| 阿林 a întrebat:

Ar putea sa existe alte elemente chimice de-a lungul Universului/pe alte planete?

3 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Un rezultat al teoriei relativitatii e ca legile fizicii sunt aceleasi peste tot.

Oamenii au descoperit toate elementele chimice pana la Oganesson. Pot teoretic exista mai multe, dar se pare foarte instabile. De ex. o stea neutronica ar putea fi considerata un nucleu de element chimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal, alte condiții, gravitație mai mare sau mai mică, presiune atmosferică mai mare sau mai mică sau deloc, compoziția acelei atmosfere (dacă există), elementele chimice care se află pe acea planetă și reacțiile între ele, vidul cosmic etc. etc... pot fi o mulțime de condiții diferite de cele de pe Terra.

| kolasin2 a răspuns:

Eu unul cred ca da. Ca doar nu le-om fi descoperit noi pe toate