| Digital112 a întrebat:

Ce este enumeratia? (funda )dati si cateva exemple

Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

Insiruirea mai multor substantive sau sau adjective pentru a sublinia abundenta sau diversitatea:Buchetul avea lalele, liliac, narcise si trandafiri. El este placut, saritor, simpatic si inteligent

21 răspunsuri:
| ioana1704 a răspuns:

O insiruire de lucruri, fiinte etc.
ex. judete a caror nume incepe cu m - maramures, mures, mehedinti
Manastiri din Romania : rohia, frasinei, tismana, cozia, putna, voronet, agapia etc
CLAR?

| mihaibrasov a răspuns:

Carti, caiete, pixuri, foi... enumeratia reprezinta o insiruire de substantive care fac parte din acelasi context.

| xxdd a răspuns:

Cand spui mai multe lucrucri asemanatoare sau dai exemplu de ceva. de la piata ana a luat mere, pere, ardei, gutui etc~

| CristinaCristi a răspuns:

Adica :mere, pere, gutui, struguri andrei, marina, geo.asa ceva d genu bye

| Mitrea_Daniela_1998 a răspuns (pentru CristinaCristi):

El a spus sa definesti

| Digital112 explică (pentru Mitrea_Daniela_1998):

Si eu am pus intrebarea acum 3 ani laughing,
dc ai mai raspuns?

| TwixulDrept a răspuns:

Este figura de stil care consta in insiruirea unor

argumente, fapte, insusiri privitoate la aceeasi imprejurare.

ex:Am cumparat din piata : mere, pere, gutui si banane

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dati exemple normale de comparatii va rog?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Enumeratia e figura de stil care consta in insiruirea mai multor cuvinte de acelasi fel sau cu sensuri apropiate. exemplu: ceapa, rosii, castraveti. se refera la leume

| georgiana1316 a răspuns:

Enumeratie,din nume se intelege ca este o enumerare de 2 sau mai multi termini avand aceeasi parte de vorbire(substantiv, adjectiv, adverb, etc.)
ex:
1.Vantul bate, frunza creste, si voioasa lunca rade.
Aici termenii enumeratiei sunt: bate, creste, rade(verbe).
2.Mama a cumparat :mere, pere, caise si prune.
Termenii sunt: mare, pere, case, prune.(substantive)
3.Anii viitori vom merge la mare,la munte si la bunici.
Termenii:la mare,la munte, la bunici.
Niciodata nu o sa gasesti in termenii unei enumeratii: un adjectiv, un substantiv, un verb, etc.Sunt aceleasi parti de vorbire, ca in exemplele date.

| alexutz2 a răspuns:

Enumeratie este numararea obiectelor,fintelor,si fenomene ale naturii.[un leu, doi lei, trei lei]

| Alina1209 a răspuns:

Spre exemplu enumeri culori: rocu, galben, albastru ...etc
sau animale: urs, catel, zebra, pisica

| Ada_3811 a răspuns:

Enumeratia este figura de stil prin care sunt puse cuvinte nenumarate ( 2, 3, 4...etc) intr-o propozitie.

Exemplu-
,, Si sa-u dus, sa-u dus, s-au dus
Pan' ce soarele au apus''
(Vasile Alecsandri, Poezii populare)

| pinkpurple a răspuns:

O insiruire de lucruri, fenomene ale naturii, culori, forma...big grin

| Mitrea_Daniela_1998 a răspuns:

Niste cuvinte care se repeta se enumera. Exeple: urs, lup pisica etc. Funda big grin

| DidiiiEu a răspuns:

Mia,vreau sa-ti spun ca este un exemplu mai neclar, poti sa-i dai unul mai bun.

| Slabu_Sandu_1999 a răspuns:

Este atunci cind enumeri niste obiecte exemplu:eu ma mers la Paris, la ucraina si la rominia

| Tanasa_Ion_Marilena_1977 a răspuns:

Căci eu iubesc /și ochi și florile și buzele și mormintele... happy :*

Alte răspunsuri
| mia97_4086 a răspuns:

Enumeratia este figura de stil care consta in insusirewa unor argumente, fapte, insusiri referitoare la aceiasi imprejurare. EX"Ce le pasa; lemne la trunchi sunt, slanina si faina in pod deavolna, branza in putina asemenea, curechi in poloboc slava domnului".

| Adela a răspuns:

Enumeratia este o figura de stil care consta in insiruirea mai multor termeni de acelasi tip, fie ca vorbim despre substantive, adjective sau verbe.
De exemplu:
Mie imi place sa mananc si prajituri, si fructe, si legume.
Astazi am fost la scoala, am fost la tenis si am fost si in vizita la bunica.
Fata este frumoasa, desteapta si devreme acasa.