| Terente20 a întrebat:

Am nevoie de un filozof care sa-mi explice si mie ce se intampla cu lumea asta. S-au molesit barbatii sau s-au emancipat femeile? ma uit inapoi in timp si vad de exemplu femeile de la tara, se vede pe fata lor ca si-au luat mare bataie la viata lor dar nu zic nimic, nu sunt suparate...ba chiar o privesc ca pe o datorie a femeii. inainte mai mergea sa-ti faci antrenamentul 15 ani pe femeie, acum daca ai ridicat un pic palma la ea "aoleo, televiziuni, politie, violenta domestica, drepturile femeii"
femeile asa in general sunt dragute, stii, dar nu trebuie sa te lasi pacalit de dragalosenia lor oferindu-le drepturi sau mai stiu eu ce, ca la sfarsitul primului razboi mondial. mai e vorba aia cica "in spatele unui barbat de succes, e o femeie puternica" Bineinteles, cine dreacu putea sa scoata vorba asta decat o femeie

50 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Nici glumele misogine nu prea-ţi ies. Nu prea ai inspiraţie în ultimul timp.

Dar dacă e să ating totuşi subiectul, "drepturile omului" îţi spune ceva? Sau femeia nu e om?

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Femeia e om, si trebuie tratata ca atare, insa acest fapt nu-i lasa libertatea de a se ridica mai presus decat barbatul.

| harciog a răspuns:

Bai Emanuel bai, sa stii ca asta-i cauza intimplarii lumesti si fara nici o filosofie, pe observatelea la propria mea persoana. Dupa vreo 4 numere nu mai poate face nimic cu mine, sint molesit tot.

| Hombre a răspuns (pentru harciog):

E limpede, nu mai poti fi purtatorul de talanga doar cu patru numere la o cireada, te-ai ramolit si trebuiesti scos la... cârje laughing

| shadovv a răspuns:

Egalitatea ca egalitatea dar violenta si mania e irationala la orice nivel.

| SaveTheNature a răspuns:

Un om bine educat in general are o femeie bineeducata langa el.
Insa daca unul dintre subiecti nu este bine educat -recurge la violenta verbala sau fizica.
Cat despre emancipare. Un om cu un statut social bun nu are pretentiile pe care le are un sarantoc de la o femeie.
In timp ce sarantocul are pretentia de a sta la cratita, si de a-i sclavi la spalat sosete si chiloti. cel cu bani are pretentia ca sotia lui sa fie doamna in societate, ingrijita, cu un aspect placut, si cu un serviciu pe masura, in timp ce atributiile femeii sunt pasate unei menajere cu clase mai putine.
Pe urma in acest context mai intra problemele cu alcoolul. Cu cat partenerii consuma mai mult alcool, cu atat sansele de nereusita a relatie sunt mai mari, cu atat violenta creste si etc.
Si in fine ca sa inchei as imparti relatiile in 3 categorii:
1-Relatiile in care femeile iau bataie de la barbati, fie ca sunt guralive fie ca nu, fie ca au consumat ele alcool ori ei -dar continua relatia ca sa nu se faca de ras in sat, sa nu intre in gura satului sau a scarii de bloc sau a neamurilor (chiar daca relatia lor e praf).-in orice caz relatia continua.
2 Relatiile de timp aristrocat, de oameni emancipati, bine-pusi in societate, care e sortita ulterior esecului datorita orgoliilor. Relatii gen VIP cu vedete TV, oameni de afaceri, cu doamne de afaceri, oameni de business, avocati cunoscuti, artisti, sprotivi cunoscuti etc.-in general se incheie cu divort datorita orgoliilor.
3 Relatiile cu parteneri pur si simplu educati, in care conteaza foarte mult respectul reciproc, in care sunt lasate la oparte orgoliile, si pentru care conteaza buna educare a copiilor, in dragoste si credinta. In care lipseste limbajul vulgar, alcoolul este in cantitati moderate, lipsesc alte vicii daunatoare fizicului si psihicului. In general familiile in care exista u adevarat credinta in Dumnezeu -nu se ajunge nici la bataie, nici la despartire.
Asta ar fi parerea mea.

