| RoOxX a întrebat:

Am o nelamurire. Deci, dupa Dumnezeu, trebuie sa intoarcem si celalalt obraz in fata vrajmasului. Dar, sa consideram doi copii la scoala. Un bataus si unul cu inima mai buna.Batausul il loveste mereu, iar celalalt intoarce si celalalt obraz, ca sa faca voia Domnului.Totusi,batausul vede asta si il bate de fiecare data.Deci,la ce bun? Ala il bate pana moare, si copilul nu se apara ca sa faca voia lui Dumnezeu.Lamuriti-ma si pe mine, oameni buni!

17 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Dac copilul ăla chiar se lasă bătut, badjocorit și călcat în picioare înseamnă ca are o rpoblemă, înțeleg să nu reacționeze violent că așa-i zice religia lui, dar dacă ar gândi măcar puțin ar afce ec fac 90% din copii bătuți de bătăuși... Le-ar spune profilor.
Așa au fost exmatriculați 4 din fosta mea clasa, deci metoda funcționează.
Acum dacă nu-l pârăste să nu-i facă un rău atunci nu-i creștin e cretin.

| FucktheSystem a răspuns:

@QuizMaster dacă rolul tău pe pământ este să te reproduci și să te închini lui God atunci te anunț că e nasol. Unii oameni văd mai departe de atât, nu sunt de acord nici cu mihnea rolul nostru nu este numai să supreaviețuim, dar da trebuie sa supravietuim.
Dacă te te lași călcat în picioare pentru un zeu atunci scuză-mă dar ai o problemă, du-te la un psiholog ( psihiatru, după caz) să ți-o rezolvi.
De obicei nu sar așa pe oameni dar n-am văzut o afirmație mai stupidă decât aia cu reprodusul și voia lui Dumnezeu ( nu înțeleg de ce ai scris „voia„ cu v mare dar fie), asta arata ce om limitat ești.

| Klepto a răspuns:

God raises wimps.Nu este sa nu se apere, ci sa nu atace, sa provoace, sa nu se razbune, sa se straduiasca sa evite orice conflict, desigur asa o interpretez eu.

| DianaScorpio a răspuns:

Exact cum a spus si fumaretul, Dumnezeu nu spune sa stam sa fim omorati. Cat despre povestea ca trebuie sa intoarcem si celalalt obraz, tu chiar nu ai auzit de modul "figurat" si "propriu"? De ce iei totul la propriu?
Trei la mana, poti fi sigur ca mai devreme sau mai tarziu acel bataus ar plati pentru acea fapta. Fiecare fapta in viata se plateste corespunzator.

| Shammal a răspuns:

Cel cu inima mai buna nu-l consifera vrajmas pe cel bataus din contra il considara ca fiind fratele sau si ii intelege starea prin care trece; ai obs ca atunci cand cineva e nervos si il agreseaza pe altul daca acela nu raspunde agresorul este "dezarmat", nu intelege ce se intampla eu il agresez si el nu zice nimic e nebun... de ce nu reactioneaza!, ca la tenis "agresorul" arunca minge in terenul celalalt daca mingea nu este trimisa de "victima" inapoi jocul "agresorul" se termina

| Polaris a răspuns:

Idiotul e ăla care se lasă călcat în picioare în numele zeului său, nu tipul ce îl calcă în picioare. Invit bătăuşul să-l omoare în bătaie - datoria noastră de oameni/animale este să supravieţuim oricărei condiţii şi să rezistăm la situaţii extreme, dar nici jumătate din planetă nu e în stare să facă asta având drept obstacol religia.

| Polaris a răspuns:

@QuizMaster - Înseamnă că Iisus era un dobitoc. ^^

| Catheryne a răspuns:

Eu personal cred ca aceasta expresie nu are un sens propriu ci unul figurat, adiva nu se refera sa te lasi batut la propriu, ci inseamna sa stii sa ierti, sa nu te razbuni si sa incerci sa faci totul pe calea cea dreapta astfel incat sa incerci sa-l schimi pe cel care-ti face rau.

