| anonim_4396 a întrebat:

Ar putea fi organizata informatie cu constiinta de sine intr-o memorie alcatuita din forte orientate pe diferite directii cu frecvente intre 0-1 Hz intr-un volum aproape infinit de mare si cu densitate foarte mica intr-un spatiu vid aproape perfect?

17 răspunsuri:
| mudokins78 a răspuns:

Da! -dar asta nu înseamnă că e Dumnezeu!
Şi cum ai ajuns la frecvenţele astea?

| anonim_4396 explică (pentru mudokins78):

Frecventa mica inseamna masa de miscare foarte mica si densitate foarte mica pe un metru cub de volum. Frecventa mica inseamna si temparatura scazuta. Frecventa mica inseamna si detectie de la distanta aproape imposibila. Frecventa mica inseamna si lipsa luminii vizibile adica existenta intunericului. Insumarea unor astfel de forte intr-un spatiu foarte mare constituie o forta inteligenta compusa foarte mare. Gravitatia este nedetectabila sau foarte slaba si aproape ca nu actioneaza la nivele mici de volum si la densitate mica. O astfel de structura nu poate fi atrasa de gaurile negre si in acelasi timp se poate deplasa coordonat in spatiu dar cu o viteza foarte mica sau foarte mare adica chiar cu viteza luminii. Universul material este plin cu astfel de structuri adica cu intuneric si acestea exista si in afara volumului sferoid al Universului material. Galaxiile plutesc in astfel de structuri. Nu degeaba am pus intrebarea: de la ce frecvente incep undele electromagnetice compuse din fotoni? Se pare ca aceste unde sunt si intre 0-1 Hz. A nu se confunda undele mecanice sau sonore cu cele electromagnetice intre 0 - 20 kHz. Se pare ca spectrul frecventelor gamma este cel maxim adica NU exista alte frecvente mai mari sau alt domeniu de frecvente. Peste frecventele gamma practic se ajunge aparent la frecventa "0" Hz adica o unda continua dar cu energie foarte mare si "0" Hz DAR cu magnitudinea campurilor magnetice si electrice foarte mare. happy

| suntsuper a răspuns:

Eu am impresia ca tu citesti chestii pe net si apoi vii aici si le pui ca intrebare

| anonim_4396 explică (pentru suntsuper):

Nu chiar. Formulele le-am recitit a doua oara. Le-am invatat in liceu. Insa acum vreau sa vad ce ar putea sa mai existe dupa formulele acestea. Si in plus stiinta a progresat. Au fost descoperite noi particule, insa fundamentul fizicii a ramas acelasi.

| Tyberiu2000 a răspuns:

Deci, dacă nu mă înșel, întrebi dacă teoretic este posibil să existe Dumnezeu. Nu prea știu cum să definesc o " informație cu conștiință de sine", deoarece nu știu exact cum sau de ce există conștiința, dar dacă conștiința există în dimensiuni mai mari ca noi, ar putea fi o idee interesantă. Gândește-te că ar exista o ființă 2D. El poate să vadă în față, într-o arie de 360 de grade în jurul lui, dar dacă ne aflăm în planul următor lui, el nu ne va putea vedea, deoarece o ființă 2D, poate să vadă numai 1D, așa cum noi ca și ființe 3D, putem vedea numai 2D. Totuși, dacă ar exista mai mult de 3D, dacă o ființă ar exista în planul 4D, direct următor nouă, noi nu am putea vedea, deoarece aria în care putem noi vedea este o sferă în jurul nostru. Dacă e să luăm timpul ca a 4-a dimensiune, o ființă cvadridimensională ar fi o entitate al cărui trup se întinde de la începutul său, până la sfârșit, existând în toate momentele ei de timp, în același timp. Dacă nu luăm crearea universului ca și momentul 0, am putea spune că trupul acelei ființe există de dinainte de universul nostru. cumva, înainte ca tot să existe. În plus, planul lui fiind mai presus de al nostru, ar fi mult mai ușor să-l manipuleze, fără ca noi să putem vedea. Gândește-te din nou la o dimensiunea bidimensională, în care existe ființe inteligente. Pentru noi, ar fi simplu să modificăm acel loc. În plus, dacă noi o să le vorbim, vibrația se va duce peste tot, asta ce va face ca sunetul să se audă din toate direcțiile, unda elastică ce vine spre ei deplasându-se 3d, astfel, putând fi auzit dar nu și văzut, deci, cei din planul 2D, ar putea afla ușor de existența noastră, chiar dacă nu-i putem vedea.

| anonim_4396 explică (pentru Tyberiu2000):

