| AlexandruGabriel1983 a întrebat:

Am si eu mai multe intrebari: cat la % din greutatea corpului este sange? Cat % din sange est plasma? Si cat la % din plasma este apa?

1 răspuns:
| Busila_Andrei_1995 a răspuns:

Păi cercetătorii estimează că volumul de sânge din organismul unui om este în medie de 7% din greutatea sa. Un adult în greutate medie de 70-81 kilograme are între 4, 7-5, 5 litri de sânge. Un copil cu greutatea de 30-40 kilograme va avea aproximativ jumătate din cantitatea de sânge deţinută de un adult, iar din sânge 55-60% este plasmă, care conține 90% apă