| alex90 a întrebat:

Am o intrebare care tine de istorie. Oamenii care traiau inainte de 'potop", traiau sute de ani? Asta in caz ca a existat potopul. Exista dovezi ca traiau sute de ani? Sau e pe baza de credinta totul? Biblia poate fi considerata o carte istorica? Este o intrebare pentru cultura mea generala.

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Asta nu e istorie; e SF. Gandeste-te putin: biologic, e imposibil ca un organism uman sa functioneze sute de ani.
Nu vreau sa te dezamagesc, dar Biblia e doar o poveste. Una care nu trebuie sa lipseasca din cultura generala a cuiva, dar...doar o poveste.

25 răspunsuri:
HepHap
| HepHap a răspuns:

Exceptand Geneza, si si vorbesc doar de perioada patriarhala, Biblia poate fi considerata material istoric. Sunt evenimente relatate in biblie care au fost atestate arheologic sau pe baza altor surse literare. Desigur, sunt si multe metafore si alegorii.

@alexandros

"Se stie demult", "acceptat de catre lumea stiintifica". Indrazneata generalizare. Dar oamenii de stiinta care nu accepta teoria unui diluviu global, si sunt MUUULTI, astia totusi ce parere au?

HepHap
| HepHap a răspuns:

@Eron

Unii gnostici, la inceputul mileniului 1, nu mancau deloc carne, tocmai pentru a se purifica. Vegetarianismul era ritualic si, astfel, obligatoriu. Si nu era poluare. Cei mai norocosi traiau 50-60 de ani. S-o luam logic: nu existau antibiotice.

HepHap
| HepHap a răspuns:

Draga Eron, nu contest ca oamenii antediluvieni traiau sute de ani, asta daca e sa accept literal textul biblic. Dar asta era doar o bunavointa din partea lui Dumnezeu. Orice explicatie (quasi)stiintifica, cum ca longevitatea de sute de ani s-ar datora si lipsei poluarii si vegetarianismului, frizeaza absurdul.Cu atat mai mult cu cat chiar nu stim ce mancau si ce nu mancau Matusalem & Co.

Da, in "competitia" imaginata de tine, sansele cele mai mari pentru o viata mai lunga le are cel care mananca sanatos. Dar, oricum ai lua-o, diferenta nu poate sa depaseasca cativa ani, hai sa spunem zeci de ani. Si noi vorbim aici de sute de ani.

HepHap
| HepHap a răspuns:

@Eron

Raspunsul Aniei e de-o imbecilitate rara. De fapt, nu e al ei, nu vreau s-o jignesc; l-a copiat de pe net. Dar justifica foarte bine faptul ca fanaticii crestini apeleaza la cele mai aberante teorii pseudostiintifice, pentru a-i convinge pe ceilalti ca au dreptate. Asta in conditiile in care adesea nu inteleg nimic din aberatiile pe care le promoveaza.

Explicati-mi si mie, expertilor, cum se producea TRANSFERUL FIBRO-OPTIC (!) al luminii, in momentele cosmogonice?

"In Genesa se spune:sa fie o intindere de ape si ea sa desparte apele de ape(Gen 1:6. 7); termenul original pentru intindere are sensul de invelis subtire comprimat."

Nu, de fapt, in Geneza scrie: "Şi a zis Dumnezeu: "Să fie o tărie prin mijlocul apelor şi să despartă ape de ape!" Şi a fost aşa." Adica s-a facut fasia de pamant. Ta-raaam!

"Aceasta descriere a pamantului de dinainte de potop sugereaza ca pamantul avea drept acoperis la cativa km deasupra sa un invelis format din vapori de apa suspendati"

Corect. Se numeste atmosfera. Si acum exista. Aceasta descriere a pamantului, de care va folositi voi, dovedeste de fapt cat de stupid e textul respectiv si ma determina sa nu mai continui sa analizez fabulatia asta jenanta.

Sfat prietenesc: Lasati-i pe altii sa se foloseasca de explicatiile stiintifice. Folositi-va doar textele sfiinte, pentru ca altfel nu reusiti decat sa va taiati craca de sub picioare.

| Razvan a răspuns:

Nu poate fi considerata o carte istorica pentru nu confera coordonate temporale si spatiale exacte. Dar se poate verifica existenta unor personaje biblice cu ajutorul istorieiwinking
In Biblie se folosesc anumite metafore, unele asemanari cu obiecte, unele lucruri care azi inseamna altceva decat inseamnau atunci si asta duce la interpretari gresite

| ania a răspuns:

