| Mitescu_Irina_1970 a întrebat:

Am de facut un proiect la matematica despre Matematica in alte stiinte...iar eu am ales Mae in Biologie si nu mai am idei sa spun .....ma ajutati va roog

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Poti sa tratezi problema caloriilor consumate prin alimentatie si eliminate prin diferite activitati fizice.
Subiect "la moda". big grin

| Inferno a răspuns:

"Numarul de aur" in natura:melci, scoici, etc.

| sierra1 a răspuns:

Fă referire la aparatura modernă imagistică folosită în medicină (RMN). Fără matematică, algoritmică, astfel de aparate nu prea ar fi existat.(de exemplu)

| doctorandus a răspuns:

Statistica.

| relian a răspuns:

Deci nai ales ceva dar nu stii ce sa faci, interesanta chestie laughing dar vrei ca cineva sa iti rezolve tie problema sau alegerea.De alta data nu te baga daca esti depasita de situatie, fa doar ceea ce te pricepi.

| NGheorghe a răspuns:

Hibridizare - https://www.tpu.ro/go-to-answer/12529099/
(Acolo este o greșeala... poate o descoperi)
Înmulțirea iepurilor - progresie naturală (logaritm in baza e )
Înmulțirea albinelor intr-un stup (raportul albine-bondari) este egal cu phi (numărul de aur sau nr lui fibonacci)