| EcLipSa234232 a întrebat:

Salut TPU
Cred in DUMNEZEU insa nu cred in RAI / IAD
Daca voi credeti ca exista RAI si IAD raspundeti-mi la niste intrebari :

1. Daca e sa ajungem in rai, ce varsta vom avea acolo? ( Ar fii extrem de ciudat toata lumea sa fie adult sau copil sau... )
2. Daca de exemplu ajungem in rai si nu vrem asta adica sa zicem ca pe pamant am iubit o fata enorm de mult mai mult decat existenta mea si eu ajung in rai si ea in iad ( doamne fereste ), desigur ca nu as putea rezista sa stau singur in rai fara sa fie si ea, dar mai bine hai sa fie invers, daca ea ajunge in RAI si eu in IAD si ea nu poate sta fara mine, ce face Dumnezeu atunci ca sa-i multumeasca pe amandoi?
3. Pana la urma voi credeti ca exista viata dupa moarte?

Eu sincer sa fiu, pentru ca, cred in Dumnezeu trebuie sa cred si in ce spune EL si anume ca exista rai si iad dar eu cred ca raiul este, accesul la o noua viata ( exact ca cea traita precedent, desigur cu tot ce am adunat pe pamantul anterior adica aceeasi dragoste pentru aceeasi persoana, nu ca si cum am da restart la un joc ) si iad, inaccesibilitatea de a traii, vesnic mort
larmuriti-ma voi.

Răspuns Câştigător
| Becky97zambarici a răspuns:

1.In primul rand nimeni nu stie cum va fi...dar oricum se duce doar sufletul acolo, deci cred ca toti vom avea acceasi varsta.
2.acolo Dumnezeu nu va permite sa se intample asa ceva.Adica cu siguranta nu se va intampla "exempul" tau. Dumnezeu va va aduce pe acccealasi drum.[dar cred ca acolo veti uita de tot ce ia lasat pe pamant si il vei iubi doar pe Domnul
3.Bineinteles ca ezista, dar va fi altfel de viata.Una fara griji, fara probleme.[in rai.Iar in iad [cum ai zis si tu] vei fii vesnic "mort".Dar vei avea o viata plink de chin, munca si suferinta in FOC.

6 răspunsuri:
| cristianorudi7 a răspuns:

1. vom avea in jur de 30 de ani pentru ca in jurul acelei varste a murit si iisus
2. nu prea stiu ce se va intampla in situatia asta, dar din cate am invatat de la religie, cei de pe pamant vor face totul pentru sufletul mortului, pentru ca nu se stie unde ajunge omul: pomana, slujbe, mantuire...
3.da, exista viata spirituala si exista DUMNEZEU si tu trebuie sa crezi pentru ca este acolo sus

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Eternitate:
Question: "What happens after death?"
http://www.gotquestions.org/what-happens-death.html
Http://divinerevelationonholiness.org/book/chapter6.php
Fiecare suflet apartine lui Iisus Hristos (Yahushua ha Mesiach)
Iată că toate sufletele sunt ale Mele. După cum sufletul fiului este al Meu, tot aşa şi sufletul tatălui este al Meu. Sufletul care păcătuieşte, acela va muri.
Ezechiel 18:4
Fiecare om moare.
Şi, după cum oamenilor le este rânduit să moară o singură dată, iar după aceea vine judecata,
Evrei 9:27
Bucură-te, tinere, în tinereţea ta, fii cu inima veselă cât eşti tânăr, umblă pe căile alese de inima ta şi plăcute ochilor tăi; dar să ştii că pentru toate acestea te va chema Dumnezeu la judecată.
Eclesiastul 11:9
Să ascultăm, dar, încheierea tuturor învăţăturilor: Teme-te de Dumnezeu şi păzeşte poruncile Lui. Aceasta este datoria oricărui om.
Eclesiastul 12:13
Unii merg in rai altii in iad:
Omul alege unde merge, daca iL urmeaza pe Yahushua(Iisus) ajunge in rai evident, daca il urmeaza pe diavol ajunge cu el in iad.
Nu putem sluji la 2 stapani(Matei :24)
Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viaţa veşnică.
Ioan 3:17-19
JUDECATA:
http://www.youtube.com/watch?v=6138KRaiJsQ&

Fiindcă este scris: „Pe viaţa Mea Mă jur, zice Domnul, că orice genunchi se va pleca înaintea Mea şi orice limbă va da slavă lui Dumnezeu."
Romani 14:11