In Genesa se spune:sa fie o intindere de ape si ea sa desparte apele de ape(Gen 1:6. 7); termenul original pentru intindere are sensul de invelis subtire comprimat
aceasta descriere a pamantului de dinainte de potop sugereaza ca pamantul avea drept acoperis la cativa km deasupra sa un invelis format din vapori de apa suspendati. O astfel de configuratie duce la efecte deosebite:
-transferul fibro-optic al luminii echivaleaza cu o penetrare mai puternuca a luminii, ce primeste diferite nuante de roz; cercetarile arata ca lumina roz produce dezvoltatea optima a celulelor plantelor, ceea ce explica existenta printre fosile a unor muschi uriasi(lepidodendroni) de peste 30 m inaltime, care in varianta moderna ajung la maxim 40 de cm
-se pare ca presiunea atmosferica a fost aproximativ de 2 ori mai mare decat cea de astazi datorita faptului ca toate gazele erau comprimate sub acel invelis
-procentul de oxigen era mai mare, lucru confirmat de bulele de aer prinse in chihlimbarul de dinaite de potop, ce prezinta un continut de oxigen de 30% nu 20% cum e astazi
In ultima vreme camerele medicale hiperbarice, dotate cu un continut mai bogat de oxigen, au devenit un instrument medical foarte util; s-a observat ca persoanele cu rani deschise plasate in ele, se vindeca peste noape si nu in cateva saptamani; asemenea tratamente au dus la refacerea memoriei pierdute, anihilarea efectelor senilitatii; legat de plante, o rosie crescuta 2 ani intr-o astfel de incapere a ajuns la 5 metri, a produs 930 de rosii si continua sa creasca
- o astfel de bolta ar fi filtrat toate radiatiile daunatoare
Deci nu e de mirare ca oamenii si animalele au trait mai mult, s/au bucurat de o sanatate mai buna si de o atmosfera perfecta
Biblia ca si carte istorica;
Ovidiu Drimba, care a scris a scris Istoria Culturii si Civilizatiei, care se declara ateu si evolutionist, la Civilizatia Ebraica spune"Studiile de istorie antica a tarilor din Orientul Apropiat, precum si rezultatele cercetarilor arheologice(Keller) au confirmat validitatea Vechiului Testament ca principala sursa de informatie privind civilizatia si cultura ebraica"
Legat de evanghelistul Luca de ex, William Ramsey, un mare arheolog spune:" am pornit de pe o pozitie nefavorabila ei(.)insa m-am vazut pus fata in fata cu cartea Faptelor Apostolilor ca o autoritate in materie de topografie, antichitate si societate a Asiei Mici.Luca este un istoric de prima clasa; nu numai ca afirmatiile lui sunt demne de incredere. dar autorul acesta ar trebui sa fie pus alaturi de cei mai mari istorici ai lumii. Istoria lui Luca este de nedepasit in ce priveste veridicitatea ei"

| anad a răspuns:

"După concepţia arhaica a timpului, înainte de potop oamenii trăiau timp de multe secole (cf Gen 5). Noe însuşi, la începutul potopului, are 600 de ani şi va muri la vârsta de 950 de ani. După potop, în schimb, durata vieţii descreşte progresiv, până când, aşa cum a ameninţat Dumnezeu însuşi înainte de potop, ajunge la numai 120 de ani (cf Gen 6, 3)"
Biblia este carte istorica care a exercitat o influenta hotaratoare asupra tuturor celor ce au trait în lumina ei, dar mai cu seama asupra oamenilor credinciosi de pretutindeni; a influentat cultura si civilizatia europeana(literatura, arta, muzica specifice popoarelor europene sunt profund îndatorate temelor, motivelor si imaginilor preluate din Sfanta Scriptura); a fost tradusa în cateva mii de limbi si tiparita in milioane de exemplare.

| TipulVerde a răspuns:

Ardnaxur are dreptate, e o simpla carte. Si are partea ei de aberatii. Destul de multe.

| Eron a răspuns:

Tot ceea ce spune Biblia este adevarat 100%. Oameni traiau intr-adevar sute de ani.Sa o luam logic. Poluare nu era deloc.Tot ceea ce mancau era natural. Dupa potop au inceput sa manance carne si alte alimente nesanatoase.Toate conditiile de viata erau favorabile unei vieti lungi.
Referitor la potop. A existat unul.Nu stau sa iti insirui dovezile. Daca vrei sa afli citeste acest articol:http://adevar-minciuna.ucoz.com/......32-1-0-24.
Biblia este o carte istorica, care merita citita. Ti-o recomand.Este cartea numarul 1 in lume, dupa parerea mea, deoarece ea il marturiseste pe Dumnezeu. Ea ne prezinta atat inceputul lumii, cat si ceea ce va fi la finalul acesteia.Eu iti recomand sa citesti http://adevar-minciuna.ucoz.com/......34-1-0-55, pentru a-ti face o parere despre ea.

| Eron a răspuns:

