| TamplaruAnisoara a întrebat:

Cum se poate dovedi modul in care a apărut la omul "evoluat" conștiința de sine, gândul, așa zisa "cunoștință a binelui si a răului"? Si de ce diferă omul de animale care si ele sunt rezultatul "evoluției" dar nu au ajuns la stadiul acesta?

Răspuns Câştigător
| Gabigabyi a răspuns:

Omul a fost inzestrat cu gandire pe cand animalele nu. Gandirea te ajuta sa faci diferenta intre bine si rau.

16 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Răspunsul la această întrebare nu există. Ce există în schimb, în ultima sută de ani, este faptul că s-a dovedit că animalele nu sunt "dobitoace", că au inteligență, că au sentimente, că au "creier", deși mulți susțin contrariul.
Dumnezeu ne-a creat, dar prin gustarea fructelor pomului cunoașterii, s-a deschis "cutia Pandorei".
Dar, multe întrebări, rămân fără răspuns!

| RAY a răspuns:

Din nou scopul tau este sa iti exprimi credinta ta, am inteles dumnezeu ne vrea prosti, creduli, tu vrei o confirmare a ceea ce crezi atat

| JicaContra a răspuns:

Oamenii cavernelor faceau copii cand fetele aveau 12 ani
iar ca sa faca sex, barbatul ii dadea femeii cu bata in cap, aia lesina, apoi o ducea in pestera

apoi am avut "PLACEREA" (chiar daca nu crezi in teoria evolutionista si in ce spun astia bisericosi pe aici) de a avea inchizitie si arderi pe rug, plus diverse exterminari, biserica Catara, Ierusalimul, etc.

in ww2 am avut Holocaustul...

in ziua de azi, toate astea sunt blamate la greu... mie mi se pare evolutie, tie cum ti se pare?

| TamplaruAnisoara explică (pentru JicaContra):

Si cancerul evoluează. Tie cum ti se pare? Pe mine ma intereseaza, chiar daca eu cred in creație si un creator, cum se explica tot ceea ce exista prin metoda evolutionista. Si asta pentru ca se susține ca sunt dovezi. Aratati-le!

| JicaContra a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Ok
muzeul Grigore Antipa
https://antipa.ro/
sunt acolo dovezi CATEGORICE
daca nici asta nu te convinge, atunci nimic nu te poate convinge

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Daca tu crezi in creatie si in creator ce mai pui intrebari? cancerul este dovada ca organismul este imperfect

| RAY a răspuns (pentru JicaContra):

Tu nu intelegi ca nu vrea dovezi si vrea o confirmare

| JicaContra a răspuns (pentru RAY):

Da, deh, vrea dovezi impotriva, nu pro
si nu ar accepta nici o dovada, oricat de categorica ar fi

| TamplaruAnisoara explică (pentru JicaContra):

Ce poate fi categoric? Moaștele din Muzeul Grigore Antipa?

| RAY a răspuns (pentru JicaContra):

Logic,valabil pentru toti dogmatici, fanatici, inchisi la minte ei nu vor dovezi pentru ca credinta nu are ca baza dovezile si nevoia de a crede in ceva

| JicaContra a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Nu sunt moaste acolo, ci fosile care dovedesc CATEGORIC teoria evolutiei

insa vad ca imi racesc gura de pomana, deja esti fixata ca NIMIC NU DOVEDESTE, ORICE AR FI

deci! DE CE AI PUS INTREBAREA ASTA?!?
sa faci flama sau propaganda?!?
chiar sunt curios

| JicaContra a răspuns (pentru RAY):

Exact

| TamplaruAnisoara explică (pentru JicaContra):

Pentru ca Ray ne cere dovezi pentru existenta lui Dumnezeu. M-am gândit sa va cer si eu la fel. Dar daca creștinul are dovada dar numai de el știuta, voi nu aveți nici o dovada știuta de voi ci credeți fara sa cercetați pe Darwin. Macar ca nici el nu a crezut ceea ce a scris. Dar cum se spune: "vorba zboară, scrisul rămâne" chiar daca la sfârșitul vieții i se păruse o nebunie a crede ca ochiul ar fi rezultatul evoluției.

| JicaContra a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

"voi nu aveți nici o dovada"
DECI, asadar si de aceea
UN INTREG MUZEU, MANDRIE NATIONALA nu e nici o dovada?!?!?
PE BUNE?!?

INCA ODATA, TU nu vrei sa recunosti
si inca odata

DE CE AI PUS INTREBAREA, FLAMA, PROPAGANDA sau AMBELE?!?

| Meme10Memu a răspuns:

Insasi treaba cu evolutia e ceva in neregula. De parca evolutia e ca acretia unui corp ceresc.

| Panamax a răspuns:

Dumnezeu l-a creat pe om dupa chipul si asemanarea lui.
Primii doi nascuti au avut imediat probleme cu criminalitatea.Cain l-a ucis pe Abel.
Ori zeul asta al vostru este incompetent ori criminal.