| AntoniaMocanu1995 a întrebat:

Am si eu o intrebare daca stie careva. Care este masculul balenei? Pe Internet nu am gasit raspunsul.

Răspuns Câştigător
| CatalinB11 a răspuns:

Nu are o denumire distincta. Balena-mascul este denumirea cea mai potrivita in limba romana.

18 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Dar tu ştii care e masculinul de la pupăză? happy

| AntoniaMocanu1995 explică (pentru sabin89):

Pupazoi

| sabin89 a răspuns (pentru AntoniaMocanu1995):

Colac laughing

| AntoniaMocanu1995 explică (pentru sabin89):

laughing

| sabin89 a răspuns (pentru AntoniaMocanu1995):

Şi umorul e bine venit pe site-ul ăsta, cred că eşti de acord. Ai simţul umorului? Românii sunt specialişti în a face haz de necaz. Să vezi câte au scos acum cu Covidul happy E bine, facem viaţa mai suportabilă.

| AntoniaMocanu1995 explică (pentru sabin89):

Stiu asa e. Ai dreptate.

| Curious2 a răspuns (pentru sabin89):

Serios?
E colac?
Colac e barbatul pupaza?

| sabin89 a răspuns (pentru Curious2):

A fost o aluzie la expresia aia românească. Pe care presupun că o ştii.

| Curious2 a răspuns (pentru sabin89):

"Colac peste pupaza e expresia "
Am inteles.

| anonimg a răspuns:

Masculul tot balenă se numește în limba română.
Poate că în alte limbi o fi având formă și la masculin; dar nu cunosc.

| aXy99 a răspuns:

Balenul.
/s

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Minți, netul are milioane de site-uri de informații și tu spui că nu ai reușit să găsești cum se numește.
Mai caută că sunt sigur că o să găsești.
Pe moment când ai pus întrebarea am crezut că ori îți bați joc ori ne pui la încercare.
De regula in Romania e la modă bătaia de joc.

| Nicuneacsa a răspuns:

Ce-a cu cocoasa e mascul

| AntoniaMocanu1995 explică (pentru Nicuneacsa):

Da, dar cum se spune la mascul? Balenoi? laughing

| CatalinB11 a răspuns (pentru Nicuneacsa):

Balena cu cocoasa este din aceeasi specie cu cea albastra doar ca fac parte din alt grup.

| CHELUTZU a răspuns:

TU si EU