| NuAmGăsitNume a răspuns:

Eu nu cred in Dumnezeu! Indiferent care o fi adevarul eu consider ca suntem toti pe cont propriu si depinde de noi ce se intampla cu noi. Copilul bun ar trebui sa faca ce crede de cuviinta, ca pana la urma daca el asculta de D-zeu, unde este de fapt divinitatea asta? Sta si se uita cum ar veni.Parerea mea.

| Instinkt a răspuns:

Trei sa intelegi ca la un moment dat totul in viata se plateste.Aici sau acolo la un moment dat liberul arbitru va face dreptate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stii vorba aia.
Pana la Dumnezeu te mananca sfintii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu nu spune sa stam sa fim omorati.ci sa iertam de saptezeci de ori cate sapte.dar nici sa omoram.deci dreapta masura a fiecaruia, va dicta comportamentul.io daca as vedea asa ceva as lua masuri.nu suport sa vad un om asuprind alt om.

| QuizMaster a răspuns:

Nu conteaza.Toti avem un ingeras care noteaza faptele noastre bune si cele rele.La sfarsitul vietii(dupa ce murim) sa va trage linie si se va decide daca mergem in rai sau in iad.Fapta copilului,toleranta si credinta in dumnezeu vor fii rasplatite trecanduse si fiind importanta la Judecata Finala,la fel ca fapta rea a batausului. Daca batausul continua toata viata sa faca mai multe fapte rele decat bune,el va ajunge in iad. Daca copilul va face mai multe fapte bune decat rele si isi va continua credinta in dumnezeu, el va ajunge in rai.

Ce e este important este ca viata pe pamant e trecetoare, dar viata in rai si in iad este ETERNA.In iad batausul nu va fi batut, va fi TORTURAT pentru ETERNITATE.Asa ca mai bine traiesti o viata grea si urata vreo 70-80 ani pe pamant si o viata buna pentru eternitate in rai, decat o viata frumoasa si destrabalata pe pamant 60-70 ani si o ETERNITATE in chinuri totale in IAD.

Gandeste-te ca si Mantuitorul a indurat ff multe chinuri si umilinte facand voia lui Dumnezeu, fara sa riposteze si sa ii nimiceasca pe cei ce il batjocorau si torturau.

| QuizMaster a răspuns:

@laureen despre rai si iad se scrie in Biblie, daca Biblia e o carte de basme atunci...

@mhn24 datoria omului pe pamant este de a face Voia Domnului si a se reproduce.Nu suntem animale ca sa,,supravietuim" si sa nu luptam pentru hrana si adapost. Iisus nu ne trimite pe pamant,,sa supravietuim" (pentru ca traim ca ne-a dat el sa traim,asta daca nu ne curmam noi zilele) sau sa afcem lucruri gen,fa-ti o Vila, sa ai un Ferrari, fa-ti o Firma de Avocatura etc.ci ca sa facem voia lui si sa ne reproducem

Ptr restul,nu uitati ca Mantuitorul a fost batjocorit,torturat si i nfinal ucis,fara sa scranceasca, fara sa se razbune, fara sa ii macelareasc pe cei care lau biciuit si la strapuns cu sulite.A stat si a fost omorat.

| Ciapi a răspuns:

Ala chiar e credincios

| laureen a răspuns:

@quiz master nu inteleg cum mai pot fi oameni care cred in rai si iad, nu neg ca exista viata eterna.dar sa fim seriosi.rai si iad?! e cam de domeniul basmelor acest lucru

| laureen a răspuns:

@QuizMaster.biblia tot de oameni a fost scrisa.si multe chestii din biblie se contrazic.plus ca am vaz un documentar in care se spunea ca exista multe variante de biblie dar numai aceasta pe care o stim cu totii a fost aleasa de mai inaltii clerului.si a fost aleasa aceasta pentru ca aceasta le convenea.