| anonim_4396 a întrebat:

Am sansa sa public intr-o revista o compunere proprie pe tema filosofica : "Sensul Vietii" si am nevoie sa stiu sensul vietii din perspectiva a mai multi oameni! Deci, pentru voi, care e sensul vietii?

20 răspunsuri:
| Shammal a răspuns:

Depinde doar de tine, tu iti creezi realitatea; sensul vietii este cel pe care tu il alegi, il dai;
pentru mine, sensul acestei vieti (spun acestei vieti deoarece consider ca am mai multe vieti pe aceasta planeta minunata) este acela de a te bucura de aceasta experienta, de metamorfoza- trecerea dintr-o lume in alta, practic, la nivel de constientizare a existentei si naturii umane, jocul unui joc nou

| sabin89 a răspuns:

Are viata un sens? Nu stiam.

| ioana1988 a răspuns:

Sensul vietii este descoperirea lui Dumnezeu.

| RAY a răspuns:

Cred ca evolutia raspunde si la intrebarea asta prin prisma evolutiei umane putem afla

rostul nostru, scopul este

1 reproducerea speciei, sa nu uitam ca acest aspect este unul esential deci nu recunoastem asta sexul este foarte important in viata noastra

2 statul social este important pentru ca sa ne putem creste copii

aceste aspecte sunt foarte importante,de fapt visul oracrui om este sa aiba un loc de munca stabil,o nevasta /sot sa aiba copii si sa i creasca

desigur ca este importanta si sanatatea,umorul,cunoasterea etc
cred ca sensul vietii este sa avem cea ce ne dorim eu asta cred
asta e cel mai important sa lupti pentru cea ce isi doresti,vointa,ambitie, determinare
am si un mic citat
din trecut este foarte important sa inveti ca in prezent sa nu repeti greselile trecutului
dar in prezent sa nu traiesti din trecut si sa inveti din el
iar despre viitor degeaba visezi la el daca nu faci nimic in prezent, sensul vietii este prezentul si sa faci cat mai multe in prezent
experienta propie
cred ca e important sa radem cat de mult putem sa zambim, sa ne bucuram de viata ca doar una avem si asta e ultima, e important sa gandim pozitiv si sa avem un zambet mereu pe fata

| Essencest11 a răspuns (pentru RAY):

Ceea ce spui tu este in concordanta cu viziunea mea happywinking

| RAY a răspuns (pentru Essencest11):

Ar mai fi multe de discutat despre sensul vietii,au fost timpuri cand cautam si eu sensul vietii,nu stiu daca l-am gasit dar am observat ca este foarte important sa te bucuri de viata sa faci pe alti sa rada,sa zambeasca, sa razi si tu, viata e un mare puzzele, conteaza totul nu doar un lucru, totul cu limita nu dependenta

| doctorandus a răspuns:

Viata nu are un sens obiectiv, universal. Google absurdism si citeste-i pe Sartre si Camus.

| sublime89 a răspuns:

Sensul vietii in general este sa continue sa existe, deci sa se reproduca la nesfarsit daca ar putea. Acum la noi la oameni viata poate avea si alte sensuri, cum ar fi sa ne ajutam si sa fim buni unii cu altii. Sau sa contribuim cu ceva la progresul omenirii. Sau pur si simplu sa stim de ce suntem aici.

| ErrorFound a răspuns:

Raspuns: Singurul sens al vietii este cel pe care ti-l creezi singur. In acest fel, omul isi divizeaza viata in scopuri pe care incearca ulterior sa si le indeplineasca, astfel dand un sens vietii. > Pui acolo: Citat din ErrorFound
Viata, ca aspect, nu are sens.

| suffarstar a răspuns:

Sensul vietii....sensul il dai tu. Poti trai o viata intreaga mergand la furat si la fier vechi sau poti trai o viata intreaga cautand fericirea.
Sensul vietii mele este sa fiu fericit sa sa-i fac pe altii sa fie la fel.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sensul Vietii: Dumnezeu!

Răspuns utilizator avertizat
| contαbαndonαt a răspuns:

Sa traiesti.
Realizezi ca nu exista nici un "sens al vietii"? E doar o idee amarata cu care se consoleaza cei ce simt ca au nevoie de un motiv sa traiasca, ca fara un sens in viata lor viata nu mai are nici un rost.Eu ti-am oferit o parere obiectiva, acum sa vedem cati vor fi in stare sa fie la fel de sinceri.

Răspuns utilizator avertizat
| IngerasIngeras2013 a răspuns:

Pentru mine "sensul vieti" este:
Viata este o carte plina cu povesti care de care mai palpitanta si mai bogata, dar ca orice carte se termina si noi ne alegem doar cu invataturile! In cazul acestei carti "VIATA" avem o rasplata, viata de dincolo! Dupa sfarsitul acestei carti scapam de toate emotiile oferite: de dragoste, de amaraciune, de griji, de durere si...ne ramane doar sa ne bucuram de aceasta rasplata "VIATA DE DINCOLO"! Asa ca sensul acestei vieti plina: de durere dragoste, dar si fericite este acela sa luptam ca sa obtine "VIATA CEA BUNA" dupa ce inchidem coperta acestei carti!

| IngerasIngeras2013 a răspuns:

WTF...ma inseala primivrea :O! Laura tu esti? :O

| IngerasIngeras2013 a răspuns (pentru Essencest11):

LOL.a in revista profesorului de geografie publici? Ma rog, deci am scris degeaba ca tu nu esti de acord cu parerile melewinking

| Essencest11 a răspuns (pentru IngerasIngeras2013):

Nu sunt de acord cu parerile crestinilor indoctrinati care injura ateii laughing

| brighteyes a răspuns:

Chestia asta cu "sensul vietii" este pentru mine cam acelasi lucru cu soarta.
Tu dai vietii un sens, si tot tu iti creezi si soarta.
Oricum, fiecare are dreptul la o opinie si sa si-o sustina.