"Deci, dacă nu mă înșel, întrebi dacă teoretic este posibil să existe Dumnezeu. Nu prea știu cum să definesc o " informație cu conștiință de sine", deoarece nu știu exact cum sau de ce există conștiința, dar dacă conștiința există în dimensiuni mai mari ca noi, ar putea fi o idee interesantă. Gândește-te că ar exista o ființă 2D. El poate să vadă în față, într-o arie de 360 de grade în jurul lui, dar dacă ne aflăm în planul următor lui, el nu ne va putea vedea, deoarece o ființă 2D, poate să vadă numai 1D, așa cum noi ca și ființe 3D, putem vedea numai 2D. Totuși, dacă ar exista mai mult de 3D, dacă o ființă ar exista în planul 4D, direct următor nouă, noi nu am putea vedea, deoarece aria în care putem noi vedea este o sferă în jurul nostru. Dacă e să luăm timpul ca a 4-a dimensiune, o ființă cvadridimensională ar fi o entitate al cărui trup se întinde de la începutul său, până la sfârșit, existând în toate momentele ei de timp, în același timp. Dacă nu luăm crearea universului ca și momentul 0, am putea spune că trupul acelei ființe există de dinainte de universul nostru. cumva, înainte ca tot să existe. În plus, planul lui fiind mai presus de al nostru, ar fi mult mai ușor să-l manipuleze, fără ca noi să putem vedea. Gândește-te din nou la o dimensiunea bidimensională, în care existe ființe inteligente. Pentru noi, ar fi simplu să modificăm acel loc. În plus, dacă noi o să le vorbim, vibrația se va duce peste tot, asta ce va face ca sunetul să se audă din toate direcțiile, unda elastică ce vine spre ei deplasându-se 3d, astfel, putând fi auzit dar nu și văzut, deci, cei din planul 2D, ar putea afla ușor de existența noastră, chiar dacă nu-i putem vedea." - interesanta explicatie ai dat! Totusi timpul NU e o dimensiune materiala ci un concept ce defineste o succesiune de evenimente continue sau pe o scala continua al carui zoom poate fi marit pana la evenimente foarte apropiate intre ele incat intre doua evenimente sa nu mai aiba loc un al treilea eveniment insa asa ceva practic este imposibil pentru ca evenimentele sunt continue si se cauzeaza unele pe altele si deci scala evenimentelor este continua si NU discontinua. Nu exista o a patra dimensiune. Creierul nostru nu poate concepe o a patra dimensiune. De fapt 3D este un volum, iar 2D este un plan. In afara de volum nu poate exista un extra-volum decat un volum intr-un volum mai mare care include volumul mai mic. Iata cum ne putem imagina o sfera de forte organizate ca o "retea neuronala" care poate avea memorie: intr-un foton pot incapea o infinitate de fotoni adica ceva de genul 1+1+...+1 = 0 metri cubi si fara masa de repaus. Nu putem elimina frecventa. 0 Hz ar insemna nimic. Viteza fotonului depinde de masa lui de miscare adica c = sqrt(E/Mmiscare) = sqrt((h*f)/Mmiscare). Daca am avea 0 Hz nu am avea nici viteza si nici deplasare sau viteza c ar fi zero. Insa cand ne gandim la o structura nu putem ignora masa de miscare Mmiscare = ( h * f ) / c^2. Daca f = 0 Hz atunci masa ar fi zero. Masa de miscare poate fi exprimata prin Mmiscare = ( forta * timp^2 ) / distanta. Ne putem imagina un extra-volum infinit dar al carui consistenta devine zero materie sau zero forte sau masa zero adica in acest extra-volum la o anumita distanta de centrul lui ar incepe nimicul permisiv dar in care e nimic adica 0 masa dar in care poate avea loc eveniment desi nu este eveniment. Neexistand frecventa: timp = 1/0Hz = infinit adica eveniment care e continuu adica formula indica continuitatea si evenimente fara sfarsit. Ca un eveniment sa aiba loc, NU putem exclude masa si de aceea nu putem exclude nici frecventa. NU exista eveniment fara masa. Forta = (Mmiscare * distanta)/timp^2. Daca Mmiscare ar fi zero atunci si forta ar fi zero desi spatiul sau distanta ar fi infinita si timpul ca succesiune de evenimente fara sfarsit. Revenim la structura: o unda cu frecventa f = 0.001 Hz ( am luat doar un exemplu ) are masa de miscare si magnitudinea liniilor de camp electric/magnetic ar fi foarte mica si ar interactiona foarte slab sau deloc cu materia care are masa de repaus. De exemplu neutrinii interactioneaza foarte slab sau aproape deloc adica ei intra prin masa Pamantului si ies pe partea cealalta nedeviati sau foarte putin deviati. Insa aceasta unda cu frecventa foarte scazuta poate influenta masa Universului material la o scala de volum mai mare decat volumul Universului material. Acest lucru este confirmat de formula Forta = (Mmiscare * distanta)/timp^2. Cu cat distanta este mai mare cu atat forta este mai mare chiar daca Mmiscare este foarte mica.

| Tyberiu2000 a răspuns (pentru anonim_4396):

