| hotshotb a întrebat:

Salut.Cat la suta din greutatea corpului uman este reprezentata de sange? Eu stiam de 8 % si ma contraziceam cu cineva...

Răspuns Câştigător
evenso
| evenso a răspuns:

Mai putin, pentru ca in medie avem 5 litri de sange ( un barbat adult cu greutatea medie de 70 kg ), rezulta ca doar 7, 14 % reprezinta sangele din greutatea lui.

3 răspunsuri:
| Zartbitter a răspuns:

O persoană de 70 de kg are cam 5, 5l de sânge. E bine 8%.

Răspuns utilizator avertizat
| KevinAnthony a răspuns:

Sângele reprezintă aproximativ 7% din organismul uman. Mai exact, prin organism circulă circa 5 litri de sânge iar densitatea sa este un pic mai mare decât cea a apei pure.