| Andrea12 a întrebat:

Am ramas SOCANTA cand am vazut ca ezista oameni care nu cred in Dumnezeu.Cum puteti sa nu credeti daca va ivnata la scoala si sunt Biserici pentru slujbe? Eu am 12 ani si sunt foarte credincioasa uite ptueti sa ii intrebati pe parinti vostri si ei va vor spune ce putere mare are Dumnezeu deci cine nu crede in Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

In primul rand, cred ca ai ramas SOCATA, nu socanta. Lasa ca, oricum nu prea le ai tu cu romana; scrii intr-o limba a ta, proprie si personala.
In al doilea rand, n-ar trebui sa presupui ca toti cei de aici suntem cam de varsta ta si mergem la scoala, si credem ca tot ce zboara face si oua.
Cat despre intrebat parintii, la fel. Uite: te invit sa-i intrebi pe ai mei. Nu de alta dar sunt morti de 22, respectiv 16 ani. Ce zici? Te bagi?
P.S.: Cum o fi, frate, ca nici macar numele sa nu stii sa ti-l scrii corect? (AndrEa?)

25 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Eu nu cred.
Am vorbit cu multi credinciosi pana acum si niciunul nu ma poate face sa cred in acel Dumnzeu, care de altfel e facut ca sa ia bani oamenilor.

P.S: eu cred doar in mine.
P.S.S: si eu am tot 12.

| Angel0 a răspuns:

O sa mai ai ocazie de acum incolo sa mai ramai socata.

| chelstone a răspuns:

Waw, avem o indignata de 12 ani care s-a suparat ca i-au darmat altii castelul de nisip. Fetit-o se vede ca nu ai mai mult de 12 ani, nu intelegi multe lucruri, de fapt NU STII multe lucruri. Cred ca n-ai auzit de allah, budha, Ra, etc Nu am sa-ti spun cine sunt pentru ca ma tem sa nu ramai socata pe veci.

| chelstone a răspuns:

Probabil de mos craciun tot de la parintii tai ai aflat, stii ce NU EXISTA, parintii tai te-au mintit ca exista mos craciun, au sanse mari sa mearga in iad pentru asta. De ce ai incredere oarba in oamenii de langa tine? trebuie sa privesti lucrurile obiectiv, nu trebuie sa te increzi in nimeni si nimic, tu esti responsabila de fiecare reusita sau esec din viata ta.

| Ecea a răspuns:

Eu ma intreb cum puteti sa credeti in dumnezeu.
Dar este ok, la 12 ani ce sa inveti din Eminescu.mai creste si tu,mai citeste,mai informeaza-te si discutam.
Oricum,daca asta ti-au bagat parintii in cap,este greu sa iti mai schimbi mentalitatea.

Scoala este una credinta este alta.
Biserica este una,credinta este alta.
Scoala si biserica nu au nici o legatura cu credinta si dumnezeu.

Citeste Geneza din Biblie si ai sa intelegi. nimic.

Plecam de la adam si eva,apoi ajungem la multi altii necunoscuti,care nu a auzit nimeni de ei,apar din senin scrisi in biblie fara nici o explicatie.
Apoi o sa afli cum dumnezeu omora mii de oameni si copii.

Si apoi citeste despre Cruciade,cum erau omorati zeci de mii de oameni din cauza religiei.
Si dupa vino si spune-mi ca crezi in dumnezeu.

Dar oricum, esti prea mica sa citesti asa ceva, in capul tau este doar Justin Beiber ala momentan.

Este mai plauzibila chestia aia cu Mos Craciun si renii lui.Mai degraba pot sa cred in el.

| monstrulet a răspuns:

Cand o sa fii mai mare si o sa scrii cuvintele cum trebuie, e posibil sa ai alta parere decat acum.

| Minks a răspuns:

Stii vorba aia cu Magaru' ce moare de alergatura? Se aplica in cazul de fata. Daca tu crezi, e ok, nu te obliga nimeni sa nu crezi. Asa ca te rugam sa ne lasi si tu sa credem ce dorim.

| ShowTim3 a răspuns:

Trebuie sa gandesti cu creierul tau! daca la scoala te invata ca trebuie sa iti amputez o mana in caz de incendiu tu o faci? daca e un bar care se numeste "sfanta credinta " tu crezi ca in barul ala se roaga oameni la Dumnezeu? daca eu iti zic ca am un ferrari enzo il am? pe timpul lui ceausescu nu s-a facut religie. Gandeste cu capul tau happy daca exista sau nu, daca ajungi la gandul ca da, bine happy e credinta ta, daca ajungi cu gandul ca nu, incearca sa crezi ca totusi nu ai de pierdut.
Credinta e buna cand nu e in exces! sa te duci mereu la biserica... sau din astea, aia duce in prostie.