| summer12 a răspuns:

Esti frustrat? iti doresc multa singuratate si sa n-ai parte de femeile astea de care te temi ca prind teren in fata ta.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Care-i filosofia?
Si nu stiu la ce categorie de femei te referi. Daca spui in general, eu nu ma bag, nu am studii bazate pe acest subiect.
Dar daca vrei, putem vorbi despre moarte.Cheers.

| RAY a răspuns:

Femeia e dupa material asta e dovedit stiintific sau luat 100 de femei leau pus 100 de poze cu barbati frumosi astea le-a dat note pe poze scria venitul lor, in al dolea set au modificat doar venitul au avut supriza sa observe ca femeia e materalista inascuta
la barbati s-a observat ca ei puneau pret pe tinerete si fizic
femeile nu au nimic asta au mostenit genetic de la stramoasele lor

| RAY a răspuns:

Femeia si barbatul da e logic ca trebuie sa aiba drepturi egale in orice lucru dar si obligati desigur

| Fatamuntilor a răspuns:

Eu zic asa; intoarce-te in timp cu 200- 300 de ani cand femeia era inferioara barbatului.I-o de nevasta, tranform-o in sacul tau de box.Cu siguranta nu va merge de televiziuni, nu va revendica drepturile femeii si nu va merge la politie.
Sau mai devreme cand nu se abolise scalavagismul cauta un targ de slavi cumpara o femeie ca sa poti ce vrei din ea.
Sau in vremurile noastre.Cumpara o papusa gonflabila, si ai rezolvat problema.
Cu asemenea mentalitate poate doar mamica ta te va suporta.

| Mădă0611 a răspuns:

Ai noroc ca te stiu de troll, anyway, in caz ca vorbesti serios, sper sa te urasca toate femeile, sa ajungi gay devil laughing Asa merita toti misoginii. Fara femei, n-ai fi existat.

| Wøodenpints a răspuns:

Nu prea sunt eu de acord să-ţi baţi femeia (mi se pare mai frumos să o faci să se ranească singură, pentru că femeile au proprietatea asta, să-şi facă singure rau atunci când lucrurile nu merg bine), dar am observat şi eu pretenţiile unor femei care vor să fie egale cu bărbaţii, însă doar în drepturi.

Mise pare corect ca atunci când cineva vrea să fie egal în drepturi, să fie şi în obligaţii.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Wøodenpints):

Mie mi se pare ca sunt egale in obligatii, nu si in drepturi, ba chiar femeile au mai multe obligatii decat barbatii, si nu pune pitzipoancele la calcul ca ele nu conteşte. O papusa gonflabila o tii pentru altceva, ca devii sclavul ei, e alta treaba.

| Wøodenpints a răspuns (pentru Mădă0611):

"Mai întâi femeile şi copiii"

| Oana92 a răspuns:

Probabil ca tu te-ai nascut in era gresita. Din evul mediu si pana in prezent lumea s-a mai desteptat putin si a ajuns la concluzia ca toti oamenii au drepturi egale!

Din punctul meu de vedere specimenele care lovesc femeile nici macar animale nu se pot numi!

| WhatheWow a răspuns:

Nu știu că nu-s filozof. Dar totuși, dacă vrei un răspuns de la cineva din mulțime și barbat pe deasupra pot să-ți spun că nu am făcut niciodată diferențe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca femeia e om, la fel ca barbati care suntem tot oameni, pentru ca dispunem de forta fizica si unii si de forta inelectuala nu trebuie sa fim violenti.Ele trebuie tratate frumos sicu blandete, atata timp cat nu si-o iau in cap.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Femeile vor sa fie "barbati". Ce fac barbatii, vor sa fac si ele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Barbatii s-au molesit din cauza patimilor. Unii se masturbeaza, fumeaza, vor tot timpul sex, consuma alcool si se feminizeaza. Nu se mai face armata, multi stau doar in fata unui ecran si uite unde s-a ajuns...barbatii (nu toti) au ajuns ca niste legume.

