| elly83 a întrebat:

Am o intrebare in privinta invidiei.De ce unii oameni sunt invidiosi pe altii pentru realizarile lor? Adica eu merg dupa principiul ca fiecare om este egal cu ceilalti iar ceea ce ne diferentiaza de altii:e caracterul, vointa si talentele in diferite mestesuguri; sau acest principiu e gresit?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| florinell a răspuns:

Buna, si eu sunt de aceiasi parere ca si tine, dar daca unele persoane sunt altfel decat noi, e normal sa fie asa, nu tuturor ne plac aceleasi lucruri, pe acest pamant sunt si persoane bune si persoane mai putin bune, iar ca sa iti raspund la intrebare, nu, nu cred ca acest pricipiu e gresit, cel putin parerea mea aceasta este!

17 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Greşit! Oamenii NU sunt egali!
Nu au fost, nu sunt şi nu vor fi niciodată.
Oamenii sunt diferiţi, au ADN-uri diferite.
Oamenii ar putea fi egali din punct de vedere social (aşa cum este deja stipulat în legislaţiile multor ţări). Dar egali PE BUNE, nu au fost, nu sunt şi nu vor fi niciodată.
Pur şi simplu unii oameni au un IQ mai mare decât alţii, unii oameni au un metabolism mai puternic, un sistem imunitar mai bun şi tot felul de avantaje date de ADN-ul lor care îi diferenţiază de alţii care au un sistem imunitar precar, sau un metabolism lent, şi-aşa mai departe.
Invidia e ceva firesc. La fel ca şi mândria.
Sunt plăcut surprins că până şi larix (userul care dă stupizi tuturor non-creştinilor) recunoaşte asta. (în fine, doar partea cu invidia)
Oamenii se nasc egali, dar trăiesc TOTAL DIFERIT.
Singurul moment în care suntem egali e undeva maxim în prima săptămână de viaţă. Deşi şi-acolo sunt mici diferenţe.
Restul e can-can.

| mihaibrasov a răspuns:

Invidia e pur si simplu un sentiment uman... E normal in general la oameni. Oamenii puternici nu vor fi niciodata invidiosi, dar cum poti fi puternic cand ti se baga in cap de mic ca esti nevrednic si pacatos (Adam si Eva stuff.)?

| Razvan a răspuns:

Te naşti egal. A doua zi nu mai eşti
Caracterul îl dobândeşti de la părinţi, apoi de la prieteni ca la final să ţi-l finisezi singur
Cei care cred că sunt invidiaţi sunt persoane care în general se cred superioare. Când un om îţi poate beţe în roate nu trebuie să o iei personal.Trebuie să încerci să cunoşti omul respectiv

| Angel0 a răspuns:

Invidia este cheia progresului.Este un sentiment pe care il traieste toata lumea in proporții diferite.Cine se considera fara invidie nu se cunoaște suficient.Macar in computer tot are nVIDIA.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Sunt niste niste frustrati si niste complexati, draga, astia care invidiaza. Cum zici tu e tare bine, din pacate, pe multi ii omoara practica.

| mgtow a răspuns:

E adevarat ce zici cu diferenta, dar omul se mai caracterizeaza si dupa bunatatea pe care o are. Invidia porneste de la bani pentru ca unii au mai multi bani decat altii sau o duc mai bine de aceea lumea e asa perversa, altora le place sa faca rau din placere...si tot asa pacat ca putini pe pamant santem oameni cinstiti si buni, daca toti erau asa nici criza nu mai exista si totul era frumos pe lumea asta. Din cauza lui adam prost a fost ca a mancat marul din copac daca nul manca totul era bine in ziua de azi.

| WR104 a răspuns:

Invidia exista pentru ca traim intr-o societate murdara care nu ar trebui sa existe.banii sunt cea mai mare greseala din istoria rasei umane, nu trebuia sa apara banul niciodata. dupa parerea mea banii nu vor mai exista in maxim 10. 20 ani

| theorizer a răspuns:

Invidia e cel mai puternic sentiment uman. Daca cineva se dovedeste inteligent, capabil, atunci prin comparatie rezulta ca ceilalti sunt prosti. E foarte greu de acceptat sa fii prost. Tie ti-ar conveni?

