| MayBeWill a întrebat:

Anumite melodii contin mesaje subliminale, dar mai exact cu ce ne afecteaza acestea?

Răspuns Câştigător
| M25M a răspuns:

Mesajele si imaginile subliminale au fost folosite cel mai des in publicitate, sunt foarte greu de reperat pentru ca trec prea rapid de pragul constientului. Acestea ajung in subconstient unde se "instaleaza" printre dorintele, motivatiile, aspiratiile, fricile, tale surpimate. In momentul cand nu mai vizionezi acestea se pot rasfrange asupra comportamentului tau fara sa-ti dai seama, de exemplu (daca tot am zis ca au fost folosite in pubicitate) atunci cand vrei sa iti alegi un produs, intervin procese psihice ce tin de dorintele tale, de anumite cerinte pe care le ai. Mesajul subliminal, daca a functionat, va impulsiona dorinta/necesitatea/aspiratia x care te va impinge spre un anumit produs, de obicei produsul fiind aceleasi pentru care s-au folosit mesajele subliminale.

P.S. Nu vreau sa lezez pe nimeni insa toate chestiile cu Lucifer cu Satan sau cu Iluminati, sunt tampenii, mituri.

| MayBeWill explică (pentru M25M):

Ms de raspuns.Dar chestiile cu illuminati si restul sunt adevaratewinking Cauta pe youtube "industria muzicala demascata" si ai sa te convingi big grin

| M25M a răspuns (pentru MayBeWill):

Nu ma refeream ca nu exista societati secrete, ci ca aceste mesaje subliminale sunt folosite mai multe pentru profit.

17 răspunsuri:
| Shammal a răspuns:

Iti implementeaza in minte acel mesaj si cand dai de ceva legat de acel mesaj o sa reactionezi in consecinta;
daca auzi din mai multe surse acelasi mesaj tinzi sa il ei ca valabil

| relian a răspuns:

Din pct de vedre medical nu te afecteaza cu nimic.Dar nu cred ca se mai folosesc astfel de mesaje in ziua de azi. Orice este supus cercetarii, iar daca cineva este prins ca face asa ceva e cam naspa de el.Te afecteaza sa zic asa la buzunar, sau cei care dau astfel de mesaje aduna ceva bani illegal daca putem sune asa.Tu de ex nu vrei sa bei coca cola.Ei pun in reclame aceste mesaje iar dupa o vreme devii deja bautor de coca cola.Sau nu asculti nu stiu ce melodie ca nu-ti place.Dca sar baga un mesaj de genul asta poate ai asculta si ai cumpara melodia respective.Bine aceste mesaje nu pot face pe oricine, sint oameni care nu sint afwectati sau prinsi cu chestii de genul asta.Dar astfel de oameni sint putini si ca urmare sau folosit cindva astfel de reclame, dar au fost descoperiti si astazi asa ceva nu mai este legal.Cel putin eu asa stiam.

| Mădă0611 a răspuns (pentru relian):

Nu ma lasa sa pun link-ul ca are multe zero-uri, cauta pe youtube "disney subliminal messages" rolling on the floor
Adevarul e ca unele imagini sunt dubioase, adica e desen, totul e facut cu mana, totul e voit/cu intentie, si desi tu nu le constientizezi, subconstientul le aduna, dar daca nu stie ce e nu stiu ce lucru, poate sa adune n tone de astfel de informatii ca nu patesti nimic. Imi par asa prosti aia care se folosesc de "mesaje subliminale". Cu simbolurile e la fel, cica daca faci \m/ te inchini diavolului (ceva de genul), dar daca de fapt e thumbs up si nu stie nimeni? laughing

| relian a răspuns (pentru Mădă0611):

Povesti,e plin netul de povesti.Mesaje de genul asta a folosit coca cola cindva, dar iau descoperit si de atunci sint controlati.Reclamele nu au voie sa contina mesaje de genul asta. Daca ar fi asa cum cred multi iti dai seama ca atit asteapta avocatii diavolului sa ii jupoaie pe astia marile companii de milioane.Ce sprie pe net 99% sint povesti. Apoi nici o companie mare de genul coca cola sau Disney nu risca sa piarda milioane cind pot face ceva legal.Nu tin cu ei sau sa zic ca poate unia nor incerca sa foloseasca asa ceva, insa nu cred ca marile companii ar face magarii.Dar acum fiecare crede ce doreste, sintem liberi sa gindim si sa credem fiecare ce vrea.Fii sigura ca tocmai reclamele marilor companii sint in vizor si sint verificate. Daca spuneai mai stiu eu de cine, de leana din deal poate era ceva.

| Mădă0611 a răspuns:

Imaginile cu mesaje subliminale te pot influenta/afecta, nu toate, si cred ca doar cand e vorba de vise sau halucinatii, dar melodiile nu vad cum, doar crestinii cred ca daca asculti o melodie care ascultata invers se aude nu stiu ce cu si despre diavol [rolling eyes], gata, te inchini lui, subconstientul e cel care te conduce, iar el nu asculta melodiile invers si nu merge la biblioteca sa caute un anumit simbol.

| Duucu a răspuns:

Ce face cedryk din om...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi, ca la unii mesajele subliminale functioneaza exact invers.Eu cand vad urs polar ma gandesc cum alimenteaza ei sticlele, acolo la poli, fara o sursa de apa calda. straight face
Faci reclama la novalact, eu ma duc si imi mulg vaca, faci reclama la cascaval...eu merg involuntar la banca ca sa retrag.

Răspuns utilizator avertizat
| ImmortalQueen a răspuns:

Macar de-ar fi numai in muzica. Era la un momentdat pe Discovery un documentar cu J.F Kenedy si niste tipi (mai sariti) au pus inregistrarea discursului invers. Ceea ce a iesit suna cam asa: "Vino stapanul meu, Lucifer, tu esti stapanul" O.o

| Buresbista123 a răspuns (pentru ImmortalQueen):

Nu stiu daca e adevarata chestie dar e interesanta...http://www.youtube.com/watch?v=ZyQjr1YL0zg

| ImmortalQueen a răspuns (pentru Buresbista123):

Eu doar am auzit de la niste prieteni si am presupus ca este adevarat.

| Curioozitatea a răspuns (pentru ImmortalQueen):

Nu exista asemenea mesaje in discursurile lui Kenedy! Aratami si mie clipul!

| ZOZOKid a răspuns:

Depinde de cata importanta le dai tu.