| Mădă0611 a întrebat:

Am dat iar peste intrebarea "De ce sa facem teste pe animale cand avem pedofili, violatori si criminali in inchisoare?" si vreau sa vad cum gandeste lumea. big grin Deci, sunteti pro sau contra folosirii acelor... ceva in locul animalelor? Argumentati, daca vreti, de preferat e sa vreti. A, eu sunt pro.

97 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cred ca ar trebui sa facem o conferinta de presa ca sa vada ca e mai bine sa faca analize pe infractori.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt contra. Cu ce am fi mai buni decat infractorii daca am face experiente pe ei? Sa ne amintim de dr.Mengele, criminal de razboi.

| ErrorFound a răspuns:

Pro, sunt perfect de acord.
Plus ca omul este cea mai buna varianta pentru testari.

| Mădă0611 explică (pentru Ioandelasal):

Dar lasandu-i in viata, dupa ce isi ispasesc pedeapsa e posibil sa revina la vechile obiceiuri, a fost un caz cu unu care a fost inchis pentru viol, parca, si dupa ce a iesit a rapit o femeie, a violat-o si a ciopartit-o, apoi a aruncat bucati din ea pe ici colo. Dreptatea e dreptate, daca nu respecta drepturile altora, de ce noi sa le respectam pe ale lor, chiar daca "n-am fi mai buni decat infractorii"?

| Exilee a răspuns:

Bineinteles... si eu sunt pro.

| usuk a răspuns:

Pro dar doar in cazul detinutilor inchisi pe viata/condamnati la moarte

| Mădă0611 explică (pentru usuk):

Neeeeah, nenea despre care vorbeam mai sus a primit doar cativa ani si cand a iesit si-a facut de cap. A distrus familia victimei, si cati oameni ar fi distrus daca ar fi gasit acele bucati niste grupuri de copii, sa zicem (ma gandeam cum ar fi fost daca as fi gasit eu capul, o luam razna, si sigur nu sunt singura), plus chinurile prin care a trecut victima. Cei care omoara din greseala, da, sunt de iertat, dar ceilalti, mai ales pedofilii si violatorii, nu, si ei nu primesc pedeapsa pe viata.

| Inferno a răspuns:

De ce sa facem teste pe animale cand avem sapte miliarde de oameni, dintre care cel putin un miliard sunt neproductivi? Putem sacrifica cativa copii, tineri si batrani pentru a vedea efectele in functie de varsta, prin aceasta decongestionand putin lucrurile.
Daca tot gandim practic, iar nu sentimental, atunci hai sa gandim pana la capat.

| CoquineNoire a răspuns:

Sa nu uitam ca in inchisoare sunt si oameni inchisi pe nedrept, nevinovati, nemeritand pedeapsa, si implicit, nici tratamentul mentionat de tine.
as fi pro in cazurile de constienta pura (cu dovezi autentice) a actiunilor exercitate de catre respectivii.

| Stefi21 a răspuns:

E o idee buna.Am mai fost cineva care a facut experiente pe infractori. Poate il stii Hitler se numea.

| Kaℓi a răspuns:

Sunt contra. Mi se pare mult mai corecta pedeapsa cu moartea pentru cei irecuperabili, extrem de cruzi si dovediti fara urma de indoiala vinovati de crime sau fapte foarte grave.

| dragos9234 a răspuns:

Draga Mădă,

Ma sochezi cu o astfel de intrebare.Nu ai de unde sti fa vreunul nu a fost doar ghinionist si chiar nu a avut vreo legatura cu infractiunea pe care se presupune ca a comiso, pe langa asta mai exista si posibilitatea ca dupa ispasirea pedepsei sa fie total reabilitati...
Nu sunt deloc de acord!

| Mădă0611 explică (pentru dragos9234):

"chiar nu a avut vreo legatura cu infractiunea pe care se presupune ca a comiso" pedofilia si violul se "intampla" accidental, sau crimele alea sadice, nu?
Exista si posibilitatea ca dupa ispasirea pedepsei sa o ia de la inceput, plus alte noi idei hranite cu frustrari stranse in anii de inchisoare.

| Mădă0611 explică (pentru Stefi21):

Bravo lui! laughing

| Stefi21 a răspuns (pentru Mădă0611):

Am zis eu ceva.Bravo lui.Da e cam cald acolo laughing)

| Mădă0611 explică (pentru Inferno):

Ai dat-o pe sentimente? laughing
Persoanele care nu respecta drepturile cuiva, nu merita sa aiba drepturi.

| Mădă0611 explică (pentru Stefi21):

Unde?

| Mădă0611 explică (pentru Kaℓi):

Cam tot aia e, doar ca prin posibila suferinta de care o sa aiba parte inainte de moarte o sa isi spele pacatele fata de oameni.

| Stefi21 a răspuns (pentru Mădă0611):

A nu crezi in iad sau rai.Nici eu.Schimbare de planuri atunci.Hitler a fost un fanatic, suferea de multe afectiuni psihice, complexe, trebui sa imi fie mila de el dar din pacate acum e tarziu si ploua la mine si imi este imposibil sa ma gandesc la astfel de sentimente.Folosind numai ratiunea de multe ori ne trezim condusi de monstri cam asta voiam sa spun.happy

| Stefi21 a răspuns:

Buna idee happy

| Kaℓi a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu ma asteptam sa crezi in ispasire happy
Daca admiti ideea de "spalare de pacate", inseamna ca admiti conceptul "pacat" in general si asta ar trebui sa te faca sa te gandesti la faptul ca cei care ar experimenta diverse chestii nasoale pe nemernicii aia ar face la randul lor pacate, care la fel, ar trebui ispasite cumva... e un cerc vicios. Asa, cum propun eu, comite pacat doar calaul, cel care apasa pe buton... si isi face doar meseria.

