| OhMyGaga a întrebat:

Am de facut referat la fizica si chimie laughing Ma puteti ajuta cu urmatoarele teme? : Analizati comparativ masa si greutatea corpurilor ( definitie, ce masoara, tip de marime si unitate de masura in sistemul international, relatii de calcul, instrument de masura, orientare, reprezentare grafica ). Stabiliti o concluzie referitoare la asemanarea/deosebirea dintre cele doua marimi fizice. Asta e la fizica. Si la chimie, un referat despre poluarea aerlui. Un link, ceva, orice, id'ul meu este hor3a(@ y a h o o. c o m). Dau funda! Va implor ajutor!

Răspuns Câştigător
| AoBo a răspuns:

Sa incepem cu chimia...

Poluarea este eliberarea de subst.(poluanti) care tulbura procesele naturale in pamant, atmosfera, rauri si oceane.

Smogul este ceata care se amesteca cu praful si funinginea. Este acid din cauza SO2 produs din arderea combustibililor in orasele industriale. Acest SO2 este cauza principala a ploii acide.

Ploaia acida etse apa de ploaie care este mai acida decat de obicei. Apa de ploaie are, in mod normal, un pH intre 5 si 6, din cauza C02 dizolvat, care formeaza H2CO3 diluat. SO2 si NO, care rezulta in urma arderii combustibililor, reactioneaza cu apa in atmosfera, pentru a produce H2SO4 si HNO3 cu un pH de aprox. 3.

Efectul de sera repr. o crestere a temperaturii rezultata in urma blocarii energiei solare in atmosfera de catre CO2. Arderea combustibililor creste cant. de CO2 ==>agravarea situatiei.

Subtierea stratului de ozon din atmosfera superioara ce protejeaza pamantul de radiatiile ultraviolete ale soarelui este accelerata de Cl, care act. ca un catalizator si distruge oxigenul din ozon. Clorul provine din descompunerea CLOROFLUOROCARBURILOR (CFCs), subst. chimice folosite ca propulsoare in aerosoli, ca lichide de racire la frigidere si la fabricarea polistirenului.

fizica nu prea ma incanta. poti incerca link'urile urmat.

http://www.scritube.com/stiinta/fizica/Greutatea-corpurilor1521218610.php

http://www.didactic.ro/materiale-didactice/17454_masa-corpurilor