| anonim_4396 a întrebat:

Am ocolit atita timp intrebarea incit nu mai pot sa ma abtin.Se spune ca Biblia este cuvintul lui Dumnezeu. Dar e scrisa de oameni. E tradusa in diferite limbi si cu toate dialectele e ceva imposibil ca unii traducatori sa nu fi gresit si sa interpreteze diferit ceva cit de mic, care greseala, din traducator in traducator va lua amploare si-i va da versetului respectiv alta semnificatie decit cea initiala.Deci intrebarea este; Se crede in Dumnezeu sau in Biblie?

Răspuns Câştigător
| BebeStrumf a răspuns:

Xoxo,in Dumnezeu! Dar la Biblie se spune ca sfintii a contribuit la ea, prin Insusi cuvantul lui Dumnezeu. Dumnezeul a dictat sa se faca aceasta carte!

25 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

In Dumnezeu, biblia o citeste foarte putini.

| EmaS a răspuns:

Prin traducere nu s-a pierdut forma initiala, doar modul de exprimare.Esentialul a ramas acelasi.Cred din toata inima in Cuvantul lui Dumnezeu.El este adevarat si vrednic de cinste.A rezistat in ciuda celor care au luptat impotriva Lui in decursul istoriei.Cuvantul lui Dumnezeu ni-L prezinta pe Dumnezeu asa cum este.El ne invata cum sa traim frumos, ne mustra, ne da intelepciune ca sa fim destoinici si priceputi pentru orice lucrare buna.

| Vizitiul a răspuns:

Daca crezi in Dzeu, asta nu inseamna ca trebuie sa crezi in biblie. De ce trebuie sa ne rezumam doar la biblie cand vine vorba de Dzeu?
Crezi ca numai biblia promoveaza asa-zisul cuvant al lui Dzeu? Eu nu cred.

HepHap
| HepHap a răspuns:

@Work4Him

Tu zici ca nu intelegi intrebarea dupa care dai totusi un raspuns, si ai totusi pretentia sa fii inteles. Incerc eu sa te lamuresc, cu speranta ca voi fi inteles. Sunt oameni care cred in Dumnezeu dar nu cred in Biblie. Deismul asta face. Daca crezi in Biblie, evident crezi si in Dumnezeu. Argumentul nu e insa valabil si invers.

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Bună.
În amândouă. Oamenii cred în Dumnezeu ca Divinitate, şi în cuvintele acestuia aşternute pe o carte numită Biblie sau Sf.Scriptură.

Baftă!

| Alphawolf a răspuns:

In mod normal asa ar trebui sa fie cum spune @wales, dar nu este asa. Singura metoda de multiplicare era copiatul cu mana, iar de la o persoana la alta se greseste, de la o limba la alta se greseste(capata un sens nou), apoi s-au mai facut si corecturi intentionate. Sunt mii de copii facute cu mana. Neconcordantele exista. Cea mai veche scriere avuta este datata cu mult timp dupa Iisus(2-300 de ani - nu mai retin data exacta), deci cea mai veche scriere avuta este putin din copia copiilor copiilor originalului.

Apache
| Apache a răspuns:

In Dumnezeu!
dar fiecare are propria interpretarea despre divinitate si despre Dumnezeu!
intr-un fel este bine! oamenii inca pastreaza tainele esentiale ale cuvantului lui Dumnezeu, dar totusi nu mai sunt asa de inculti incat sa creada tot ce zice biserica fara sa isi puna intrebari!
si religia trebuie sa se adapteze odata cu vremurile!

| cristi202 a răspuns:

Daca poti, e bine sa citesti o carte care trateaza mai pe larg acest subiect: "Marturii care cer un verdict" de Josh McDowell. Acolo ti se spune cum a aparut Biblia, cum e cu traducerile, cum s-a transmis textul sacru, si tot ce se poate despre ce ai zis aici.
Cea mai buna marturie sunt manuscrisele de la Marea Moarta. Au trecut doua mii de ani de la ultimele scrieri ale Bibliei, desigur ca iti poti pune problema acuratetii textului scris al Bibliei. Dar au aparut acele manuscrise, care sunt datate de peste doua mii de ani, deci cu ceva timp inaintea aparitiei Noului Testament din Biblie, si ce se poate vedea e ca diferentele sunt extrem de mici intre textele din acele manuscrise si textele din zilele noastre, acuratetea e deosebita, textul a fost transmis cu grija ca sa nu poata fi schimbat nicidecum. E si logic, daca e sa tii seama ca in primele secole ale erei noastre masoretii copiau textele cu atita grija incit fiecare litera isi avea locul ei clar si precis, faceau copiile atit de exact incit era ca si cind ai fi fotografiat textul, iar daca se gresea la un anumit semn, oricit de mic era acel semn, intregul manuscris era distrus. Deci poti crede ca Biblia e Cuvintul lui Dumnezeu, chiar si prin modul in care ne-a fost transmisa. Mai multe lucruri, deosebite, minunate chiar, in legatura cu Biblia, le poti gasi in cartea pe care ti-am recomandat-o deja.

