| RAY a întrebat:

Cel mai mult isi bat joc de biblie nu ateii si multe secte care interpreteaza cum vor ei biblia, intrebarea e au dreptul ei sa interpreteze cum vor ce scrie in biblie eu stiam ca e blasfemie?

9 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Ceea ce faci tu pe acest site se numeste blasfemie.

| RAY explică (pentru EmaS):

Cineva trebuie sa faca si asta daca tu consideri libertatea de exprimare o blasfemie asta e

| OOOLEOOO a răspuns:

Nu mai exista biblie, exista doar o copie modificata dupa placul religiilor si a sectelor.

Răspuns utilizator avertizat
| Narfundo a răspuns:

Raymusic aseara am avut un vis legat de tine, inferno si alti utilizatori de pe aici.M-am gandit ca nu mai cunosc pe nimeni cu atat interes pentru astfel de conversatii si asta m-a dus cu gandu ca voi baieti ati cazut intr-o capcana diavoleasca.
Esti mult prea interesat de secte, de sectanti si asta te poate apropia foarte mult de ei.Sa nu faci greseala sa intri intr-o secta daca nu cumva faci parte deja din una! Vreau sa fi un om normal cu capu pe umeri, fara probleme de integrare in societate.Asa dereglat cum esti cauta adanc in tine linistea caci ea te va indrepta catre fericirea adevarata.Nu cauta adevarul absolut caci el nu ti se va arata si nu vei face decat sa atragi tot felul de oameni dubiosi si pacatosi in viata ta.Biblia este o carte si ar trebui sa o tratezi ca atare.Lasa-i pe ei in lumea lor si indeparteaza raul ce se apropie de tine.

| RAY explică (pentru Narfundo):

Gandeste si rational crezi ca poti?

| Inferno a răspuns (pentru Narfundo):

Am cazut intr-o "capcana diavoleasca"? De ce? Dupa ce-ti dai seama? Am spus ceva eronat?

| Demonull a răspuns:

Am un creieras dat de mama.Deci interpretez si cred ce vrea muschiu meu dintre piciorute.Si ma doare la 10 metrii de...ca voi astia cu credinta voastra orbeasca considerati o blasfemie.Sa spunem ca ma duc in Iad,care din punctul meu de vedere nu e ceva concret, ce o sa patesc acolo? Sau ajung in rai, si daca ajung in rai ce? Eu imi traiesc viata cat am corp, pentru ca tot ce urmeaza dupa moarte poate fi doar imaginatia bogata a unora, insetati de credinta.

| vitbsk a răspuns:

Ştii cum e pentru unii Biblia a devenit un accesoriu.
Când vezi predicatori de ocazie la tot pasul şi Biblii împărţite prin mijloacele de transport în comun, ca nişte broşuri îţi dai seama...
Hristos nu i-a învrăjbit pe apostoli, unii împotriva celorlalţi.
Unitatea de credinţă a apostolilor a transmis lumii Biserica Primară adică, Trupul lui Hristos.
Martirajul primilor creştini a păstrat vie mărturisirea în conştiinţa oamenilor.
Primii creştini erau ca fraţii şi îşi puneau la dispoziţie bunurile şi viaţa lor pentru a sluji lui Hristos.
Toate interpretările care au format secte, au la bază păcatul mândriei care la scară continentală naşte dorinţa de dominaţie politică.
Unii, au impresia că ei sunt speciali din naştere şi că lor Dumnezeu le-a zis să formeze o sectă căreia îi zic adevăr.
Alţii se folosesc de ideile noi pentru a declanşa revoluţii politice, a se vede dorinţa olandezilor de a ieşi de sub dominaţie catolico-spaniolă, motiv pentru care adoptă protestantismul.
Şi în general aspiraţia statelor Nordice de a fi independente, motiv pentru care sublinează şi o diferenţiere religioasă de Sud.
Tot ce era de revelat s-a revelat, în Biblie, nu apar referiri la alţi prooroci afară de (Ilie şi Enoch), în schimb se vorbeşte clar despre proorocii mincinoşi ai vremurilor din urmă.
Ca atare d.p.d.v. Biblic, nu există temei pentru inovaţii ale Sacramentelor sau pentru adepţi care vorbească în limbi, autointitulaţi urmaşi ai adevărului, în fapt fără succesiune apostolică.