| SilentDark a întrebat:

Am o intrebare legata de Dumnezeu. Stiti ca omul se naste cu pacatul stramosesc, iar dupa ce primeste Botezul, acesta i se sterge.

Dar daca persoana (bebelusul) moare fara sa primeasca aceasta Taina ce se intampla?

Din cate auzisem eu cica cei cu pacat stramosesc ajung in Iad.
Asta nu ar fi putin nedrept. Adica ce vina are bebelusul ca a murit la nastere?

Si mai e ceva. Sa zicem ca copii care mor in spital inainte de Botez, se poate vorbi cu preotul, etc, insa cei care mor din cauza parintilor (spre exemplu mai sunt cazuri in care femeia naste, si nedorind copilul il omoara si il ingroapa fara stirea nimanui, sau il abandoneaza pe undeva iar acesta moare de foame sau de frig), cu acesti copii ce se intampla?

Multumesc pentru raspunsuri!

8 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Habar n-au, dar nici nu conteaza, daca nu are perspective de a deveni cotizant, nu prezinta interes.

| sublime89 a răspuns:

Cea mai raspandita teorie crestina e ca acesti copii care mor nebotezati ajung in iad. Bineinteles ca e ceva foarte greu de acceptat pentru cineva care isi foloseste totusi ratiunea. Dar oare cum ar putea copiii nou-nascuti sa aiba viata de dupa moarte? Ce fel de viata de dupa moarte poti avea daca nici nu esti constient ca existi? Acei copii nu au experimentat nimic in viata lor, si nu au niciun fel de personalitate, sau orice am putea numi "suflet". Asa am putea spune ca si animalele au viata de dupa moarte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Madaline,asta sunt povesti care vor sa intareasca dorinta umana de a nu gresi.Credinta,indifernt de religie,la origine cauta sa insufle perfectiunea. Ca uneori cei care o propaga sunt niste impostori,asat depinde de noi sa-i demascam. Daca tu crezi in ceva(indiferent in ce),convinge-te de acest lucru si apoi,daca simti nevoia,intreaba-te si de ce. Credinta insa, principial, inseamna acceptare, fara intrebari, neaparat logice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crestinii au impresia ca se nasc cu pacatul stramosesc, nu oamenii.
Evreii au rezolvat problema in alt mod, musulmanii nici nu si-au facut asemenea griji.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer si eu am crezut ca santem egali in moarte, dar cineva mi-a spus ca el nu e egalul meu.ba da zic, amandoi vom muri.da zice dansul dar nu santem egali.stiu eu ce pacate ai tu? ca pe ale mele le stiu.si avea dreptate.

| godless1859 a răspuns:

Numai povesti, basme ..nimic real.

| Irinoasa a răspuns:

Eu cred ca acesti copii vor ajunge langa Dumnezeu.

| carina20 a răspuns:

Dumnezeu nu face asa ceva cu copiii.Botezul se refera la o dedicare publica prin care arati ca doresti sa faci vointa lui Dumnezeu.Pacatul stramosesc il mostenim cu totii, pentru ca de aceea oameni se imbolnavesc, imbatranesc si mor.Romani5:12.Botezul nu anuleaza pacatul adamic.