| anonim_4396 a întrebat:

As dori sa aflu cum vedeti voi aparitia omului...prin evolutie sau prin creatie?

Răspuns Câştigător
| PhaseMorphXR a răspuns:

Deh, prin tot TPU ul numai experti in Microbiologie, Chimie Organica, Genetica, Abiogeneza, Paleontologie, care-ti demoleaza Evolutia in fata de ramai asa, sa fim seriosi cine poate face fata argumentului suprem de: "Nu sunt suficient de educat si nu inteleg, deci nu s-a intamplat". Sah mat evolutionistilor!

24 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

@dannyella15 (Ce dracu' va puneti nume din astea de le uitati si voi) Cine ti-a spus ca evolutia s-a oprit!? Este continua, disparitia unor specii duce la aparitia altora intr-un proces continiu pana cand Soarele va apune sau un corp ceresc foarte mare in ciocnirea cu pamantul il scoate dupa orbita. Evolutia se raporteaza la nivelul a sute de milioane de ani.

| Hombre a răspuns:

@larix in afara de cei creati si cei evoluati "din maimuta" mai este si ceva aparte, uite @harciog a fost om si a evoluat in animal X laughing

April
| April a răspuns:

Imi reafirm parerea ca fiecare are dreptul de a se crede copil al lui Dumnezeu sau nepot de maimuta.Pana la urma, de ce ar trebui sa punem peceti? Liber e fiecare sa creada ce vrea...Si chiar daca eu ma consider copil al lui Dumnezeu, nu dispretuiesc pe cei care-si afirma alta descendenta.Pana la urma suntem cu totii pe aceeasi treapta acum, indiferent care credem ca ne este punctul de plecare. E nesemnificativ acum sa ne intrebam de unde am pornit; interesant este unde vom ajunge.

HepHap
| HepHap a răspuns:

@larix

True. Unii sunt evoluati, si unii involuati.

| Alphawolf a răspuns:

Ce motive am sa cred ca am fost creat? O poveste dintr-o carte? Golurile cunoasterii? Nu sunt nici naiv nici superstitios.

| cristi202 a răspuns:

Evolutie intr-un Univers care incepind de la minusculul atom si pina la giganticele stele se degradeaza incet incet. Atita timp cit va exista aceasta degradare, mi-e greu sa cred in ceva ca si evolutia, care presupune opusul, evoluarea de la o simpla celula la creierul (si nu numai) atit de sofisticat al unui om. Mi-e greu sa "dau vina" pe evolutie ca fiind creatoarea unor sentimente nobile cum sunt dragostea, curajul, increderea, perseverenta, dreptatea, sau altele.
Si, pentru ca, cindva am avut "de-a face" cu Creatorul, cindva am privit in viata mea si din imprejurarile ei nu am putut decit sa trag concluzia ca exista un Creator, nu pot sa merg decit pe ideea de creatie

| PhaseMorphXR a răspuns:

As dori si eu sa aflu de cate ori credeti voi ca a mai fost pusa intrebarea asta? 9854? 9855?

| PhaseMorphXR a răspuns:

@dannyella15
Am promis de multe ori ca nu mai dau asemenea raspunsuri dar nu ma pot abtine... va fi sumar.

"atunci de ce omul a ajuns doar in stadiul in care se afla? De ce nu evoluam si mai mult?"

Copila draga, scumpa, ai deficiente de ordin logic si consecvent. Tocmai ti s-a spus ca procesul evolutiv nu e estompat, ci se desfasoara in perioade de zeci si sute de milioane de ani, ce nu e clar? Vrei sa observi in mod natural evolutia omului? Te invit sa evaluezi omenirea peste 100. 000 de ani de exemplu, totul e sa ai rabdarica. Insusi Neurologia/Neurobiologia, pe langa altele vine cu dovezi in favoarea evolutiei omului, avem retrovirusuri, avem procese evolutive observate in microorganisme si in genetica, avem arhiva fosilelor, practic motivele pe care le avem (o data ce suntem cu adevarat in cunostinta de cauza) sa consideram Evolutia falsa in cazul omului sunt in raporturi de 1/100. Dar deh, usor e sa dai din gura, mai greu e sa vrei sa intelegi ceva...

"Aaa, si pe maimutele alea din care ar fi evoluat omul cine le-a facut? Au aparut ele, asa, din copaci? Si cum de au disparut asa subit?"
Maimutele au disparut in aceeasi masura in care europenii care au colonizat America au disparut...
Omul nu a "aparut din maimuta", asta e imaginea eronata pe care o aveti voi in cap si pe care o folositi ca scuza la faptul ca nu vreti sa va documentati nici in ruptul capului si insistati sa aratati cat de putine stiti, no offence dar de renascut nu va poate renaste nimeni. Omul E insusi, taxonomic vorbind, o maimuta, (in acelasi mod cum pasarile sunt, tot taxonomic, dinozauri), iar maimutele care exista concomitent cu noi sunt verii nostri, (impreuna cu ele avem acelasi stramos) care la fel trec prin aceleasi procese evolutive echivalente ca si cazul omului prin Australopitecus, Lucy, Homo Erectus, Homo Sapiens, Homo Spaiens Sapiens si alte generatii "homo-" care vor exista peste mii si sute de mii de ani (in cazul in care va mai exista lumea). "Maimuta" nu inseamna sa arunci cu banane si sa te scarpini cu degetul opozabil undeva, in timp ce pierzi vremea prin copaci, asta in cazul in care va simtiti ofensati si cu orgoliul/mandria in pamant... Caracteristicile biologice benefice existentei intr-un context sa pastreaza, celelate dispar si/sau sufera modificari prin adaptare la mediu, asta inseamna Selectie Naturala, si e principiul fundamental al evolutiei. Evolutia nu inseamna o piatra care ajunge sa evolueze in om, terminati cu imbecilitatile astea, altfel sa nu va suparati daca veti fi etichetati ca atare.

