| ceaschi a întrebat:

Apelez DOAR la cei care cred in Dumnezeu, apelez pentru faptul va vreau sa inteleg un exemplu. Cine nu poate explica ceea ce voi scrie, din punct de vedere teologic, il rog sa nu o faca.

Deci sa luam o persoana X care e sa presupunem cea mai buna persoana de pe pamant, si Dumnezeu.

Persoana X iese din magazin si vede un copil care moare de foame, are in plasa o bucata de paine si o felie de salam(amintesc ca e cea mai buna persoana), deci ii da painea si salamul ca sa manance, sunteti de acord cu mine cred. Dumnezeu in cazul asta nu face nimic, o sa ziceti ce ma supara asa tare, nu ma supara faptul ca e un copil care are nevoie de ajutor, si sa zicem ca il primeste. DAR sunt copii prin alte parti ale lumii care mor de foame(eu nu pot sa inteleg, e ceva care pentru mine nu este tolerabil).
De ce l-am pus pe Dumnezeu? Pentru simplu fapt, stai ca mai bine dau un exemplu: Daca eu (putem pune mereu x, poate e cineva care se indoieste ca eu as face asta) am un copil, si am "puterea" de al tine in viata, pai scuzama cum eu ii sunt tata imi folosesc toata puterea pe care o am.
Am ales exemplu cu copii pentru ca stim toti sunt cei fara pacat, inteleg dupa o anumita varsta el face parte din viata noastra.Deci in calitate de fiinte fara pacat nu cred ca pot sa indure asa ceva.
Prima intrebare: De ce tolereaza asta Dumnezeu? (adica toti cunoastem ceea ce se spune ca poate face Dumnezeu, eu cred ca daca ar vrea ar putea face ceva).
Bun sa zicem ca eu daca am tot ce este necesar, si sunt sanatos trebuie sa ii multumesc lui Dumnezeu, as putea face si asta, dar ma gandesc la cei care se nasc cu boli grave, care nu au o viata. Ei ar trebui sa injure? Adica nu cred ca inainte de a prinde viata, sufletu nostru trage un bilet la loterie unde zice :Castigator, tu o sa fi sanatos si o sa ai ce sa mananci, Necastigator si toti stim cum sunt biletele astea.
A 2-a intrebare: De ce nu pornim cu aceeasi sansa?

Mai sunt intrebari, sper ca astea 2 ajung pentru inceput, nu stiu daca au mai fost pe aici pe site, dar oricum daca nu aveti un raspuns la aceste 2 intrebari va rog sa nu scrieti, mai ales cei care nu cred. De ce zic asta? Pentru ca vreau sa inteleg si incerc sa il cunosc pe Dumnezeu.
Daca vreti si puteti sa ma ajutati sa inteleg, si apreciez un raspuns cat mai logic, adica unul adaptat pentru cineva care a pierdut credinta.
Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| petruclaudiu78 a răspuns:

Alphawolf, spui ca realitatea este clara, nu poate fi combatuta cu povesti. Poate expui si perceptia ta asupra realitatii. Cine stie, poate ma luminezi si pe mine (sunt si eu putin ratacit, ca si ceaschi).
Spui ca exista crestini destul de inteligenti care par batuti in cap cand e vorba de religie. Poate dimpotriva, sunt suficient de inteligenti incat sa-si dea seama ca nimeni nu are capacitatea sa il inteleaga pe Dumnezeu si au incetat sa isi puna intrebari la care nu vor gasi niciodata raspunsuri (nu ai cum sa gasesti solutia unei probleme, daca nu ai suficiente date), alegand pur si simplu sa creada.
Spui ca, fiind indoctrinati, crestinii nu accepta decat o varianta. Tu cate variante accepti? Esti sigur ca varianta pe care o accepti tu este cea corecta? Chiar ai demonstratia negru pe alb, cum afirmi tu?

