| Vivia a întrebat:

Salut.In ultimul timp vad doar intrebari de genul: Dumnezeu exista? De ce traim? Cum Adam si Eva au stiut sa faca copii? sau de ce exista bine si rau? si altele.Acei care dau asa intrebari chiar nu isi dau seama ca este imposibilul sa stii totul de la inceput.Noi de unde sa stim ce a fost, ca doar nu am trait pe timpurile acelea.Nu inteleg de ce nu se multumesc cu ceea ce au? Nu se multumesc ca Dumnezeu le-a dat viata... P. S. eu cred in Dumnezeu. Voi ce ziceti?

18 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Wehrmacht a răspuns:

Eu le multumesc parintilor ca mi-au dat viata.
De ce traim? Traim pentru ca ne-am nascut.Scuzama ca o spun dar trebuie sa fi tampit sa spui ca traiesti pentru un zeu.
Adam si eva au stiut sa faca copi? Eu am dat un raspuns la misto si am luat funda,deci,sunt sanse sa fie intrebare pusa la misto.
De ce exista bine si rau? Pai daca ar fi sa o luam crestineste DZ l-a creat pe Lucifer.

Si nu,nu cred ca exista DZ/Lucifer si chiar daca ar exista nu m-asi ruga unui zeu ucigas, care a creat raul, care pentru mine nu ar fi mai presus de Lucifer.El ucide dar noi nu avem voie sa facem asta?

Răspuns utilizator avertizat
| Wehrmacht a răspuns (pentru GalinaBlanca):

Da,dar daca chiar e atotstiutor ar fi stiut ce avea sa se intample.

Răspuns utilizator avertizat
| Wehrmacht a răspuns (pentru GalinaBlanca):

Ce este greu de inteles in ce am vrut sa spun si ce a facut batranul? Daca nu vreti sa acceptati ceva spuneti ca nu putem intelege chiar daca putem intelege perfect?!? Din cauza asta nu mai suport crestinii.

Răspuns utilizator avertizat
| Rapplex a răspuns:

Stii replica "Nu ma intereseaza ce va fi, oricum eu mor"? Asa e si cu trecutul, si asta duce la depravarea societatii.Tu nu vei fi afectat, dar multi altii da.Raspunsurile la intrebarile tale
1.nu
2.pentru ca am fost conceputi
3.instinct natural(povestea cu D-zeu e falsa)
4.pe asta se bazeaza Universul, pe o polaritate a lucrurilor, de exemplu masculin-negativ, pozitiv-negativ eyc.Totul este bazat pe echilibru, altfel natura ar fi un haos.

| Rapplex a răspuns (pentru Rapplex):

Scuzati-mi greseala de mai sus, trebuia sa fie: masculin-feminin si etc

Răspuns utilizator avertizat
| DorelSudoru a răspuns:

Gandesti bine tu, dar cheful de "cearta" sau curiozitatea sunt mult mai mari.
Intotdeauna am vrut sa vedem in trecut cand de fapt putini vad ce trebuie, adica viitorul

| mihaibrasov a răspuns:

Eu unul nu ma multumesc cu raspunsurile pe care le dau religiile pentru ca sunt vagi, incomplete si, de multe ori lipsite de coerenta. Tocmai de-asta sunt atatea intrebari pe-aici.

| cristinacrissss a răspuns:

Acestea sunt intrebari de cand lumea. Oamenii si le-au pus dintotdeauna si fiecare a incercat sa raspunda la ele asa cum la dus capu. Eu cred ca fiecare are cate un raspuns propriu pentru aceste intrebari.

| eliaclodia a răspuns:

Aici e o traire pura, sub o minte nu prea indrazneata, dar care se iteste usor ca un ghiocel sub zapada. Unde e directia? Ghiocelule, ce iti da tie semnalul sa iesi din pamant?

| RockNbeer a răspuns:

Daca nu ati pui intrebari, nu ai cum sa si primesti raspunsuri...mai afli si parerea celorlalti...cu ce mai sti si tu ati faci o idee de ce este bine si ce este rau ce este adevarat si ce este fals.de asta pun oameni intrebari happy
Si nu.mie cel putin nu imi place sa ma multumesc cu idea ca ma creat mai stiu eu ce Dumnezeu. vreau sa aflu adevarul.
Pana voi muri.imi voi pune intrebari.ca poate cine stie, pana la urma voi descoperi adevarul.

| RelaţiiCuClienţii a răspuns:

Informaţia este un paradox.
Eu nu cred în Dumnezeu.
Zi faină!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi şi ce vrei sa se discute la Religie, despre prăjituri? Unde altundeva să îşi găsească oamenii rezolvarea dilemelor lor apăsătoare şi, deocamdată, fără un răspuns concis?

| SupradozaDeDroguri a răspuns:

Pai da, adica nu poti stii ceva ce a fost inaintea ta, decat prin prisma spuselor celor care au trait pe-atunci sau ma rog.in cazul asta exista atatea dovezi si chestii de genu. Da si eu cred happy