-a schimbat foarte mult şi va continua să se schimbe în bine prin standardele Uniunii Europene.

Pe de altă parte, cum rămâne atunci cu cei care fac parte din familii dezorganizate şi care sunt lipsiţi nu numai de o minimă educaţie morală, creştină ci de educaţie în general, care sunt lipsiţi de dragostea şi de afecţiunea părinţilor, uneori iresponsabili. Şi aceşti copii ar trebui lichidaţi? Dar cei cu diferite dizabilităţi fizice sau mentale, şi acestora ar trebui să li se interzică dreptul la viaţă? Cine este cel în măsură să hotărască acest lucru dacă Cel Căruia I se datorează viaţa este doar Dumnezeu, Cel care îi cheamă pe oameni cu responsabilitate la dobândirea unei vieţi veşnice?

Ce primează oare, bunăstarea materială sau fericirea vieţii spirituale care este bazată pe relaţiile interpersonale şi care se află la dispoziţia fiecăruia (prin alegerile morale)?

| milan9 a răspuns (pentru mODIN):

Vizoneaza acest filmulet in care persoana in cauza (nascuta fara maini si fara picioare) se bucura de viata...
http://www.youtube.com/watch?v=mDRcioeCjk0

(Intr-un alt clip asemanator el multumeste lui Dumnezeu ca parintii sai nu au stiut ca el se va naste astfel. Se teme ca poate nu l-ar mai fi nascut, asumandu-si crima. Dar NU, copilul nu ar fi dorit asta. VIATA este cel mai mare dar prin ea insasi...)

| mODIN explică (pentru milan9):

Si tu ai impresia ca toti se bucura de viata?

| Doub a răspuns:

De ce sa omori o viata?

| mODIN explică (pentru Doub):

Ca sa nu sufere.

| Doub a răspuns (pentru mODIN):

Si crezi ca daca il omori nu sufera? Crezi ca daca nu ii dai dreptul la viata va fi mai fericit? De ce mai fac copiii daca nu sunt in stare sa-i creasca si sa-i iubeasca? Avort=crima..deci da sunt impotriva crimelor

| Doub a răspuns:

Nu voi intelege niciodata. Hai sa facem copiii pe banda rulanta si dupa sa-i omoram ca nu am fost noi in stare sa ne protejam.ce vina are copilul ala ca in fetitele de 13-14 ani tropaie hormonii si ca baietii care abia si-au luat buletinul se cred "jmecheri" si le lasa pe alea insarcinate? Nu platesc ei, ci platesc copiii care sunt omorati!

| sublime89 a răspuns:

Crestinii au o logica foarte deplasata in privinta avortului. Sa nu uitam ca ei cred ca d-zeu e responsabil pentru absolut tot ce se intampla pe lumea asta. Deci atunci cand o femeie decide sa faca avort, ea e o criminala si o pacatoasa, dar atunci cand pierde sarcina dintr-un alt motiv, nu e nicio problema. Adica cum? Daca a pierdut sarcina inseamna ca d-zeu a vrut sa-i omoare copilul. D-zeu de ce nu e criminal atunci?

| Felys a răspuns:

Daca domnul a dat, pot ei sa refuze, nici gand, ia tot ce apuca de la domnul.Cand eram in spital dupa ce am nascut era una de 25 ani cu al 5lea plod, asa zicea ca a dat domnul, iti dai seama cat am putut sa rad, daca avea la 25 ani 5 plozi cati naiba avea de gand sa mai faca pana la menopauza, nici nu vreau sa ma gandesc

| PedoBarbie a răspuns:

Nu numai ei ci şi budiştii sau ateii.

| suffarstar a răspuns:

As dori sa te intreb : De ce crezi ca crezi ca sunt tari in care avortul este interzis?
Ai fost vreodata intr-o maternitate sa vezi cum medicii pur si simplu rup organele fatului, le scot afara si le arunca la gunoi? Ti se pare demn de o socitetate civilizata? Sunt multe alte metode anticonceptionale brutale pe care le-am gasit chiar in cartea de biologie din clasa a7-a : de exemplu sunt niste pastile care opresc contactul dintre mama si fat prin cordonul ombilical iar acesta moare axfisiat sau din lipsa de substante nutritive. Te mai intreb odata : Ti se pare normal?
Ce prosti suntem noi astia ce spunem caci crima o imoralitate si ce civilizati sunt cei ce inghit toate gunoaiele societatii si spun ca sunt bune!

| mODIN explică (pentru suffarstar):

Tie cum ti se pare mai bine?
-Un fetus inconstient sa sufere cateva minute.
-Un copil sa sufere toata viata din cauza ca parintii nu-l vor.

| suffarstar a răspuns (pentru mODIN):

Daca nu iti doresti un copil,nu il faci,eviti conceptia. Avortul are loc dupa ce conceptia este efectuata. Eu nu sunt strict impotriva avortului,sa nu ma intelegi gresit,exista cazuri in care avortul se impune. Dar daca vrei sa-l dai afara doar ca nu ti-l trebuie, mi se pare un gest groaznic.
Nu ti-l doresti,dar deja l-ai conceput,il dai la un orfelinat,sau nu inteleg,de ce sa nu-l doresti? Doar e sange din sangele tau! De ce sa il omori? De ce sa nu il lasi sa traisca,pur si simplu nu ii dai nicio sansa de a trai,ii iei singurul drept pe care il are : sa respire.
Hai sa iti mai spun ceva : Sunt cazuri in care avortul nu a reusit iar mama a fost obligata sa pastreze fatul. Cand a fost sa se nasca,s-a nascut handicapat. Cum te poti uita la el, stiind ca tu, care esti mama lui si ar fi trebuit sa-l protejezi, l-ai nenorocit doar pentru simplu motiv ca esti egoista si nu il doresti? Cum ii poti spune lui asta, ca el s-a nascut handicapat doar din cauza ta?

| DarkAndDreary a răspuns:

Pentru ca pentru ei avortul este crima.

| CranK71 a răspuns:

Vor mai multi copii, astfel vor avea in viitor si mai multi prosti care sa le dea bani pe moca!

| SteinZer0 a răspuns:

Avortul ar fi inutil daca oamenii ar fi educati.

| mODIN explică (pentru SteinZer0):

Sti ca nu exista metode contraceptive 100% eficiente, nu?

| ANoNim612 a răspuns:

Pentru ca este crimă, iar D-Zeu este impotriva crimei, mai ales a pruncilor ( a se vedea sau a se citi despre Nasterea lui Iisus Hristos atunci cand Iuda omora toti pruncii )

| mODIN explică (pentru ANoNim612):

Daca e impotriva uciderii pruncilor, de ce a lasat atatia copii sa fie omorati de Irod? El cauta doar unul, dar au murit cateva mii.

| nickx208 a răspuns:

Hei avortul e interzis pentru ca ucizi un suflet si nu ai dreptul asta

| mODIN explică (pentru nickx208):

Ai auzit de puncte sau de virgule?