| GicaGigekGica a întrebat:

Credeti ca Dumnezeu a creat universul sau evolutia?

14 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

"Eroarea logică informală a falsei dileme - cunoscută și ca falsa alegere, falsa dihotomie, eroarea logică a terțului exclus, gândirea în alb și negru, bifurcație - implică situația în care două propoziții alternative sunt reținute ca fiind singurele opțiuni, când de fapt în realitate există alte opțiuni în plus, una sau mai multe, care nu au fost considerate."

https://ro.wikipedia.org/wiki/Falsa_dilem%C4%83

| GicaGigekGica explică (pentru Inferno):

Atunci de unde am aparut daca nici una din variantele de mai sus nu e corecta?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dumnezeu a creat pămintul nu evolutia

| Wr3nch a răspuns:

De nu amandoua? Dumnezeu a plantat samanta si de restul sa ocupat evolutia.

| GicaGigekGica explică (pentru Wr3nch):

La ce te referi?

| Wr3nch a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Adica faptul ca poate fi in tandem. Dumnezeu a dat startul cu big bangul, si restul a evoluat.

| Celcestietot a răspuns:

Bineinteles, asta ar reiesi din Biblie.

| Algo098 a răspuns:

Dz e o fantezie.

| sanboss a răspuns:

Sunt prea perfecte lucrurile facute si te uita si la noi, trupurile noastre, organele etc. Deci o simpla explozie este exclus si varianta din maimuta la fel ( cine a creat maimuta ). Deci doar Dzeu putea sa lucreze in perfectiunea asta atat cu ce ne inconjoara cat si cu noi

| Whateverrr a răspuns:

Dumnezeu a creat universul pentru ca nu se poate crea ceva din nimic, din pura intamplare. E logic ca trebuie sa fie un 'eternal being', Cineva care sa fi organizat totul intr-un mod atat de armonios si complex. Este adevarat ca unele animale si plante se mai adapteaza mediului, dar e imposibil sa se transforme dintr-o specie in alta. Plus ca diferenta dintre orice animal si om este mai mult decat evidenta prin faptul ca doar omul are ratiune. Animalele au doar instincte.

| Konstantin2020 a răspuns:

Dumnezeu a creat totul. Cum o fi sa crezi aberația ca o vulpe devine elefant. Sau ca o piatra, cu timpul, in milioane de ani devine o mica gâză. Apoi ușor, ușor, nimeni n-o ajuta și devine șopârlă... evoluția este o tâmpenie
Toată știința contrazice evoluția.

| CuvantulLuiPetru a răspuns:

Dumnezeu este universul!

| 33226633 a răspuns:

Dumnezeu a creat universul. Dumnezeu era inainte de univers. Dumnezeu nu are inceput si nu va avea sfarsit.
El este Dragoste, intelepciune, mila, pace, seniatate, putere, etc etc fara margini. Si ne iubeste foarte mult pe noi oamenii fiindca suntem creatia mainilor Lui.

| GalacticOtter a răspuns:

Cand o sa terminati sa credeti in toate aberațiile astea cu dumnezeu si o sa ganditi logic, un pic?