Hep-hap
Iar ajungem la discutia asta.Eu ti-am spus.Mai intai ajutau si aceste lucruri.
Adam a mancat in Eden din pomul vietii, si el ar fi trait vesnic daca ar fi mancat continuu din acel fruct.Tocmai de aceea a fost pus un inger la poarta Edenului, ca sa nu manance in continuare si pacatul sa fie vesnic. Dar el mancase o perioada de timp, iar longevitatea s-a continuat, si chiar s-a transmis, as putea spune. Dupa potop Dumnezeu a hotarat ca omul pacatuieste zilnic si nu merita sa traiasca atata timp.Insa observam ca primele generatii dupa potop au trait cateva sute de ani. Dar pentru ca nu crezi ca a fost un potop tot ceea ce am scris aici este egal cu 0 pentru tine.

| Eron a răspuns:

Hep-hap
Daca astazi doua persoane ar face un "concurs", si una ar manca tot ce vrea, majoritatea alimente nesanatoase, iar cealalata ar manca alimente naturale si acelea sa nu fie fortate sau altceva, cine ar trai mai mult? Raspunsul este foarte clar.

| Eron a răspuns:

Hep-hap
Noi nu o sa ajungem nici odata la un consens.Eu ti-am spus.Toate conditiile erau favorabile unei vieti lungi. Uita-te la raspunsul Aniei si o sa vezi de ce erau conditii atat de bune de viata. Ea a dat un raspuns foarte bun, lucruri pe care le-am mai auzit de altfel.

| moodyblues a răspuns:

Cum poti crede ca moise a adunat exact animalele din toate mediile, de ambele sexe, a contruit o arca atat de complexa pe vremea aceea incat sa poata trai lantul trofic punand laolalta si pesti si dinozauri si tot ce vrei timp de 40 de zile in aceeasi nava fara sa se manance intre ele. cum se facea curat, de unde aveau apa si hrana?
nu te poti baza pe Biblie deoarece este o pseudoistorie
(si acum puteti da stupizi cat cuprinde)

| flyleaf22 a răspuns:

Potopul chiar a existat. dar nu asa cum e in biblie. planeta a trecut prin foarte multe transformari. potopul din biblie e de fapt o consecinta a topirii calotei glaciare. nimic mai mult, nimic supranatural sau mai stiu eu cum. pur si simplu, s-a topit gheata, a crescut nivelul apelor, a fost inundat uscatul. si oamenii NU traiau sute de ani. iar Biblia e o carte de povesti. spre exemplu Edenul. asa cum e prezentat in biblie corespunde cu neoliticul, cand oamenii traiau din "rodul pamantului" si abia descopereau agricultura.
Iar sarpele provine dintr-o legenda mesopotamiana. sunt foarte multe de zis pe baza acestui subiect...

| ionoion a răspuns:

Se stie de mult si este acceptat de catre lumea stiintifica faptul ca inainte de potop nu numai oamenii, dar si animalele si plantele traiau mai mult si erau mai mari. Asta din cauza stratului de ozon care era imens. Nu stiu din ce motiv dupa potop s-a subtiat si nu se mai indeplineau conditiile necesare. Am vazut un documentar in care speculau ca o libelula ar fi fost cat un vultur. Plus ca anii se calculau diferit pe atunci asa ca se poate ca oamenii sa nu fi trait chiar atat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista dovezi ca nu traiau? Chiar biologic vorbind; mai asteapta cativa ani si ai sa vezi singur ce o sa iasa din manipularile genetice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se poate ca un om sa traiasca 100 sau chiar mai mult. Tu ai citit biblia care nu are nici o legatura cu istoria. Nu zic sa nu citesti dar incearca sa nu le confuzi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta nu e istorie, daca este gindit logic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Voi nu sunteti normali...cum sa spuneti ca Biblia nu e adevarata...Doamne fereste

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Voi sunteti nebuni... Daca credeti ca Biblia nu este reala...Doamne fereste

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am sa va pun o intrebare,. peste 5 generati i, cine va stie daca voi ati existat in realitate sau nu? asa ca totul e o chestie de credinta. e ca si cum as spune ca daca nu l-am vazut pe bunicu asta nu inseamna ca nu a existat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mesajul biblic a oferit lumii o civilizatie extraordinara, asa ca nimeni nu poate nega ca ea nu are un continut istoric impecabil. uitati-va la americani si la englezi.au ajuns unde au ajuns datorita bibliei crezind tot ce scrie in ea.asa ca cine nu o crede le recomand sa nu vorbeasca impotriva ei, pentru ca nu stiam daca exista dumnezeu cu adevarat daca ea nu il revela.dece nu, chiar si pentru cei ce nu o cred.si daca in viitor oamenii vor trai maxim 50 de ani asta nu ineamna ca strbunicul meu nu a trait 100 de ani indiferent ce parere vor avea cei din vremea respectiva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da si labiblie da datr acolo e doar despre sfintii care lau ajutat si este totul despre religie

| ionika_5002 a răspuns:

Nu stiu exact dar in biblie asa scrie, depinde daca crezi ce scrie in biblie sau nu. Daca crezi ce scrie in biblie ar trebui sa crezi ca inainte de potop oameni traiau 600-700 ani saiu chiar mai mult.

| angy_1317 a răspuns:

Ce eveniment a avut loc in 1462?