| ooolifeoolol a răspuns (pentru anonim_4396):

Si asta dar in mare parte barbatii au devenit mai constiinciosi si vor sa se revanseze fata de femei,pentru abuzurile suportate in trecut, sa spunem...
Cu toate ca, cand pleca barbatu la vanatoare de mamuti si se intorcea acasa mai mult mor decat viu, si pe deasupra isi gasea femeia cu altu ca-i tine de caldura, poate se explica nitel de ce a capatat femeia aia bataie.Ca doar pe timpu ala nu putea sa-i spuna:hai pleaca cu altu, ca doar specia lupta pentru supravietuire si evolutie.Cum ar fi fost ca femeile sa aiba liber, fara nici un pic de constrangere sociala, ar ajunge ca o femeie sa aiba 100 parteneri sexuali in cativa ani. Unde mai ajungeam noi acum daca materialul genetic se deteriora.La ce vremuri grele erau mai demult barbatu rupt de oboseala nu cred ca-i trebuiau atatea femei, ci se multumea sa primeasca de la una. Poate erau obosite si femeile de la munca gospodareasca dar avand in vedere ca pe vremea aia ele erau destul de submisive, nu trebuiau decat sa-si deschida larg picioarale.Asta nu oboseste prea mult femeia.
Treaba e ca femeile nu stiu ce sa faca cu libertatea,unele mai au si experiente urate cu barbatii,altele isi iau ele lumea in cap,se emancipeaza,si in loc sa aprecieze ce li se ofera ele(unele),mai mult sau mai putin, vin cu frustrari si negativism in genu:urîm barbatii!

Femeile si barbatii au drepturi egale in principiul ca sunt aceeasi specie:om!
Dar drepturi si obligatiuni egale nu or sa aiba niciodata in alte cazuri, caci barbatii care inca sunt barbati, nu or sa lase niciodata o femeie la ananghie, ci se va sacrifica el intai.Deci putina apreciere n-ar strica caci de-a lungu anilor, asa cum a fost, barbatii s-au sacrificat destul.

Cel mai stupid e faptul ca femeile concureaza cu barbatii.In fine, de parca asta ar fi posibil...
Adica nu cred ca barbatii su spus vreodata:auzi tu femeie du-te tu azi la vanatoare de mamuti ca stau eu cu copilu acasa.Sau du-te tu in razboi sa-ti taie gatu, in timpu asta eu sterg pardoseala.Ma rog...
Cum am vazut la tv:era un grup de femei care radeau de un barbat ca sotie sa i-a taiat penisu si i l-a pus intr-o rozatoare pe motiv ca a inselat.
Pai daca nu i-a mai dat nimic luni de zile ce se astepta cucoana?
Imagineaza-ti daca era invers:Barbati adunati razand de o femeie caruia barbatu su i-o taiat sfarcurile,sau altceva de acolo de jos...Mie imi devine chiar penibil,dar multor femei in prima situatie se pare ca au vazut ceva teribil de amuzant.
Si asa mai departe...O femeie poate lovii un barbat mult si bine, e ok!
Un barbat da o palma unei femei, e crima! Ala-i animal!
In America procentul de femei care isi abuzeaza si/sau ucid barbatu e mai mare decat acela al barbatilor care isi abuzeaza sotiile.
Asta spune multe despre egalitate.
Explicatie tampita a femeilor:barbatii dau mai tare, palma femii nu doare! Stupid! Astea-s drepturile egale, cica in orice...
Favoritism mult si bine. Femeile niciodata n-or sa fie multumite.

| NOname a răspuns (pentru ooolifeoolol):

Câte aberaţii. Tu chiar exişti?

- Mulţumesc, masculule, că-mi permiţi să respir acelaşi aer cu tine şi nu m-ai omorât în bătaie, încă, deşi ai avut tot dreptul. Ai fost tare nedreptăţit, de secole, stăpâne. Permite-mi să trăiesc pe planeta ta, să-ţi satisfac dorinţele, să-ţi nasc copii, să-i cresc, să am grijă de casa ta şi să te slujesc tot restul vieţii mele de biată şi proastă animală. Îţi mulţumesc pentru mărinimia ta, stăpâne, şi răbdarea nemărginită de care ai dat dovadă...

