| mada97nnn a întrebat:

Am nevoie de niste exemple: ANTITEZA COMPARATIA ENUMERATIA.

6 răspunsuri:
| MrAngelus a răspuns:

Antiteza este o figură de stil care constă în proiectarea a două entități sau elemente în antonimie, în „panoul central" al unei poeme, al unei opere, în general, încât să se pună reciproc mai bine în lumină.

"Ea un înger ce se roagă — El un demon ce visează;
Ea o inimă de aur — El un suflet apostat..."

Comparația este un procedeu artistic care constă în alăturarea a doi termeni (obiecte, persoane, idei, fenomene, acțiuni etc.) cu însușiri asemănătoare, urmărindu-se evidențierea anumitor caracteristici ale primului (de comparat), prin intermediul celui de-al doilea (cu care se compară).

"Zapada e alba ca laptele"

Enumerația este înșiruirea mai multor termeni din același câmp semantic, sau referitori la aceeași temă, care duce la amplificarea ideii exprimate, Exemplu: „Căci eu iubesc/ și ochi și flori și buze și morminte" (Lucian Blaga).

| MusicIsTheAnswer a răspuns:

Antiteza-Ea un înger, ce se roagă - El un demon ce visează;/ Ea o inimă de aur / El un suflet apostat,/ El în umbra lui fatală / Indărătnic răzimat.
Comparatie-Rosu ca focul/Usor ca pana/Grandioasa ca o lebada...
Enumeratie-(Se zaresc)fluturi, albine, copacii plini de frunze, tufisuri...

| zuzu_6188 a răspuns:

Antiteza : "flori de mucigai"
Comparatia:"Fulgii zbor, plutesc in aer ca un roi de fluturi albi " (Iarna de Vasile Alecsandri).
Enumeratie : Ce le pasa; lemne la trunchi sunt, slanina si faina in pod deavolna, branza in putina asemenea, curechi in poloboc slava domnului".

| d33aandreea a răspuns:

Comparatie : Am vazut un copac ca un palat.
Fata aceea arata ca un cristal.
Soarele straluceste ca un diamant.
Enumeratie : Am fost la piata sa-mi i-au caiete, 2 pixuri, un penar, un stilou si o carte de povesti.
In padure sau adunat multi fluturi, iepuri, dar si multi ursi.
Antiteza: Acel om a iubit slava oamenilor decat slava lui Dumnezeu.

| valentina190 a răspuns:

Antiteza este punerea faţă în faţă a două situaţii, idei, sentimente sau portrete care se contrazic prin caracteristicile lor, unele fiind pozitive, altele negative, ca în perechile: bun -rău, frumos- urât, cinstit -necinstit, curajos -laş, bogat -sărac, fericire - nefericire, bucurie-întristare etc.

Exemple:
„ea bogată, eu sărac, ea curtenită, eu izgonit şi dispreţuit,- ea slabă, mică şi palidă, eu voinic, mare şi rumen [...]" (B. Delavrancea, Linişte);

„Ea un înger, ce se roagă - El un demon ce visează;/ Ea o inimă de aur / El un suflet apostat,/ El în umbra lui fatală / Indărătnic răzimat, - / La picioarele Madonei, tristă, sfântă Ea veghează" (Mihai Eminescu, înger şi demon)....Comparatia (lat. comparatio = asemanare, stabilire)

Este figura de stil cu ajutorul careia se exprima un raport de asemanare intre doua obiecte, dintre care unul serveste sa evoce pe celalalt. Orce comparatie are doi termeni: termenul care se compara, numit subiectul comparatiei si termenul cu care se compara. Gramatical, comparatia se exprima frecvent printr-un complement circumstantial de mod.

Ex: Comparatia se poate stabili intre doi termeni

concreti: "Fulgii zbor, plutesc in aer ca un roi de fluturi albi " (Iarna de Vasile Alecsandri).

Enumeratia (lat. enumeratio)

Este figura de stil care consta in insiruirea unor

argumente, fapte, insusiri privitoate la aceeasi imprejurare.

Ex: "Ce le pasa; lemne la trunchi sunt, slanina si faina in pod deavolna, branza in putina asemenea, curechi in poloboc slava domnului"...big grin... Sper sa te ajute:X

| theXanonymousX a răspuns:

Comparatie:alb ca varul
enumeratie:a cumparat mere, pere, visine si capsuni
la antiteza nu imi aduc aminte exact cum sunt versurile dar poti cauta in balada passa hassan pe net ca gasesti versurile ca acolo e un pic mai mult de scris