| Rock10 a răspuns:

Sunt categoric PRO. Imi doresc schimbarea constitutiei cu privire la aceasta problema...mai exact pentru pedofili, violatori si criminali in serie sa se dea pedeapsa capitala sau pe viata munca in folosul comunitatii! De asemeni munca in folosul comunitatii cu diminuarea perioadei de privare a libertatii pentru ceilalti infractori (hoti, talhari, corupti etc) pentru ca nu mi se pare corect ca tot eu (care respect categoric legea) sa ii intretin in inchisoare pe toti nenorocitii! Uitati-va de curiozatate cam cat platim anual pentru ei si ce conditii au!

| Mădă0611 explică (pentru Kaℓi):

Nu cred in pacat, era o expresie doar, si daca e s-o luam cu vinovati, ei sunt primii, cei cu experimentele sunt oricum vinovati, iar animalele sunt "vinovate" doar pentru ca sunt animale. E ciudat cum lumii i se face mila de ei, parca mi-ar fi si mie, dar daca cineva drag, sau chiar eu, patesc ceva, toate regretele din lume n-o sa dea timpul inapoi. Il stiu pe unu de care mi-e frica, e foarte agresiv, bate lume, bate si politisti, si scapa usor pentru ca are nu stiu ce carnet de nebun, i l-a facut tatal lui dupa ce a violat pe cineva ca sa scape de inchisoare. Circula povesti cu si despre nenea, nimic cel putin agreabil.

| Mădă0611 explică (pentru Rock10):

Cat timp traieste, e un pericol, mai ales daca lucreaza undeva de unde poate scapa, cu cealalta idee sunt de acord, dar fara diminuarea perioadei de pedeapsa.

| Mădă0611 explică (pentru Stefi21):

Intr-o lume condusa de americani, imaginea reala a lui Hitler o sa ramana secret, nu spun ca ar fi fost vreun sfant, dar poate nici chiar asa rau n-a fost, plus ca evreii o meritau, desi nu toti.
"Numai evreii sunt oameni, ne-evreii nu sunt oameni, ci animale"
"Ne-evreii au fost creati pentru a le servi evreilor drept sclavi"
"Ne-evreii trebuie nimiciti mai cu sarg decat porcii bolnavi"
"Orice evreu poate sa distruga un ne-evreu prin minciuni si sperjururi."
din talmudul lor drag.

| Kaℓi a răspuns (pentru Mădă0611):

sad
Inteleg furia ta, si ai dreptate. Ce vreau eu sa zic (pentru ca am luat ad litteram intrebarea ta) e ca nu s-ar rezolva nimic daca s-ar exercita fapte de cruzime asupra alora. Imi pare rau si pentru animale, evident, dar tot raman la concluzia ca pedeapsa cu moartea pentru criminali e o solutie mai eleganta si mai corecta.
Chiar si pentru nebunii periculosi si fara leac.

| Mădă0611 explică (pentru Kaℓi):

Furie nu prea, sila si frica mai mult.
Si eu sunt de acord cu acea pedeapsa, dar asa pedepsim si animalele, mi-e mila de ele, mi-e mila si de oameni, corect e ca cei fara mila sa fie tratati fara mila, un fel de karma antropica, astfel salvam nevinovatii.

| Stefi21 a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu urasc sau iubesc evreii.Nu il iubesc sau urasc pe Hitler.Atat zic s-ar putea sub ideea de dreptate sa se ascunda doar animalitate si sadism.Societatea si asa e destul de barbara nu mai avem nevoie de violenta inutila.De multe ori in numele unor cauze frumoase s-au comis multe crime.Si cine ar decide? Daca ar fi o persoana sanatoasa mental si emotional nu cred ca ar vrea sa decida. Daca e o persoana bolnava mental sau emotional, ai vrea tu sa fii condusa de o asemenea persoana? Uite ce se intampla la americani pentru ca ai pomenit in mesajul tau.Din ce in ce mai multa putere are guvernul.Din ce in ce mai multe drepturi le sunt incalcate cetatenilor.America nu ar trebui data exemplu drept tara care respecta drepturile omului.In 10 ani in America se vor petrece lucruri mai grave decat s-au intamplat in Germania.Ai dreptate.

| Mădă0611 explică (pentru Stefi21):

Pai mno, daca sub ideea de dreptate se ascunde "doar animalitate si sadism", hai sa-i lasam pe toti in libertate, doar oamenii sunt fiinte rationale, nu e frumos sa se coboare la nivelul unor animale, bleax, animalele dracului, sunt asa rele si oamenii sunt asa buni love struck day dreaming, si sa schimbam toate legile ca sunt scrise de persoane bolnave psihic, auzi dom'le, ca sa pedepseasca "raufacatorii" no talking, ce nebuni s-au gandit si la asta?

| Stefi21 a răspuns (pentru Mădă0611):

Am zis de multe ori..De multe ori nu inseamna intotdeauna, ci frecvent.De cele mai multe ori persoanele care aplica legea sau care au acces la putere sunt persoane bolnave psihic. Daca vrei iti trimit linkuri cu studii care confirma ce spun.Regulile sunt necesare nu zic nu.Dar de aici si pana la sadism, cruzime si animalitate e ceva de mers.Am intrat in contact cu destule "persoane" dragute si amabile.De curand imi povestea un cunoscut al unui amic, un jandarm..cat de bine te simti cand dai cu bulanu asa cat poti tu de tare..Parca imi amintea putin de un jurnal scris de un nazist:Astazi am impuscat 20 de oameni, sentimentul de putere a fost pur si simplu inaltator.