Cam aşa ceva ai vrea să auzi?

| ooolifeoolol a răspuns (pentru NOname):

Vezi ca Terente20 a adus in discutie chestia cu:femeia isi ia bataia timp de 15 ani si o priveste ca pe o indatorie a femeii, mai mult ca pe o ironie, iar raspunsurile mele nu au dat inspre violenta(hai sa batem femeia), decat in cazul in care(cazul de fata), in care tu vezi instigari imaginare de violenta impotriva femii.
Mi se pare normal sa-i trag o palma unei femei daca ma loveste ea prima fara motiv? Da! Am avut o prietena nebuna posesiva care mi-a spart nasul ca avea imaginatii...ma rog, off topic.

Mi se pare normal sa-i trag vreo doua palme daca sint inselat? Da, perfect normal!

Doar nu crezi ca, in unele relatii, dupa vreo 10 ani de casnicie,cand un partener te inseala,ii spui frumos:mersi!?

Sau,fa-ti bagajele si pleaca?
Crede ca intr-o relatie in care chiar te implici(caci sa spunem asta e un motiv de violemta domestica),cand te implici, nu e chiar asa usor sa o lasi moarta pur si simplu.
Adica astea-s scenarii perfecte rupte de realitate.
Fii mai perspicace, caci asa simpatic ca de obicei, esti atat de scurt si la subiect, dar totusi atat de eronat.

Uite ultimu tau post...suna de parca as fi un taran libidinos misogin pornit sa bata femeile.De unde? Ma rog...

| Jυsтℓσяγ a răspuns:

Ai o problema?
Vorbeste-i lui Dumnezeu!
Spune-i ca a fost o idee destul de neinspirata cand a creat-o pe Eva.
Si cine stie... poate ajungi la o intelegere cu Maria sa si iti gaseste si el acolo un barbatel numai bun pentru tine.Nu de alta dar daca tot te vezi asa misogin si frustrat atunci de ce nu?!
-Numai bine happy.

| Gogu06 a răspuns:

Daca ii dai o palma acum ai rupto-n fericire. Pleaca, tipa, zbiara, plange, urla, da telefoane lu masa. Asta daca ii dai o palma, dar daca i-o dai si pe a-2a ii mai dai si un genunchi in cap, ii faci cunostinta cu mobilieru, mai mult frontal, o iei de par si faci cateva hore cu ea. Daca inca mai are glas, inseamna ca nu ai dat cum trebuie. Dupa ce isi revine din bocit, o intrebi daca a inteles unde a gresit, ea o sa fie tot cu curu-n sus dar stie ca si-a invatat lectia si de fiecare data cand face vreo figura doar trebuie sa ridici putin privirea si a inghetat. Cu moldovencele e mai greu, astea sar sa dea si ele ca nu prea sunt sanatoase, la astea trebuie sa le dai sa zaca vreo 2 zile.

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru Gogu06):

Cat misoginism.Cine dracului va pune sa va incurcati cu femei incompatibile pretentiilor voastre?

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Si tu esti femeie?

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru Jυsтℓσяγ):

Nu,dar când văd anumiți oameni ce se dau masculi feroce și mult superiori femeilor, cand realitatea poate fi alta, consider că au ceva probleme...

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Scuze, dar nu ma gandeam ca se va gasi si un barbat care sa spuna „Cat misoginism".De obicei cand vine vorba despre egalitatea dintre sexe (acest usor ipocrit dar sensibil subiect), femeile daca se vad atacate sunt nevoite sa-si poarte singure de grija.De aceea, in general, te miri cand vezi un barbat ca ia apararea unei femei (ori mai multor femei) chiar daca stii ca are dreptate...te miri oricum.
Hai ca am batut deja destul apropo si pe aceasta tema.
-Numai bine.

