| anonim_4396 a întrebat:

Exista in Universul cunoscut o materie consumatoare de energie, alta decit Viata, materie care nu consuma o energie stocata in prealabil ci trebuie sa si-o procure singura?

3 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Cred ca e o greseala cu acest consum. Energia persista mereu numai ca se transforma.Nu se consuma.E ca si cum se repeta la nesfirsit chiar daca, la un moment dat, ni se pare inghitita si consumata.Ex o descarcare electrica cu tunete si fulgere din nori.Nu o consuma nimeni, ea se descarca doar intr-o alta energie care o incape.

| Arthur a răspuns:

" În natură nimic nu se pierde, nimic nu se câştigă, totul se transformă. "

| shadovv a răspuns:

Nu exista consum.