Ah, si ca sa fie pace si armonie peste tot, Evolutia NU IL EXCLUDE PE DUMNEZEU, pentru ca Evolutia NU INSEAMNA ABIOGENEZA.

| PhaseMorphXR a răspuns:

@dannyella15

"Ok, dar sa stii ca vis-a -vis de cea creationista se pot aduce cel putin tot atatea argumente."
Un "argument" nu e sinonim cu "dovada de ordin empiric". Bineineles ca se pot aduce argumente, dar acestea se pot aduce in sprijinul la orice, conteaza mult natura si calitatea lor, pentru ca acestea decid daca discutia are loc pe un teren comun...
P. S. "... dar trebuie sa recunoastem ca are multe verigi lipsa (evolutia)..."
Dar tu stii cu exactitate cate verigi lipsa are? De unde? Ai putea sa le enumeri? (intrebari retorice)

| Angel0 a răspuns:

Ne ajuta cu ceva raspunsul?

| Angel0 a răspuns:

Citind raspunsurile sint tot mai convins ca o parte dintre noi sintem creati iar cealalta sintem maimute evoluate.
In general ateii provin din maimute.

| YourDailyApple a răspuns:

@cristi202, esti atat de ignorant incat ma amuzi.
De cand isi permit toti sa desfiinteze evolutia fara ca macar sa o inteleaga? Nu aduceti nicio dovada nici in sensul creationsimului, asa ca ciocu mic si joc de glezne!

| YourDailyApple a răspuns:

@dannyella15, dar cine ti-a spus ca evolutia s-a oprit? straight face
Crezi ca omul e specia suprema, si finalul evolutiei? Think again!

| RUMBURAK a răspuns:

Prin creatie. Creeat din dragoste nu evoluat din cimpanzeu.

| NoKidding a răspuns:

@dannyella15 Fata draga...ca sa poti observa schimbarile evolutiei trebuie sa te uiti de acum milioane de ani pana in prezent. Tu vrei sa vezi schimbari semnificatine in 2000 de ani.
P. S: Merg pe evolutie.

| dannyella15 a răspuns:

Daca a existat intr-adevar un proces al evolutiei, de ce s-a oprit? De ce nu a continuat pana in prezent? Consider ca teoria creationista e mult mai viabila; Oricum, e tipul de intrebare la care nu se va raspunde niciodata, pentru ca mintea umana nu e capabila sa gandeasca la un nivel atat de ridicat.

| dannyella15 a răspuns:

@hombre
@nicotine:atunci de ce omul a ajuns doar in stadiul in care se afla? De ce nu evoluam si mai mult? Aaa, si pe maimutele alea din care ar fi evoluat omul cine le-a facut? Au aparut ele, asa, din copaci? Si cum de au disparut asa subit? Hai sa fim seriosi!@hombre:crede-ma ca nu uit niciodata cum ma cheama, nici cand citesc numele tau suprem pe site

| dannyella15 a răspuns:

@raym0nd:ok ok ok.Fiecare cu opinia lui. N-am vrut sa se inteleaga ca exclud de tot teoria evolutionista, dar trebuie sa recunoastem ca are multe verigi lipsa, de altfel ca si cea creationista.Fiecare dintre cele 2 teorii are argumente solide, acum depinde de fiecare in ce mod analizeaza mesajul.

| dannyella15 a răspuns:

@floatilla:tu ai adus argumente care demonstreaza veridicitatea teoriei evolutioniste. Ok, dar sa stii ca vis-a -vis de cea creationista se pot aduce cel putin tot atatea argumente.Cu ultima ta fraza sunt perfect de acord.

| Jeny1 a răspuns:

Evolutie...care ar trebui sa nu se opreasca!

| Kerli a răspuns:

Pai in primul rand omul a fost creat, iar cu timpul a evoluat
cam asa vad eu si nici decum ca ar fi evoluat din maimuta

| razvanyoung a răspuns:

Pentru mine varianta cu evolutia este mult mai credibila decat cea a creatiei!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ia, fii atent aici.se vede? asa a aparut omul.[rin copulatie de fapt.am auzit o varianta cum ca ar fi fost carat de nuste in p... a. dar nu cred ca e posibil.mai e o varianta.panspermia,si alta, adusi din spatiu cumva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Omul fara vreo indoiala a aparut prin intermediul evolutiei. Exista dovezi ce nu prea pot fi combatute (material genetic aproape identic cu cel a hominidaelor, cromozom existent in genomul uman format din fuziunea a 2 cromozomi intalniti in cariotipul cimpanzeilor, retrovirusuri endogene, fosile, etc).