| Anddrea a răspuns:

Nu e gresit acest principiu, da` cand vezi ca toti au haine belea si masini si tu n`ai nimic te mai simti egal cu ei? Nu prea cred. Nu`ti ramane decat invidia.

| phoenix_1016 a răspuns:

Invidia este una din virtutile prostiei...

| geoka23 a răspuns:

Oameni sunt ividiosi pentru ca asa trebuie sa fie invidie si dusmnie lumea noastra asa functioneaza suntem invidiosi ne criticam uni pe alti nu ne mai ajunge cei al nostru si mai vrem si de la alti vrem sai terminam pe cei ce siau creat un viitor ce siau creeat ceva ce este al lor si pentru faptul ca alti nu pot creea si ei apare invidia eu nu-s de acord cu asta ar trebui sa fim egali asa este dar din pacate nu se poate face nimic in privinta asta.

| Duutsie a răspuns:

Nu e principiul tau gresit, doar ca unii oameni nu stiu ce este aceea "propria ta viata"winking. Uite de exemplu, si eu am probleme de genul acesta si pot spune ferm convinsa ca m-am saturat ca altii sa-mi zambeasca si apoi sa ma barfeasca pe la spate (din invidie). Pentru ca unii n-au invatat cum sa piarda, sa aprecieze si munca altora si sa se bucure pentru reusitele celorlalti. Tot ce stiu este sa fie plini de ei, de mandrie, de propria persoana, dar sincer, cred ca nu vor ajunge departe in societate comportandu-se altfel. Fiecare ar trebui sa-si vada de viata lui si sa incerce sa accepte faptul ca traim intr-un colectiv cu diversi oameni (buni/rai), unde ar trebui sa se comporte civilizat pentru a nu-si "pata" propria persoana prin diverse pacate (dupa cum spui tu: invidia).happy

| elly83 explică:

Da...foarte frumoase raspunsurile, fiecare mi-a placut in parte, desigur cateva greseli de ortografie(nimeni nu e perfecthappy ), si invidia nu porneste neaparat de la bani(in unele situatii, da)eu mai am speranta ca in aceasta lume mai sunt oameni care nu sunt invidiosi din cauza banilor.Referitor la Adam, daca as fi fost in locul lui poate as fi procedat la fel, nu am fost in locul lui pentru a sti ce a simtit asa ca nu il pot judeca.Ati observat totusi ca fiecare pacat provine de la unul singur?, acel pacat fiind MANDRIA.Momentan nu pot da funda pentru aceste raspunsuri pentru ca sunt deosebit de expresive, am auzit ce am vrut, o sa mai reflectez la asta.

| MoRtY a răspuns:

Hmmm.desi eu nu sunt religioasa, eu merg pe principiul ca Dumnezeu ne-a dat niste monezi de aur. Iar uni sunt in stare sa le inmulteasca iar alti nu.alta explicatie nu pot gasi.Eu de aici cred ca a pornit invidia.Si nu este deloc gresit(eu in capatana mea zicand ca o moneda de aur=un talentsmug. nu sunt sigura daca m-am exprimat bine, sorry)Deci eu zic ca e oki felul in care gandesti. bye >big grin

| maryusuy a răspuns:

Poate o persoana e invidioasa pe cealalta din anumite motive: realizarile, talentul... frumusete etc. Fiecare e diferit si nu uita ca nimeni nu e perfect happy

| Glore a răspuns:

Cred ca nimeni nu doreste sa se multumeasca cu putin. Cand vedem ca cineva straluceste intr-un domeniu ne gandim ca noi am fi putut fi mai buni. Cred ca acest lucru vine din rautate. Fiecare are talentul lui si cred ca ar trebui sa incercam sa ne descoperim pe noi in loc sa fim invidiosi si sa incercam sa ii luam pe altii in talentele lor.

| burn47 a răspuns:

Pai tocmai ce ai spus.sunt invidiosi pentru ca ei nu au acel caracter, nu au acea vointa, si nu au acele talente.asta-i natura natiei umane