| sabin89 a întrebat:

Aruncarea zarurilor este un joc străvechi, dar încă foarte popular. Dacă aruncăm cu un singur zar, o singură dată, pe fața care va cădea în sus poate figura oricare din numerele de la 1 la 6. Dacă aruncăm zarul de mai multe ori, vom observa o regularitate oarecare: toate cele șase numere vor apărea de tot atâtea ori. Mai interesant, însă, este dacă aruncăm două zaruri o dată și adunăm numărul punctelor care au ieșit la aruncat. La ce fel de regularitate ne putem aștepta în privința acestei sume?

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

Pai n-am zis?!

"Revenim :
2 si 12 - 1/36%
3 si 11 - 2/36%
4 si 10 - 3/36%
5 si 9 - 4/36%
6 si 8 - 5/36%
7 - 6/36%"

20 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Suma zarurilor va varia intre 2 si 12.
Probabilitatea ceea mai mica pentru sume este 2 si 12, iar ceea mai mare este 7.

| sabin89 explică (pentru Bula):

Suma poate varia, într-adevăr, între 2 și 12. Aceste 11 cazuri posibile nu vor apărea cu aceeași frecvență. Suma egală cu 7 va apărea (aprox.) în a câta parte a tuturor cazurilor? Dar suma egală cu 5 (respectiv cu 9)?

| Bula a răspuns (pentru sabin89):

7 a apare in 6/36=1/6 din cazuri (find cel ai frecvent).
Restul sumelor va scadea spre 2 si 12, care au probabilitate de 1/36.

| sabin89 explică (pentru Bula):

Ai o reținere în privința sumei 5, respectiv 9? happy

| Bula a răspuns (pentru sabin89):

Nu am.
Diagrama are crestere si descrestere liniara.

| Inferno a răspuns:

Dai peste distributia normala (distributia Gauss) si curba Bell.

https://imageupload.io/en/bso4aWmpcxfPQvD

7 are probabilitatea cea mai mare de aparitie.

| sabin89 explică (pentru Inferno):

Găsesc corect răspunsul lui Holiday.

| Inferno a răspuns (pentru sabin89):

Esti constient ca daca intrebi in ce an s-a nascut Napoleon si 10 utilizatori iti raspund ca in 1769, aceasta nu reflecta faptul ca acele persoane au cunostinte reale de istorie. Ar fi putut obtine aceasta informatie cu un simplu search pe Google.
Probabil asta e si motivul pentru care nimeni nu posteaza intrebari de acest tip pe TPU.

La intrebarea ta nu pot gasi raspunsul apeland la Google, este mai complexa. Necesita un anumit nivel de gandire, ai fi tentat sa presupui.
Din nefericire sau din fericire, depinde cum consideri, si genul acesta de intrebari devin irelevante.
Bing ofera un raspuns mai mult decat satisfacator:

https://imageupload.io/en/PmviInp2HKVC0bT

Intrebarea mea este: Ce sens mai au aceste intrebari?

| sabin89 explică (pentru Inferno):

Nenorocitul ăsta de Bing...Nu le mai lasă și oamenilor satisfacția de a gândi cu propriul cap happy

| Holiday a răspuns:

Suma 2,3, 11,12 - 4, 7619047619% fiecare
Suma 4, 5, 9, 10 - 9, 5238095238% fiecare
Suma 6, 7, 8 - 14, 2857142857% fiecare.

| Holiday a răspuns (pentru Holiday):

Nu e bine. Ma mai gandii eu.hee hee

| Holiday a răspuns (pentru Holiday):

Revenim :
2 si 12 - 1/36%
3 si 11 - 2/36%
4 si 10 - 3/36%
5 si 9 - 4/36%
6 si 8 - 5/36%
7 - 6/36%

| Holiday a răspuns (pentru Holiday):

laughing) Tot nu e bine exprimat, dar ai inteles ideea. De fapt e (100/36)x1%, (100/36)x2%......etc
Cu un ochi la meci, e scuzabil.

| sabin89 explică (pentru Holiday):

Pe 36 ăla cum l-ai găsit?

| Holiday a răspuns (pentru sabin89):

Sunt 36 de combinatii posibile de 2 zaruri. Sau, varianta doi, daca sa dai cu un zar "1" probabilitatea e de 1/6, atunci sa dai cu 2 e 1/6x6. Pt suma 3 ai 2 variante posibile de zaruri (1 si 2, sau 2 si 1), deci 1/6x6+1/6x6, si tot asa.

| sabin89 explică (pentru Holiday):

Așa e. Și cred că poți spune și despre suma 5 (respectiv 9) în a câta parte a tuturor cazurilor apare.

| sabin89 explică (pentru Holiday):

Dacă aplic aceste reguli ale întâmplării la o partidă de zaruri, crezi că pot să câștig o grămadă de bani? happy

| Holiday a răspuns (pentru sabin89):

Nu stiu regulile, deci habar n-am daca te ajuta cu ceva, sau nu.

| Holiday a răspuns (pentru sabin89):

Pai n-am zis?!

"Revenim :
2 si 12 - 1/36%
3 si 11 - 2/36%
4 si 10 - 3/36%
5 si 9 - 4/36%
6 si 8 - 5/36%
7 - 6/36%"

| Hyperion7 a răspuns:

Era chestiunea aia inutilă la matematica...cum ii zice ...mmm
Erika! Probabilități.
Conform unor minți luminate, cică ar fi vorba de 5/18 probabilități sa cadă amândouă 6 6
In rest, te rog nu avea pretenții la mine când vine vorba de calcule, că deja mă ia inima sad

Răspuns utilizator avertizat