| EugeNNio a răspuns:

Este socant sa crezi ca religia a convins oamenii,cã existã un om invizibil, în cer,care urmãreste tot ce faceti, fiecare minut in fiecare zi, si omul invizibil are o listã cu10 lucruri pe care sã nu le faceti.Si dacã faceti vreunul din lucrurile alea, are un loc special,plin de foc si fum,de torturã si chinuri,unde vã v-a trimite sã suferiti, sã ardeti, sã vã înecati, sã tipati si sã plângeti, pe vecie, pânã la sfârsitul timpului.Dar el te iubeste! Te iubeste si are nevoie de banii tãi.Mereu are nevoie de bani! E atotputernic, e perfect, atotstiutor si întelept.Cumva, nu se poate descurca cu banii.
Religia ia miliarde de dolari, nu plãteste
taxe si mereu mai are nevoie de încã putin. Oamenii nu mai cred in dumnezeu pentru ca sunt din ce in ce mai informati si nu mai pot fi controlati si manipulati prin intermediul religiei.Toti conducatorii se folosesc de religie au facut si fac rau in numele ei.

| Jenny23 a răspuns:

Http://www.resursecrestine.ro/, intra pe acest site si o sa vezi ca e mai bine sa iti petreci timpul pe care il irosesti pe internet aici.

| 6DuckMeJesus a răspuns:

Cum sa-ti explic, chestia cu tine ca si credincioasa dovedeste cat de putine stii despre religie, crestinatate, ucideri facute in numele bisericii si multe altele.
Tu crezi in d-zeu pentru ca ai spirit de turma, asa vezi la maica-ta, asa vezi la taica-tu, bunica-ta si asa mai departe, pe cand noi suntem atei pentru ca NU ne convine ceea ce face biserica.

| 985436982 a răspuns:

Si eu am ramas SOCATA cand am vazut cat de naivi puteti fi. Si eu pot sa ma duc la scoala si sa te invat "Sirenologie" na. Sirenele exista! Nici macar parintii mei nu cred in "Dumnezeu" iar bisericile sunt niste cacaturi.

| ankahra4m a răspuns:

Mai slabeste-ma cu dumneze-ul tau... oh go on

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Si chiar ai nevoie de toata lumea sa iti confirme ca exista Dumnezeu?

| Bujîe a răspuns:

Lumea-şi alege religia cum vrea muşchii lor.
Ţi-ar plăcea dacă aş începe şi eu '' omfggg tu chiar crezi că există dumnezeeeu? ''?
Nu prea cred.
Deci mai taci dracu'.

| DracusorImpielitat a răspuns:

Eu sunt de acord cu tine.

| LNK a răspuns:

Fata, ai ramas SOCANTA?
*majuscule*

| ske a răspuns:

Ai ramas socatalaughing, multa lume nu mai crede in D-zeu deoarece nu au niciun motiv sa creada in el, da e adevarat ca il "intalnesti" in multe locuri, cel mai des in injuraturilaughing dar nimeni (aproape) nu mai crede decat ce vede.si nimeni nu l-a vazut pana acum! poate ca El nu exista, poate e doar o creatie pentru a controla populatia in masa. Poate ca nu.sincer nici eu nu prea cred in El...am zis ce am avut de zis, sa ai o zi buna!tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lumea e din ce in ce mai materialista.De aceea nu crede in Dumnezeu.E mai comod sa spui ca nu stii, sa ai indoieli decat sa crezi din toata inima ta. Daca El nu exista esti prost ca il crezi. Daca exista esti prost ca nu L-ai crezut mai devreme.Bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu crezi ca fiecare are dreptul la propia opinie?
Vrei sa crezi, poti crede, nu vrei sa crezi, nu trebuie sa crezi. Este alegerea fiecaruia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai o gramatica de toata jena. Te raportez pentru gramatica dezastruoasa!

| cryssu0896 a răspuns:

Eu cred big grin

| myky16 a răspuns:

Eu cred.

| msyo a răspuns:

Nu cred ca exista persoana care sa nu creada in Dumnezeu, doar persoane care nu au acelasi sentiment.Tu esti un copil dar cu timpu o sa te schimbi si nu o sa mai ai aceiasi parere ca nu crede lumea in Dumnezeu.O sa intalnesti fel de fel de oameni dar credinta exista in fiecare dintre noi, in uni mai putin in altii suficienta.:*

| Xcrivis a răspuns:

Da eu de la 9 ani nu credeam in d-zeu findca am vazut ca nu cred si imi merge destul de bine, am ramas asa si asa voi fi pana la sfarsit, si poate o fi o entitate dar nu neaparat d-zeu sau altelewinkingpeace