| BOOBZen a întrebat:

Am observat ceva, cand sunt intrebati pe TPU despre Dumnezeu, multi care raspund li se da voturi de stupid, intrebarea este:voi credeti in Dumnezeu sau nu, fiti simceri, vreau sa vad cati oameni(de pe TPU)cred in El, eu sunt una dintre cele care crede.

Răspuns Câştigător
Apache
| Apache a răspuns:

Probabil ca aceasta este cea mai mare problema de pe TPU!
intotdeauna o sa fie persoane care nu o sa fie de accord cu existeta lui Dumnezeu, si mereu o sa fie persoane care sa fie de acord cu existenta Lui!
...Eu iti zic parearea mea ...de semiateu, sau semicrestin!
Eu cred ca ceva a creat totul! ...Ca tot universul are un creator!
nu cred, ...sau nu vreau sa cred ca totul a fost creat din intamplare.ca suntem toti un accident!
Probabil ca ceva a creat totul si dupa asta ...ne-a lasat sa ne descurcam! Parerea mea!
Dar nu pot sa cred povestile cu Adam si Eva, cu povestile din Biblie. care cu adevarat par necredibile! Ele ar tr sa fie luate simbolic, nu sa li se urmeze cu adevarat mesajul! Pana la umra Bibila si Religia au fost facute de oameni ...nici macar Hristos nu a vrut sa se formeze o religie! El si-a facut doar un grup de adepti!
Povestile care se regasesc in Biblie, au fost scrise in timpuri grele! in timpuri de razboi si atunci probabil ca aveau un alt inteles decat acum!
Pana la urma Biserica in timpul evului mediu a facut un abuz de putere si a ars pe rug mii de persoane crezute a fi vrajitori /vrajitoare!
inclusiv de Ioana de arc! ...care Culmea, in sec 20 au Facut-o Sfanta!
deci ...intradevar.multe din dubiile legate de biserica sunt justificate!
eu zic sincer : religia ...credinta in Dumnezeu.este totul simbolic! este speranta de crede ca exista ceva dupa moarte, speranta de a vedea mereu si jumatatea plina a paharului,. este bunatatea in sine a omului!
Acum...ce o fi adevarat si ce nu o fi adevarat.nimeni nu stie!
... poate e mai bine asa!
Cert este lumea are dreptul de a crede si de a nu crede!
Asta ne face oameni ...libertatea de decizie!

44 răspunsuri:
| LoveSelena a răspuns:

Cred

| SameMistake a răspuns:

Doamne Sfinte, oameni buni, daca nu credeti in Dumnezeu, atunci cum va puteti explicati existenta?!? Cum de traiti, cum de sunteti cine sunteti? Cum de scrieti aici raspunsuri stupide mai mult sau mai putin? Cum de faceti tot ce faceti? Voi aveti probleme.
P.S: sa ma ierte cei de alta religie( de o religie care le impune acest lucru) :-)

| Biutzuca a răspuns:

Cred

| ParanoidOwl a răspuns:

Cui ii pasa?! ce e aici? inchizitie? crezu? cui ii pasa cine crede si cine nu? se face vreo statistica?

| StarMagda a răspuns:

Eu cred si nu ma intereseaza ce zic cei mai smecheri de pe aici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred din toata inima, dar am indoieli.sant crestin doar cu numele fiindca cultiv pacatul zi de zi fara ostenire.as vrea sa ma pocaiesc dar nu pot, carnea ma trage in jos catre pamant.catre pacat si moarte. sper o iertare si o innoire candva.fiindca e greu.ravnitor este sufletul dar carnea e neputincioasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca exista normal, da` le am pe ale mele in viata.merg dupa principiile mele si dupa cum simt eu! asta nu inseamna ca nu cred, doar ca am cateva principii de-ale mele si nimeni nu ma poate schimba cum sunt adica "unuser...and i'm Awesomeee"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred in Dumnezeu, normal!winking

| Alina894 a răspuns:

Dar big bang-ul cum a aparut? Celelalte universuri cum s-au format? Totul a pornit din nimic? Sunteti siguri ca tot ce vedeti e real? Sau credeti ca tot e vedeti e tot ceea ce se poate vedea? Suntem atat de limitati, dar avem impresia ca detinem argumente 'logice'.

| Alina894 a răspuns:

Poate sunt in ceata dar imi spui si mie cum s-a format materia din care e compus un univers? Ce a determinat aparitia ei, un alt big bang?
Praise Lord Big BANG. In curand o sa apara si o astfel de secta.

| Alina894 a răspuns:

Eu cred ca credinta se exprima prin fapte si nu prin vorbe. La cum ma comport, nu cred, dar imi doresc sa cred.

| NicoletaNicoleta1998 a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu si sunt 100%sigura ca exista!

| Mihai_4682 a răspuns:

Romanasilor, mai cresteti putintel ca altfel o sa muriti degeaba!

| Lori_6214 a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu!