| MANDY_2679 a întrebat:

Care este diferenta dintre Filologie si Stiinte Sociale? big grin
Pe care ar fi mai bine sa o aleg daca vreau sa urmez facultatea de jurnalism?happy

funda:*

8 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

Cel mai lejer profil e filologia, se bazeaza pe romana si si limbi straine.stiintele sociale se bazeaza pe istorie, latina si psihologie. daca vrei sa dai la jurnalism mergi cu incredere la filologie. cel mai bine e sa faci filologia pentru a fi bine pregatita pentru facultate, la ruma urmei trebuie sa stii f bine sa comentezi si sa interpretezi situatii.deci,go,filologie

| Nastia a răspuns:

Spun ce stiu, da? eu nu-s la profil cacacios ca asta ca sa stiu toate prostiiletongue

| Petronela a răspuns:

Filologie-Romana, Limbi Straine(1 la alegere) Socio-Romana, Limbi Straine(1 la alegere), Istorie/Geografie, logica(in clasa a 9 a), Economie(cls a 10 a), pshilogie(cls a 11 a), filozofie(cls a 12 a)la astea dai teza. si bacul la fel.Pt a urma o facultate in domeniul jurnalismului poti face orice profil vrei pentru ca nu prea conteaza profilul liceului.Deci du-te la ce profil vrei, eu iti sugerez sa mergi pe stiinte sociale pentru ca e un profil lejer.Si eu sunt acolohappy.

| mistikk a răspuns:

Pai sa iti explic la profilul filologie este cel mai recomandat pentru jurnalism sa nu faci greseala de a te duce la mate-info pentru ca nu are rost va fi foarte greu sau mai exact imposibil sa recuperezi materia incat sa mergi la jurnalism mergi cu incredere la filologie

| Raiden a răspuns:

@good_girl_gone_bad, de ce vorbesti aiurea fara sa stii? Latina la Stiinte Sociale? Fata mea, se faca doar in a9a si a10a. La filologie faci latina de-ti sar capacele din a9a pana-n a12a cu teză.winking
B E L L A, te sfatuiesc sa dai la filologie, si eu sunt la filologie clasa aXIa.

| preadulce a răspuns:

La noi in liceu filologia si stiintele sociale sunt la fel numai ca la filologie faci franceza si la stiinte sociale faci engleza

| bbdotgirl a răspuns:

In general, de la mate-info poti merge oriunde. iar asta e profil mai bun, care te pregateste (indirect) mult mai bine pentru jurnalism decat filologie si stiinte sociale care, sa-ti spun sincer, mi se par profiluri pentru elevii care nu vor sa stea acasa si zic sa vina si ei putin pe la scoala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cate ne-a zis noua profa de romana cel mai indicat ar fi sa dai la Filologie daca mai departe vrei sa faci facultatea de Jurnalism! depinde si de ce profil ai medie!big grin