| StrongHeart a întrebat:

Am zis sa pun intrebarea aici, decat sa o pun la categoria religie si sa pornesc o debandada.
Caderea lui Adam din Rai poate fi o metafora pentru prima maimuta care a coborat din copac?
A inceput sa mearga in 2 membre mai tarziu a descoperit focul,a evoluat si a inceput sa aiba constiinta de sine, sa gandeasca, sa aiba asa zisa "cunostinta a binelui si a raului"?
Un animal nu stie ce e rau si ce e bine, asta este evident.Nu cunoaste consecinta lucrurilor pe care le face.
Cand primul stramos al omenirii si-a constientizat propria existenta, avand ganduri pe care le putea materializa si puterea de care dispune, asta poate fi o interpretare a genezei?

4 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Nu, Dumnezeu a facut pe Adam din Pamant si pe Eva din coasta sa. Bacteriile nu pot evolua la dimensiuni colosale ca cele ale omului si in ziua de astazi un elefant (de exemplu) nu evolueaza intr-un soarece sau intr-o girafa, ca doar asta presupune Teoria Evolutionista, posibila evolutie dintr-un peste, in toate fiintele (din Regnul Animalia) care ne inconjoara, deci toate animalele de pe Pamant ar trebui sa prezinte un caracter evolutiv in orice moment, in orice alta specie, pe cand la ele nu se gaseste asa ceva. Este un ecosistem deja stabilit si se stie ca daca ceva din el dispare, apare haosul, deci, evolutia este o minciuna, asadar si interpretarea cu maimuta aia de mai sus + ca nu s-a gasit legatura dintre noi si primate, deci un asemenea scenariu este absurd inca din start.

| StrongHeart explică (pentru Celcestietot):

De ce nu pot evolua bacteriile la dimensiuni colosale ca ale omului,avand ca parametrii o perioada foarte lunga de timp in care ele sa se multiplice si sa isi modifice forma si mediul care sa ii ofere conditiile acestor modificari(lumina, apa, soare, oxigen)?
Daca ceva dispare din el, dar este inlocuit cu ceva care sa completeze nu mai apare niciun haos.

| Celcestietot a răspuns (pentru StrongHeart):

Pai, pentru ca sunt adaptabile la mediul in care se afla, asta spun oamenii,, de stiinta'' si tot ei se contrazic rolling on the floor!
Nu are cum sa fie inlocuit intr-un timp atat de scurt, incat sa asigure existenta celorlalte specii, s-ar putea crea si un dezechilibru in care multe specii sa dispara permanent de pe fata pamantului. In plus, nu s-au mai aratat bacterii care sa prezinte interes de evolutie in fiinte complexe si nu s-au mai gasit de cand a aparut stiinta. Ti-am spus de aia cu maimuta, ce parere ai?

| Meme10Memu a răspuns:

Nu pentru ca Adam s-a urcat in pom pentru a manca fructe. rolling on the floor