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Dumnezeu (Isus Hristos) este etern. Fiindcă ce se poate cunoaşte despre Dumnezeu le este descoperit în ei instinctiv, căci le-a fost arătat de Dumnezeu. În adevăr, însuşirile nevăzute ale Lui, puterea Lui veşnică şi dumnezeirea Lui se văd lămurit, de la facerea lumii, când te uiţi cu băgare de seamă la ele în lucrurile făcute de El. Aşa că nu se pot dezvinovăţi;
fiindcă, măcar că au cunoscut pe Dumnezeu, nu L-au proslăvit ca Dumnezeu, nici nu I-au mulţumit; ci s-au dedat la gândiri deşarte, şi inima lor fără pricepere s-a întunecat.
S-au fălit că sunt înţelepţi, şi au înnebunit;
Știm cu toții că Dumnezeu există, unii pur și simplu nu doresc să schimbe direcția!
Nu există nici măcar o ființă umană de pe pământ care nu știe că Dumnezeu există.
El a făcut ca toţi oamenii, ieşiţi dintr-unul singur, să locuiască pe toată faţa pământului; le-a aşezat anumite vremuri şi a pus anumite hotare locuinţei lor, ca ei să caute pe Dumnezeu şi să se silească să-L găsească bâjbâind, măcar că nu este departe de fiecare din noi.
Căci în El avem viaţa, mişcarea şi fiinţa, după cum au zis şi unii din poeţii voştri: „Suntem din neamul Lui…"
Dumnezeu nu ţine seama de vremurile de neştiinţă şi porunceşte acum tuturor oamenilor de pretutindeni să se pocăiască;
pentru că a rânduit o zi în care va judeca lumea după dreptate, prin Omul pe care L-a rânduit pentru aceasta şi despre care a dat tuturor oamenilor o dovadă netăgăduită, prin faptul că L-a înviat din morţi…"
Faptele Apostolilor 27:30
Nu există pace pentru cei răi, zice Domnul | http://www.youtube.com/......?/playlist
Cine este Dumnezeu: http://divinerevelationonholiness.org/book/chapter6.php Motivul pentru viață
https://www.youtube.com/watch?v=qxPZHkkTlLo&feature=youtube_gdata_player
De ce Biblia nu este Cuvântul lui Dumnezeu
http://www.youtube.com/watch?v=PwmpTgCoHKY
Intoarce te de la păcat sau pregăteste te pentru Infern. http://www.youtube.com/watch?v=VMnNVULxYco&feature=youtube_gdata_player
Strategiile lui Satan pentru Umanitate
http://www.youtube.com/watch?v=DRJqA-oKi20
Din experienta mea Dumnezeu a răspuns la rugăciunea mea, cum am spus în Biblie, cere și ti se va da!
Dumnezeu a iubit lumea atât de mult încât a dat pe Fiul Său să moară PENTRU ca oricin e crede in El sa nu piara ci sa aiba viata vesnica.
Cerul şi pământul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece. Matei 24:35
Citeste cuvintele cuvintele Lui Isus inregistrate in evanghelile Matei, Marcu, Luca si Ioan.
Pe cine Mă nesocoteşte şi nu primeşte cuvintele Mele, are cine -l osîndi: Cuvîntul, pe care l-am vestit Eu, acela îl va osîndi în ziua de apoi.
Ioan 12:48
Cerul şi pământul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece.
Matei 24:35

Deci fa ce spune El.

| bestboy30 a răspuns:

Frate in rai o sa fie viata vesnica nu o sa fi batan sau tanar..Acolo nu o sa faci diferenta intre oameni toti o sa fim la fel si egali toate lucrurile de valoare nu o sa mai aiba nici o valoare......deci da dupa moarte exista viata

| rauldeac99 a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu si in Rai/Iad ...eu zic sa iei biblia si so citesti de la cap la coada si o sa afli raspunsul la orice. si in legatura cu fata si tine, Dumnezeu nu o sa va multumeasca nici pe unul fiecare o sa mearga in Rai sau in Iad dupa faptele lui care le face pe pamant. daca vei merge in iad sau in rai acolo ramai nu te muta Dumnezeu unde vrei tu. funda?

| rauldeac99 a răspuns:

Va contra zic omul merge in rau sau in iad dupa faptele lui nu dupa rugaciunile omului viu ..cititi si voi biblia sa va lamuriti.