| GabrielPC a întrebat:

Am si eu o intrebare pentru cineva care se pricepe la fizica: O sursa de curent continuu debiteaza putere maxima pe un consumator. Randamentul circuitului in acest caz este? Dau funda pentru un raspuns corect si explicat happy

1 răspuns:
| Radu284 a răspuns:

Randamentul tine de ce vrei sa faca consumatorul. Daca vrei de exemplu sa incalzesti aerul din jur (gen aeroterma), randamentul va fi intotdeauna 100%

Altfel va fi diferenta in procente intre puterea totala consumata si puterea consumata de ce vrei tu sa faca.