| wales a răspuns:

Da,biblia este cuvantul Lui Dumnezeu, este adevarat ca la scrierea ei Dumnezeu a folosit in jur de 40 de scriitori, dar autorul bibliei este Dumnezeu: 2 Timotei 3:16.Toata Biblia a fost scrisa in aproximativ 1500 de ani,acesti scriitori au trait in culturi si ere diferite,dar sub inspiratia Lui Dumnezeu in scriere nu sa pierdut nimic.
Vechiul Testament a fost scris in limba ebraica,iar Noul Testament a fost scris in limba greaca.
La traducerea bibliei intr-o anumita limba nu lucreaza o singura persoana ci mai multi,toti fiind oameni inspirati de acelasi autor Dumnezeu si + meseria lor asta este '' Doctori in ebraica si greaca ''.
cat de corect este tradus? poti proba singur/a:
Alege un anumit verset din biblie si comparal cu traduceri vechi sau din alte limbi straine,toate de fapt vor fi la fel,sunt acum traduceri noi pentru ca orice limba se dezvolta,de exemplu cuvantul ''ravna'',in traducerea noua este scris '' pasiune '',care de fapt inseamna acelasi lucru,cuvantul ravna nu mai este asa folosit si cu timpul va fi trecut in uitare.
Biblia nu este scrisa in diferite limbi, ci in toate limbile, nu este normal ca trebuie sa ajunga cuvantul lui Dumnezeu la toti? Biblia a fost tradusa chiar si pentru triburile din africa.
Credinta in Dumnezeu este in primul rand prin intermediul bibliei.Biblia este cuvantul Lui Dumnezeu: Ioan 1:1, si singura sursa de a-L cunoaste pe Dumnezeu: Ioan 5:39.

| wales a răspuns:

Greseala mea, trebuia sa citesc inainte si celelalte raspunsuri, vreau sa fac o mica completare:
Biblia si sfanta scriptura este acelasi lucru '' sfanta relatare scrisa sau biografia Lui Dumnezeu ''.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Intr-o seara, Scufita rosie imbracata in albastru, a luat-o pe dupa blocuri pentru a se duce la bunicuta. In cos avea o sticla de Chivas Regal si un cartus de Marlboro rosu ( cred ca avea si ceva etnobotanice,nu sunt sigura ). Deodata apare lupul, iar Scufita Albastra il musca.
Ce? Nu credeti povestea mea? A existat o Scufita? da. S-a dus la bunicuta cu un cos? da. A murit lupul in poveste? da.
Detaliile conteaza?
Cam asa sta treaba si cu Biblia:
''Analiza este uneori un mijloc de a te dezgusta in detaliu de ceea ce era suportabil in ansamblu!'' ( Paul Valery )
Luand-o la purificat, permite-mi sa nu cred in Biblie!
Un preot mi-a spus candva ca pasaje importante din Biblie lipsesc si sunt inchise undeva la Vatican!
O fi asa? N-o fi asa?
Acesta a fost primul si ultimul meu raspuns legat de religie!

| DorelSudoru a răspuns:

Eu cred ca cred mai mult in biserici si ce zice lumealaughingAm primit mereu argumentul asta multi zicandumi"Daca nu exista nu mai erau atatea biserici"

| dexro a răspuns:

In primul rand trebuie sa se inteleaga cum functioneaza si cum functiona religia inainte de traducerea bibliei.
Biblia este cartea care din punct de vedere mitologic a fost scrisa de Dumnezeu prin intermediul oamenilor (exista multe speculatii care exiplaca de ce a avut nevoie de oameni Dumnezeu, fiecare credincios isi alege sau primeste prin manipulare una)
Inainte de traducere Biblia era cunoscuta decat de catre micii sefi ai religie adica Preotii acestia fiind controlati de catre Vatican (asa cum inca se intampla la catolici prin acordarea a asa numitei "culoare" este data de catre Vatican) In acele vremuri Preotul ce este considerat ca fiind in legatura cu divinitatea avea rolul printre altele de a povestii adeptilor biblia. Acestea nu intrepretau biblia din doua motive: 1 popa era cel ce le spunea cum trebuie sa gandeasca si 2 daca indrazneau sa faca asta si erau prinsi erau arsi pe rug.
In schimb dupa ce blibia a fost tradusa lucrurile s-au schimbat. Fiecare om a inceput sa inteleaga in felul lui ce scrie acolo ce impreuna cu diferentele intre traduceri a dus la nasterea unor sumedenii de religii/secte (fiecare isi alege termenul).
Nu exista om ce crede in Dumnezeu, oamenii cred in perfectiune subiectiva in scopul perfect suprem divin pe care fiecare isi doreste sa il atinga un tel pe care nu il putem atinge sau intelege nici macar cu gandul, un perfect despre care omul stie doar numele de perfect, Biblia incearca sa dea o foma pertinenta acestui vis uman si binenteles un nume: Dumnezeu

| Laminin a răspuns:

