| Aishaa a întrebat:

Asa, putin ajutor pentrru alegerea profilului la uman? Care sunt materiile la filologie si stiinte sociale? Din ce se da teza? As vrea sa urmez facultatea de jurnalism, dar nu sunt decisa. Ce profil e avantajos?

Răspuns Câştigător
| Paula007 a răspuns:

Stiinte sociale am terminat anul acesta. dai teza la romana, o limba straina (engleza /franceza - de obicei engleza, dar depinde de liceu si profesori in definitiv ), istorie / geografie ( dar recomand istoria, pentru ca in definitiv ea e considerata mai importanta la profil ) si, in cei patru ani de liceu, vei avea 4 materii la care vei da teza, fiecare intr-un an : logica ( IX), psihologie (X ), economie (sau sociologie XI) si filosofie (XII ).

la filologie, stiu ca se da la romana, istorie/geografie, o limba straina engleza/franceza (sau alta limba, se alege una ) si, daca nu ma insel amarnic, latina. :-s

orele de matematica se vor limita la 2 pe saptamana, pana in clasa a XII a. fizica, biologie si chimie vei face doar a IX a si a X a.

eu zic stiinte sociale.ai mult mai multe optiuni. si pentru jurnalism e mai avantajos sa fi studiat, chiar si un an, cele 4 materii la care vei da si teza; pe cand latina, nu te va ajuta prea mult sa devii jurnalista thinking
succes