| Andrei_8760 a întrebat:

Am si eu urmatoarele probleme de logica.care ma poate ajuta, dau funda, dar va rog si cu explicatii simple.

1. Un calator ajunge in fata a doua porti pazite de 2 paznici. Una dintre porti este poarta buna, cealalta este poarta gresita. Unul dintre paznici spune mereu adevarul, iar celalalt paznic minte intotdeauna. Fara sa stie, calatorul are dreptul sa puna o singura intrebare ca sa afle pe ce poarta sa intre. Ce intrebare pune?

2. Un britanic este prins de canibali si urmeaza sa fie gatit a doua zi.Canibai ii spun urmatorul lucru: Daca ne spui adevarul te frigem, iar daca ne minti te fierbem. Ce poate sa le spuna britanicul ca sa scape de pedeapsa?

Raspunsul nu este ca britanicul tace la intrebarea 2.

Răspuns Câştigător
| georgesur a răspuns:

In problema nu specifici daca paznicii se cunosc bine (daca isi stiu obiceiurile:unul sa minta mereu si altul sa spuna adevarul mereu):d
Daca presupunem ca se stiu, intrebarea ar trebui sa sune cam asa:
"-Ce mi-ar spune celalalt paznic despre poarta pe care o pazesti?"
Cazul I* "Poarta Buna" pazita de "cinstit"care ar raspunde:"ar spune ca e rea"
"Poarta rea"pazita de "mincinos"care ar raspunde:"ar spune ca e cea buna"(modificind raspunsul cinstitului)
Cazul II* "Poarta Buna" pazita de "mincinos"care ar raspunde:"ar spune ca e rea"(inversind ce ar fi zis cinstitul)
"Poarta rea"pazita de "cinstit"care ar raspunde:"ar spune ca e cea buna"
Rezulta ca in ambele cazuri "Poarta cea buna" este cea pazita de paznicul care spune:"ESTE CEA REA"

9 răspunsuri:
Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

La prima întrebare s-a răspuns. Am compus şi eu un răspuns care e bun, dar nu e chiar cel mai bun, fiind mai lung.
La a doua, e mai greu...
El ar putea spune "Mă veţi fierbe", ceea ce înseamnă că dacă l-ar fierbe, atunci ar fi trebuit să fi minţit, dar totuşi a spus adevărul. Dar dacă ar zice acel lucru şi nu l-ar fierbe, ar trebui să îl frigă, ceea ce nu se poate deoarece nu spune adevărul. Deci nu va putea fi nici fiert nici fript.
Oricum, la prima întrebare, răspunsul lui fancy mi-a părut adevărat şi cel mai simplu.

| georgesur a răspuns:

Pentru a doua pb. de logica ii dau o sansa si lui "noreligion/Georgeinblack "sa ne arate ca are si logica, nu numai fanatismwinking

| Dannyjj a răspuns:

La 1 poate sa puna o intrebare la care trebuie sa minti ca sa raspunzi dar la care calatorul stie raspunsul iar cel care zice adevarul sa nu poata sa raspunda adica sa taca. Sau sa ii intrebe daca au vazut haita de lei care il urmareau iar atunci ambii paznici vor fugii spre poarta buna.
La 2 le canta sau le zice o poveste ca sa adoarma.
Acuma nu stiu daca sunt bune raspunsurile mele deci nu-mi sariti in cap.

| Helăăău a răspuns:

Intrebi - incotro e poarta ta?
Cel sincer va spune la poarta lui.
Iar cel mincinos ca minti si va spune poarta colegului.
Deci poarta buna e cea spre care arata aman2.

Le spune nu stiu? laughing

| Zoki a răspuns:

La a doua poate sa le spuna ceva fara sens, logica
iar la prima nu stiu

| Melody a răspuns:

La prima ii poate intreba cat e ceasul, si astfel isi va da seama care e cel care minte. Zic si eu :-P

| th3on3 a răspuns:

2.canibalii nu au de unde sti daca el spune sau nu adevarul

| th3on3 a răspuns:

La prima intrebare, paznicul care minte pazeste poarta rea iar celalt pe aia buna, presupun, nu?

| andreea_1432 a răspuns:

La a doua chestie, britanicul poate sa le spuna canibalilor ceva incertsmug