Hei!
Biblia este insuflata de Dumnezeu. Eu nu inteleg intrebarea...adica cum sa crezi in Dumnezeu SAU in Biblie. Daca citesti Biblia si crezi ce scrie acolo,clar ca crezi si in Dumnezeu. Nu are ce cauta cuvantul "sau" acolo. In Biblie scrie despre Dumnezeu si Fiul Lui. Daca crezi in El, evident ca crezi si in Biblie, pentru ca despre El se vorbeste. Sper ca ai inteles ce am vrut sa zic.happy
Gbu :]

| Laminin a răspuns:

Hei!
Nu am vrut sa supar pe nimeni, in orice caz...si intrebarea am inteles-o.nu intelegeam partea cu "sau". Si de asta ma gandeam,pentru ca e prima oara cand aud ca exista oameni care cred in Dumnezeu,dar nu si in Biblie. happy p.s. nu aveam pretentia sa fiu inteleasa, ci numai speram :p. Si oricum, scuze daca te deranjeaza raspunsul meu thinking
Gbu :]

| deeeeeebora a răspuns:

In Amandoua.dar foarte e important e Dumnezeu.Biblia iti spune ce poti sa faci ca sa ajungi in cer, ocupand un rol important.pentru ca si satana crede, dar nu face

| zanesiprintese a răspuns:

Credinciosii cred si in biblie si in Dumnezeu si in preoti... Ateii nu cred in nimic... Deci se crede(cine vrea sa creada!)

| sWamP1993 a răspuns:

Eu cred ca cel putin religea ortodoxa crede prea mult in biblie si prea putin in Dumnezeu. Cat despre tine "bean" daca intelegiai biblia nu dadeai un asemenea raspuns.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca citesti toata biblia si o intelegi, nu poti gresi in interpretarea ei si-ti dai seama si de greselile respective.cine pune astfel de intrebari e clar cat de mult stie, si crede.fiindca in biblie este scris totul.nimic nu ramane nelamurit in nici o intrebare sau problema,existentiala.iar cine-si asuma responsabilitatea schimbarii unei virgule macar,sau cine va adauga de la el ceva,este scris anume ce se va intampla. ignorantule,care iti urmezi calea si crezi ca e singura. pune mana pe biblie ceteste-o si nu te mai da in stamba,putin credinciosule.ce temelie are calea ta? si esti sigur ca nu a fost batatorita de altii? si mai mult vorbita decat urmata? ooofff, degeaba arunc cu diamante ca acum esti cal, si nu stii ce-s alea.frau liber, si... urmeaza-ti setea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cei care sunt ignoranti din fire iau totul ca atare. Nu te astepta sa primesti raspunsuri multumitoare. Cei care cred cu adevarat in ceva/cineva au un stimulent in plus, au un target. Eu unul, cred ca nu suntem singuri in rahatul asta de Univers. Ar fi absurd. Ceea ce ma enerveaza este chiar lipsa dovezilor care mi-ar confirma teoria. Biblia este un indrumator bun in ale vietii, pana la un punct. In rest, se abereaza la greu. Sa nu mai spun de faptul ca taranii (implicit mama si bunicii mei, etc.) nu prea le au cu metaforele. Biblia trebuie sa fie 100% explicita, sa nu lase loc de interpretari! Asta, daca tot vrea sa fie considerata o carte despre trairea perfecta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bean,ma baiete, ce naibii te repezi la mine si-mi amintesti de sete? Cam ma costa sfatul asta naibii.

| me1oo a răspuns:

Biblia a fost scrisa de oameni, dar Dumnezeu le-a spus ce sa scrie, normal ca trebuie sa crezi si in Biblie si in Dumnezeu, citind din Biblie intelegi mai mult

| Helioot a răspuns:

In primul rand - Biblia este o istorisire care ne face sa credem in faptele Lui Dumnezeu, dar si in El, Ne demonstreaza ca el exista etc.
Biblia a fost scrisa de Apostoli ( Ioan, Luca, Matei etc. ) Din faptele reale pe care ei le vedeau de zi cu zi pe care le facea Hristos cu ajutorul Tatalui. Biblia a fost gasita Si tradusa, prima data a fost tiparita de Johannes Guttemberg si apoi iar si iar in toate limbile lumii ...Si da! Unele idei au fost sterse de Biserica, unele uitate. Dar Miezul a ramas acelasi

| PitikBhaa a răspuns:

In ambele. Biblie este despre Dumnezeu asa ca exista cu adevarat Biblia si Domnul Iisus Hristos.

| imDani a răspuns:

In Dumnezeu. Propovaduirea crestinismului se face prin 2 moduri: prin Sfanta Scriptura si prin Sfanta Traditie.
"si-i va da versetului respectiv alta semnificatie decit cea initiala" din aceasta cauza Biblia se citeste cu sustinerea preotului duhovnic, iar unele scrieri biblice(crestine) nu sunt citite decat de preoti cu har. Prin gresita interpretare a Bibliei au aparut si diferite secte.
http://ro.orthodoxwiki.org/Erezie