| Inferno a întrebat:

Am dat peste o intrebare interesanta care suna cam asa:
Se poate completa un dreptunghi de 4X7 folosind cate un exemplar din fiecare piesa Tetris?
Pentru cei care nu stiu piesele de Tetris sunt astea:
https://imgur.com/N577UyZ

Un dreptunghi de 4X7 are 28 de patrate, iar daca adunam patratele fiecarei piesa Tetris obtinem tot 28, deci aparent ar fi posibil.
Voi da raspunsul in cele ce urmeaza.

Raspuns:
Raspunsul este relativ simplu. Se poate demonstra ca este imposibil. Colorand dreptunghiul de 4X7 in alb si negru, similar cu o tabla de sah. Se obtin in acest fel 14 patrate albe si 14 negre.
Se observa ca daca fiecare piesa si-ar gasi locul pe tabla atunci ele ar ocupa 13 patrate negre si 15 albe sau 15 patrate albe si 13 negre, ceea ce este imposibil.

Intrebare:
Ce se intampla daca luam un dreptunghi de 4X6 si eliminam piesa "T" din joc, piesa aceasta:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/91/Tetr is_T.svg

Pai dreptunghiul de 4X6 are 24 de patrate, iar suma patratelor pe care piesele Tetris le au impreuna este tot 24.

Colorand dreptunghiul in alb si negru similar cu o tabla de sah se obtin 12 patrate negre si 12 albe. Se observa ca daca toate piesele ar fi asezate pe tabla atunci ar ocupa 12 patrate negre si 12 albe, deci si din acest punct de vedere pare sa fie posibil. Eu insa nu am reusit sa gasesc combinatia castigatoare. Piesele de tip "Z" par sa faca imposibil acest lucru.

Puteti sa rezolvati puzzle-ul sau sa demonstrati imposibilitatea solutionarii lui?

4 răspunsuri:
| FaraNume1245 a răspuns:

E evident că e imposibil. Așa cum ai spus chiar tu, piesele "Z" duc la această imposibilitate.
Piesa T e formată din 4 pătrate, dar nu sunt dispuse în linie dreaptă, ceea ce duce la imposibilitatea transformării unui dreptunghi de 4x7 (presupunând că e posibil) într-unul de 4x6 prin eliminarea acestei piese.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

4x7? Pai luam patratelul si umplem 4x6 si apoi se pune un I in coada.

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

Întrebarea este daca poti umple un dreptunghi de 4X6 folosind toate piesele Tetris mai putin piesa in forma de "T". Iar daca nu se poate, care e motivul?

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca taceai, filosof ramaneai...ideea e sa folosesti O SINGURA DATA fiecare piesa.