Așa credeam și eu că timpul nu reprezintă decât un concept care există doar pentru definirea memoriei, existând decât prezentul, toate evoluția universului bazându-se pe legi ale fizicii, care literalmente, îl pun în mișcare. Am început să analizez și am dedus câteva teorii, care nu se opun complet lucrurilor pe care le știm. Din păcate, sunt doar teorii, și cum nu pot să fac anumite experimente, momentan le limitez la doar atât. Îmi sunt folositoare toate informațiile oferite, pentru a putea adapta ceea ce cred, la ceea ce știu. Totuși, problema e că eu consider ca timpul fiind ceva existent, și nu aplic aceleași legi spațiale, pe care le are materia, asupra lui. Nu prea poate fi analizat, și asta mă încurcă. Încerc să mă bazez pe anumite speculații și gândiri ale geniilor, precum Einstein. Oricum, sunt, și voi fi mereu un adept al celor care cred că o călătorie în timp e posibilă.

| anonim_4396 explică (pentru Tyberiu2000):

Calatoria in timp nu e posibila si nici legala. Calatoria in trecut presupune inversarea evenimentelor ceea ce este o fantezie. Insa reproducerea trecutuluu este posibila. Cat despre calatoria in viitor, s-ar omite libertatea de alegere care este o sursa de hazard. O sa revin in curand cu explicarea in continuare a tipului de memorie si constiinta alcatuita din forte si frecvente mici.

| anonim_4396 explică (pentru Tyberiu2000):

Ramasesem la: Forta = (Mmiscare * distanta)/timp^2. Cu cat distanta este mai mare cu atat forta este mai mare chiar daca Mmiscare este foarte mica. De aici este mai simplu de descris o astfel de persoana sau structura a lui Dumnezeu. De curand au fost inventate cipuri fotonice care nu mai functioneaza cu stari 0/1 ci cu 4 stari sau lungimi de unda ale luminii. Revenind la modelul de structura descrisa de mine: este vorba de mult mai multe stari adica de frecvente intre 0-1 Hz si traseele sunt directiile de propagare ale fortelor. Constiinta de sine se bazeaza pe principiul superpozitiei si memorarea starii curente intr-o memorie paralela. Cartea vietii este si ea o astfel de structura. O astfel de structura a facut tot ceea ce exista si pe noi oamenii. Prin marirea frecventelor si separarea fotonilor din acea structura a facut ca materia sa vina in existenta. Comunicarea/controlul se face tot prin fotoni si undele propagate de acestia.

http://www.descopera.ro/......omunicatii

| mudokins78 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe cuvântul tău, că nu e legală călătoria în timp!?
Dă-mi maşina timpului, că mă întorc eu în timp.
Auzi vorbă?, e ilegală, ca şi cum toată lumea are aşa ceva, de aia e ilegal,

| mudokins78 a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce trebuie să citezi din descoperă.ro?
Crezi că eu nu ştiu ce website de cacao e ăla? (În care tu ai atâta încredere?)
E ca site-ul lui Lovendal.ro

| anonim_4396 explică (pentru mudokins78):

Calatoria in viitor inseamna viitor prestabilit fara libertate de alegere.
Calatoria in trecut presupune ca orice am face poate fi reparat si nu am mai fi raspunzatori pentru deciziile din prezent. Ori asa ceva nu se potriveste cu constiinta noastra cu iubirea cu dreptatea. In plus astfel de calatorii sunt incompatibile cu fizica cuantica.

Site-ul descopera are la randul lui surse de unde traduce.

https://www.sciencedaily.com/releases/2017/06/170628131531.htm

Si sciencedaily e nevalabil?

http://www.inrs.ca/......on-science

http://ieeexplore.ieee.org/document/6403129/?reload=true

https://en.wikipedia.org/wiki/Photonic_integrated_circuit

https://en.wikipedia.org/wiki/Photonic_chip

https://www.tue.nl/......photonics/

Si site-urile astea sunt povesti? =))

https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Principiul_holografic

"Universul însuși stochează informația într-un mod similar găurilor negre, iar mecanica cuantică vine cu presupunerea ca informația este stocată în fiecare volum de spațiu.Asta înseamnă că fiecare volum al spațiului conține o cantitate discretă de informație."

| mudokins78 a răspuns (pentru anonim_4396):

Câţi ani ai, ce şcoală ai făcut?

| anonim_4396 explică (pentru mudokins78):

37, 17 ani de scoala: 12 liceu matematica-fizica + 5 ani politehnica. Era sa fac facultatea de matematica dar acele demonstratii prea teoretizate ma lasau rece adica mi se parea ca nu aveau legatura cu realitatea si erau doar teorii nepractice si nefolositoare. Multi care au facut facultatea de matematica s-au lasat de matematica pur teoretica si s-au apucat de informatica sau IT. Lucrez ca inginer. Acum caut sa acumulez cunostinta exacta mai multa pentru ca prin stiinta se ajunge la credinta. Insa asa zisa "stiinta" care e doar o teorie fara legatura clara si fara legatura cu realitatea si faptele observate in prezent, conduce la mandrie si chiar pierderea dragostei adica la ignorarea lui Dumnezeu care este dragoste.

| Viorell1988 a răspuns:

Vorbesti despre ca catul pe care l-ai mancat azi?
Avea limbrici?