[Ma intrebai (pornind de la unul din raspunsurile mele anterioare, ignorand faptul ca precizasem ca nu incerc sa dau raspunsul corect la intrebarea lui ceaschi, ci doar sa ii arat ca poti interpreta diferit, privind din alt unghi lucrurile) de ce Dumnezeu nu omoara toti copiii la nastere, asigurandu-le astfel locul in rai. Daca ar fi facut asta, eu, tu, precum si toti ceilalti care traiesc mai mult sau mai putin fericiti pe Pamant, toti cei care au trait, mai mult sau mai putin fericiti (pe acelasi Pamant) nu am fi existat.
Ar fi existat doar cei doi din povestea biblica (Adam si Eva, adica) si copiii lor. Dupa moartea copiilor lor, imediat dupa nastere si a lor insisi, nu ar mai fi existat alti oameni, iar Pamantul nu ar mai fi fost acelasi, ci cu totul altul. ]

34 răspunsuri:
| adri16 a răspuns:

Ei bine, inainte de a prinde viata, sufletu nostru nu trage un bilet la loterie unde zice :Castigator, tu o sa fi sanatos si o sa ai ce sa mananci, ci pur si simplu sufletul si-a ales sa indure aceste greutati pentru a evolua, pentru a reusi sa ne indreptam karma.
Prin karma se intelege un ansamblu de cauze si efecte, potrivit carora este programat destinul uman. In viata orice om traieste intr-un anumit fel, infaptuieste diverse actiuni, bune sau rele. In alta viata, va culege ce a semanat, in sensul ca va suporta consecintele gindurilor si faptelor lui, pozitive sau negative.
De aceea sufletul doreste conditii grele de viata, tocmai pentru a evolua si pentru a-si plati datoriile karmice.
Sper ca ti-am putut raspunde la intrebari, si sper sa iei in considerare acest raspuns
Poti citi mai multe despre ce ti-am spus aici http://forum.lovendal.net/......-si-karma/

| bebemikutzz a răspuns:

1.Deoarece fiecare om e sortit sa "isi duca crucea" in viata asa cum a facut`o si Iisus

2.Creatorul e Dumezeu iar singura credinta valabila e cea crestin ortodoxa caci asa a spus Iisus cand a fost p pamant

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu este chiar atat de milostiv? Inca nu cunoastem realitatea sa putem judeca lucrurile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceaschi,in viata pornim toti cu aceeasi sansa.venim goi in viata si plecam fara nimic.iar moartea bate la fel si la usa palatului si la coliba saracului.pe cine cheama Dumnezeu la el, si cand tine de vointa lui.el ne va folosi ori aici pe pamant ori in cer asa cum crede de cuviinta.si o face cu dragoste fiindca daca ar tine seama de -60-70-de ani care-i traim noi pe pamant, am pierde vesnicia. daca acei copii sant fara pacat, var ajumge ingerasi cu puteri si atributii mari in univers.dar noi oamenii avem liberul arbitru.gresind,si neindreptand gresalele noastre Dumnezeu echilibreaza balanta, prin cai necunoscute noua dar drepte si corecte in asa fel incat sa traim vesnic curatiti de pacate.iar raul care vine nu de la Dumnezeu vine.pacatul cand a intrat in om prin inselarea lui satan s-a depreciat toata firea pamanteasca nu numai adam si eva ci toata suflarea de pe pamant.iar ca sa iesim din robia mortii Dumnezeu s-a intrupat si s-a rastignit in zilele lui pontiu pilat, si a inviat, biruind moartea, ca sa o putem birui si noi.in rest sant alegeri ale oamenilor,bune,rele,influente ale guvernelor, culturilor, educatiei etc.de la Dumnezeu avem 10 porunci.le cunosti? le respecti?

| edyyoo a răspuns:

As putea sa iti raspund logic la cele doua intrebari...
Adevarul este ca in lume multi oameni mor din cauza foamei a frigului etc.
De ce nu face Dumnezeu nimic?
Te rog sa iti imaginezi ca ai fi pe cale sa mori de foame, dintr-odata apare pe masa o cina indestulatoare trimsa de Dumezeu.
Am o intrebare: nu ai da de banuit ca umbli cu necuratul?
Toti sa te stie un sarac lipit pamantului si intr-o seara pe masa ta ar fi friptura, salate etc.
Majoritatea omaenilor ar spune ca esti vrajitor sau stiu eu ce.
2big grine ce nu porinim cu aceeasi sansa?
Raspunsul este foarte simplu:nu exita loterie, exista parinti responsabili, condtii de mediu care influenteaza.(asta in legatura cu sanatatea)
Acum despre familii bogsate si sarace: daca toata lumea ar fi bogata, la ce i-ar folosi pentru ca mai sunt altii ca el si tot n-ar fi bogat ar fi obisnuit.Sau daca ar fi numai bogati, care ar sta sa li se aduca totul pe tava->cine sa le aduca pe tava pentru ca toti asteapta.

Sper ca te-am lamurit cat de cat.