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru Jυsтℓσяγ):

E vorba de orgoliul incomensurabil al majoritatii masculine. Efect de turma.Conceptii gresite respirate din atmosfera anturajului.Pot continua, dar n-are rost.
Eh, nu-mi pasa de propria persoana, si poate de aceea vorbesc astfel.Nu mai ridic spranceana la fiecare prostie, m-am obisnuit citind astfel de chipuri in fiecare zi, si crede-ma, nu stiu cu exactitate ce fel de generatii vor urma, dar deja observ in liceul meu ca toti sufera...de multa prostie.

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

„dar deja observ in liceul meu ca toti sufera...de multa prostie".
Mda, mie-mi spui...
Sincer, dupa felul in care te exprimi si ceea ce spui, credeam ca esti mai in varsta.
Se vede ca nu faci parte din „turma".

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru Jυsтℓσяγ):

In viziunea multora, sunt batran.Sunt prieten cu moartea.
Uite,ca tot mi-ai spus mai demult ca "ar fi o idee sa te faci poet":
Arcul, încordat, așteaptă,
O tremurândă inimă să tacă,
Metamorfozat mi-e sufletul, într-o sageată moartă.
Eh, e doar o mostra dintr-o poezie de abia inceputa.

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Spre exemplu, intre 30-40 nu poti spune ca esti batran.
Am spus ca pareai a fi mai invarsta nu batran (e o diferenta), dar oricum nu aveai de unde sa stii ca eu, spre exemplu, ma gandeam ca pe undeva intre 30-40 si nu 60-70 na.
Si am sa raman de aceeasi parere, ca n-ar fi o idee rea sa te faci poet.

| Gogu06 a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

O femeie daca vrei sa scoti tot ce poate sa dea ea mai bun si sa fie asa cum trebuie sa fie o femeie, mai intai trebuie sa scoti dracii din ea. Sunt 2 variante ori faci om din ea ori te-ai ales cu cel mai crunt dusman.

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru Gogu06):

Daca vrei sa forjezi fierul ruginit din ea intr-un otel indestructibil si maiestuos,o poti face prin comunicare. Daca ti se pare ca e ruginita,dar ea poate ca nu e, nu faci decat sa cioplesti in rana, si sa i-o deschizi, fiind rau pentru ea, cat si pentru tine.

| Gogu06 a răspuns (pentru Jυsтℓσяγ):

Femeile incearca sa desconsidere barbatii prin prisma obligatiilor, ele au obligatii mai multe dar mai putin importante, barbatii au mai putine dar esentiale. Problema se pune in momentul in care barbatul imparte obligatiile cu femeia... deja ala nu mai e barbat, poti sa spui ca doar tine locul celui care urmeaza, depinde si de femeie bineinteles.

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru Gogu06):

Deci din punctul tau de vedere, spre exemplu, cresterea copiilor nu este o obligatie/responsabilitate importanta nu?raised eyebrows

| Gogu06 a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

De acord cu tine, dar cand femeii ii lipsesc unele reguli de conduita atat in relatia cu ea cat si cu ceilalti, nu ai cum sa ignori si nici cum sa o lasi si uneori trebuie sa ii impui unele lucruri. Ei poate i se pare normal sa o aduca colegul de la servici cu masina, ca doar sta in apropiere, ii place sa se imbrace provocator chiar daca nu e cu tine pentru ca i se pare ca nu e nimic rau in asta, ba chiar lumea ii face complimente si ii zambeste mai des ca de obicei, ei i se pare normal sa imi inchida telefonul in nas cand o sun sau sa nu imi raspunda. Comunicarea e buna dar uneori nu renteaza si discutia deriva in cearta(femeia ridica tonul isi sustine punctul de vedere)... finalul ti-l imaginezi cum vrei. Daca reusesti sa rezolvi situatia ai un plus de la mine.

| Gogu06 a răspuns (pentru Jυsтℓσяγ):

Si cate femei acorda asa mare importanta cresterii copiilor. Majoritatea lucreaza si 10ore pe zi. Duci copilul dimineata la gradinita, il iei la ora 4, te joci putin cu el, eventual il scoti afara 1ora sau 2, in cazurile cele mai fericite ii dai sa manance si il bagi la somn. Mare chestie... Sunt prea tanar ca sa am copii dar ma uit in jur si vad tot felul de copii majoritatea lasati de capul lor. Sunt si femei care stiu sa ofere educatie unui copil dar uitate pe strada si zi-mi la ce concluzie ai ajuns ca 7 din 10 sunt lasati de izbeliste sau prost educati.

