| andyjustdoit a întrebat:

Problema de logica

Un om moare iar sufletul lui ajunge in cer la o rascruce de drumuri, pe un drum e raiul iar pe celalat e iadul.
La fiecare dintre cele 2 drumuri sta un paznic.
Unul spune mereu adevarul, iar celalat minte mereu.
Cum poate afla omul nostru care dintre cele 2 drumuri duce spre rai, avand voie sa puna o singura intrebare unuia dintre cei 2 paznici, nestiind care spune adevarul si care minte.
Deci:
*Nu stie care este paznicul care spune adevarul.
*Nu stie care este drumul spre rai.
*Cel care spune mereu adevarul poate sta pe drumul raiului sau iadului.
*Are voie sa puna DOAR O SINGURA INTREBARE unuia dintre paznici sa afle drumul raiului.

16 răspunsuri:
| TrendyHedgehog a răspuns:

Nu pot sa rezolv problema asta decat daca as pune 2 intrebari.Mai intai intreb ceva la care stiu deja raspunsul apoi vad care e ala care minte si dupa intreb care e drumul spre rai. Daca stii raspunsul sa ni-l zici si noua ^_^!

| mimiwewem a răspuns:

Hmm, eu aș zice că cel din stânga e iadul, și cel din dreapta raiul.

| eneandra77 a răspuns (pentru mimiwewem):

Si. care este intrebarea?

| mimiwewem a răspuns (pentru eneandra77):

Pun întrebarea paznicului din stânga " Unde este raiul?" el, o să-mi răspundă greșit(că minte).Și o să-l aleg pe cel din dreapta.

| TrendyHedgehog a răspuns (pentru mimiwewem):

De unde stii ca cel din stanga e cel care minte?

| mimiwewem a răspuns (pentru TrendyHedgehog):

Pentru că avea coadă.laughing

| eneandra77 a răspuns (pentru mimiwewem):

La asta nu m-am gandit laughing

| mimiwewem a răspuns (pentru eneandra77):

Eu dalaughing.

| andyjustdoit explică (pentru eneandra77):

Cum poate afla omul nostru care dintre cele 2 drumuri duce spre rai?

| eneandra77 a răspuns (pentru andyjustdoit):

Pai il intreaba pe cel care nu are coada care este drumul thinking

| Klaryssa a răspuns:

Hhhmmm....Stai asa! Cred ca stiu! Gata! Stiu! Stiiiiu! I Konoooww! Rs
aspunsul e mai jos:

nu stiu... vreau finetti

| yo547 a răspuns:

Da.

| RΔϟVAη a răspuns:

''Câti cai putere are un avion? ''

| Məğa a răspuns:

M-as duce la cel din dreapta si el sigur spun adevarul si il intreb pe el daca cel de acolo e cel care minte el zice da si ma duc pe acolo, no fi iadu in dreapta... //...

| Troll2332 a răspuns:

Sa inteleg c nu exista raspunsdar logic ar fi ca: daca cel ce minte este in stanga e logic ca celalalt sa spua adevarul dar daca e invers ce din dreapta nu ar minti deci amandoi nu mint si amandoi mint si un paznic e Dumnezeu si celalalt e diavolul si daca Dumnezeu ar minti ar spune ca in spatele lui e iadul dar El nu minte dar intrebarea e: De ce am murit? sau: Unde nu e Raiul? si chiar daca problema n-are intrebare deci vreau funda ca am scris atat!?!?!?!?!?!?!?!

| reeebook a răspuns:

Profu de mate mi-a spus si mie 3 probleme din care una exact ca asta ...toata clasa ne-am gandit timp de o saptamana dar tot el ne-a zis rapsunsu : il intrebi pe unu din ei, ce drum mi-ar arata celalt paznic daca l-as intreba care este drumul spre rai astfel cel care spune adevaru ar recunoaste ca celalalt ar minti si ar arata drumul catre iad, cel care ar minti in legatura cu adevarul celuilalt, aratand tot drumul spre iad, adica pot sa ma duc pe oricare drum aratat de ei, parca asa se rezolva daca nu am uitat funda? xD