| WhatheWow a întrebat:

Am sa va rog sa cititi cu atentie urmatoarea "definitie" si sa dati o denumire STIINTIFICA! El a fost Primul, a Creat Evolutia, e in Tot si in Toate; e Totul.E atom si galaxie, materie si energie, a creat Viata; El e Viata. El a adus Lumina, caldura, e in toate elementele; e gaz, lichid, solid, metal, plasma. Fara El nu exista Viata, Galaxiile, Universul; El e Universul!

Răspuns Câştigător
| CezaraCorina a răspuns:

Explozia big bang a creat Universul, o mare acumuulare de hidrogen...

120 răspunsuri:
| GregHouse a răspuns:

In cazul in care nu e Chuck Norris, vorbesti de Dumnezeu.

| TobiRami a răspuns:

Dumnazeu?

| harciog a răspuns:

Emma?

| WhatheWow explică (pentru harciog):

Nu, nu e Emma si nici Hopamitica!

| WhatheWow explică (pentru GregHouse):

Nu, si nici Jackie Chan.

| GregHouse a răspuns (pentru WhatheWow):

Ramane Bruce Lee smug

| WhatheWow explică (pentru TobiRami):

Am specificat : STIINTIFICA!

| WhatheWow explică (pentru GregHouse):

In amintirea noastra!

| ElizaSun a răspuns:

Nu există aşa ceva stintific! Dumnezeu a creat totul!

| WhatheWow explică (pentru ElizaSun):

Imi pare rau sa te dezamagesc, dar exista.

| Hombre a răspuns:

M-am gandit si m-am gandit si tot asa mi-a iesit, Basescu. E adevarat ca acum are putin reactoarele dereglate dar isi revine si bing-bang.

| WhatheWow explică (pentru Hombre):

Facem ce facem si tot de Basescu dam; asta-i in tot si-n toate. Ori o fi vreun Hopamitica si asta?! E " dibaci " chioru!

| thebeggar a răspuns:

Big Ben happy

| WhatheWow explică (pentru thebeggar):

Nu Man, si intrebarea e cit se poate de serioasa; nu stiu de ce unii cred ca-i o gluma. Poate din cauza ca nu stiu raspunsul?

| Purec a răspuns:

Bosonul Higgs? Particula aia teoretica care se presupune ca ar da masa de repaus energiei?

| WhatheWow explică (pentru Purec):

Nu, nu am mers chiar atit de departe.

| Purec a răspuns (pentru WhatheWow):

Nu stiu nimic ce s-ar mai putea potrivi cu descrierea ta. Poate doar gravitatia happy dar nu cred. Spune-ne tu

| WhatheWow explică (pentru Purec):

Hidrogenul

| Purec a răspuns (pentru WhatheWow):

Pai nu e chiar in toate elementele, si nici nu prea se poate determina daca a aparut primul sau nu. A aparut cam in acelasi timp cu Heliu. Dar oricum interesant

| WhatheWow explică (pentru Purec):

Heliul e tot hidrogen, H1 e primul element format iar restul elementelor au la baza o evolutie a hidrogenului.

| Aneurysm a răspuns:

Kurt Cobain?

| Inferno a răspuns:

Quarcii Up si Down?

| WhatheWow explică (pentru Aneurysm):

A murit saracul, dar in memoriam o sa ascult acum o melodie de-a lui.

| KellyNitraBB a răspuns:

Dumnezeu apa aerul natura...

| Zazu a răspuns:

Energia materiei negre.

| WhatheWow explică (pentru Inferno):

Nu chiar protonii si subparticulele; bine inteles ca astia sint in toate dar eu m-am referit strict la Hidrogen.

| Inferno a răspuns (pentru WhatheWow):

Hidrogenul nu e peste tot, formeaza doar 4% din Univers, restul e materie intunecata si energie intunecata care nu contin hidrogen.

| Inferno a răspuns:

Hai sa analizam ce ai spus ca sa vezi canu ai dreptate:
"El a fost Primul."
Nu hidrogenul a fost primul, primii au fost cele 6 tipuri de quarcuri. Dupa ce gravitatia si forta nucleara tare se separa apar aceste 6 tipuri de quarturi. Dintre care doar quarcurile up si Down raman,restull fiind mai mari se dezintegreaza.
"a Creat Evolutia"
Poti spune ca e responsabil de asta,cu toate ca alte particule mult mai importante, particule subatomice, stau la baza procesului.
" e in Tot si in Toate"
Nu e chiar in tot, nu e in energia si materia intunecata, nu se afla in jurul unei gauri negre(orizontul evenimentului).
"e in toate elementele; e gaz, lichid, solid, metal, plasma."
Niste derivati ai lui sunt in aceste forme, nu poti spune ca hidrogenul e metal.
"El e Universul!"
Ai incheiat in stil mare cu o eroare foarte tare.
Noi cunoaste foarte putin din Univers, Universul vizibil.
E ca si cand ai gasit varful icebergului, dar nu stii cum e tot icebergul in intregime.

| Alikke a răspuns:

O definitie "stiintifica" care imi trece acum prin minte ar fi: Energie.
Energia (aka Spiritul) a fost prima, a fost peste tot, este in toate, este in viata, este insasi viata. Dar cred ca o sa dau in aure si chestii, presupun ca asta nu este prea stiintific, nu?
Asa ca o sa ma straduiesc sa explic intr-un mod cat mai stiintific:
Oamenii de stiinta cred in Teoria "Big Bangului", nu?
Si singurul lucru care a existat (stiintific vorbind) inaintea Big Bangului a fost acel punct cu o energie infinita. Ai putea citii mai multe aici:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Big_Bang
Sunt sigura ca vei intelege mai bine.
Cred ca ceea ce ai incercat sa explici stiintific este de fapt (in mod stiintific), Teoria Big Bangului. Energia infinita, universala care a fost de la inceputul creatiei. Pentru ca pana si oamenii de stiinta recunosc existenta unei energii primordiale.
Mai nou s-a descoperit un atom numit "Particula lui Dumnezeu", despre care se crede ca ar fi participat la crearea universului:
http://www.romanialibera.ro/......69608.html
Pe scurt, ceea ce vreau sa zic este ca definitia aceea se poate traduce stiintific ca fiind energia primordiala.
Care nu este la fel cu energia din corpul uman sau cu energia planetelor.
Ea fiind ceva mai special.

| Purec a răspuns (pentru Inferno):

"Hidrogenul nu e peste tot, formeaza doar 4% din Univers, restul e materie intunecata si energie intunecata care nu contin hidrogen."

Sa te vad de unde sti ca nu contine hidrogen? AI ceva studii de care noi ceilalti nu stim? Nu se stie ce reprezinta materai si energia intunecata, deci pe ce te bazezi cand spui ca nu contine hidrogen?