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru Gogu06):

Nu este vorba numai de comunicare, ci si de rezultatul ei, orice comunicare trebuie sa aiba un final mai mult sau mai putin pozitiv.Este vorba de concesii. Daca unul dintre parteneri isi imagineaza rezultatul convorbirii lor ca fiind de partea lui automat,fara a se uita in jurul sau,se prea poate ca celalalt sa nu fie de acord,si astfel apar certurile, din ce in ce mai picante, ignoranta fiind unul din principalii factori negativi ce distrug o astfel de relatie.Dar, dupa cum ai spus, depinde de femeie.Depinde de oricine, si orice.Noi generalizam, este vorba de fiecare persoana in parte aici, nu vorbim de o unitate, vorbim de milioane de suflete imprastiate pe acest glob, fiecare cu diferite viziuni asupra realitatii ce-i inconjoara.

| Gogu06 a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Realitatea este perceputa in milioane de feluri, nimic de condamnat in asta, dar ea este una singura si e bazata pe actiuni si reactiuni. Daca umblu noaptea imbracat in calugar pe sosea, unii or sa spuna ca sunt ciudat, altii ca sunt batman, unii ca imi sta bine altii ca imi sta rau dar in mod cert e doar o chestiune de probabilitate pana va da o masina peste mine si probabilitatea de a se intampla asta e mai mare decat a unuia care are vesta reflectorizanta pe el. Realitatea e una singura.

| Oana92 a răspuns (pentru Gogu06):

Eu ti-am mai spus tie o data: consulta un psihiatru! Ai probleme grave!

| Gogu06 a răspuns (pentru Oana92):

N-am, sunt sanatos tun din toate punctele de vedere laughing

| usuk a răspuns:

Sunt multe lucruri pe care nu le intelegem cu privire la femei, poate acest lucru le face mai speciale..totusi sa dai intro femeie mi se pare de departe un lucru foarte stupid dat fiind raportul inegal de forte(dar daca e boxer, altfel sta treaba.lol)

| 3xfemeie a răspuns:

Trebuie sa mai cresti. Si cand ai sa o faci, vei spune asa : "Sunt barbat in casa mea. Stau sub pat c-asa vreau eu! " loser

| ooolifeoolol a răspuns:

Mda,s-a cam exagerat cu drepturile femeilor pana ce s-a dus spre extrema ca nu mai sunt dreptatite de fapt, ci favorizate, standard-dublu...
Asta cred e din cauza pampalailor si/sau a barbatilor gay.

| EdwardTeach a răspuns:

Nu e nimic rău în a-ţi bate femeia. Dacă se duce la poliţie că ai bătut-o, caută alta şi tot aşa până o găseşti pe aia potrivită. Nu e femeie adevărată cea care nu poate să suporte o bătaie. Dacă vrei sfaturi despre cum să o baţi contactează-mă la: eştiuncopildedoisprezeceanicarenuarecefaceşisecredeimportantcăfacepetrollul@freecookies.ro

| Oana92 a răspuns (pentru EdwardTeach):

Eu iti sugerez sa-l bati pe campionul mondial la cea mai grea categorie din box. Daca ii faci fata ai dreptul sa spui ca nu e nimic rau in a-ti bate "femeie"(de parca ar fi proprietatea ta!)... daca nu ii faci fata... norocul omenirii!

| EdwardTeach a răspuns (pentru Oana92):

Tu chiar ai luat în serios răspunsul meu... Oh God...

| summer12 a răspuns (pentru EdwardTeach):

Alt retardat laughing