| anonim_4396 a întrebat:

Asteroizii si cometele sunt acelasi lucru?

5 răspunsuri:
| juniper a răspuns:

Asteroizii, numiţi şi planete minore sau planetoizi, sunt corpuri cereşti mai mici decât planetele, dar mai mari decât meteoriţii (care pot avea diametrul de 10 metri sau mai puţin), şi nu sunt comete. Deosebirea dintre asteroizi şi comete se face în momentul în care este descoperit corpul, după aparenţa vizuală: cometele trebuie să aibă o "coamă" perceptibilă (o "atmosferă" densă), în timp ce asteroizii nu au aşa ceva.

| juniper a răspuns:

Iar prin "coama" adica coada cometei care lumineaza fiindca este aproape de soare

auran
| auran a răspuns:

Nu, asteroizii sunt niste corpuri solide, in timp ce cometele sunt formate din gaze si particole de praf, avand forma unei cozi alungite

http://images.google.com/......tp?/imgres

| NimeniCuActe a răspuns:

Asteroizii, numiţi şi planete minore sau planetoizi, sunt corpuri cereşti mai mici decât planetele, dar mai mari decât meteoriţii (care pot avea diametrul de 10 metri sau mai puţin), şi nu sunt comete. Deosebirea dintre asteroizi şi comete se face în momentul în care este descoperit corpul, după aparenţa vizuală: cometele trebuie să aibă o "coamă" perceptibilă (o "atmosferă" densă), în timp ce asteroizii nu au aşa ceva.

| us3r a răspuns:

ASTEROIZI-nume dat unor planete mici, sateliţi ai Soarelui, care se rotesc în apropierea planului elipticii, între orbitele lui Marte şi Jupiter.

COMETA sau stea cu coada- corp ceresc format dintr-un nucleu înconjurat de o nebuloasă, cu o prelungire luminoasă, din diferite gaze rarefiate...